| Zambet a întrebat:

Cum pot scapa de masturbare? sad

Sunt o persoana crestina, adolescenta.si dupa fiecare data cand ma masturbez imi cer scuze de la Dumnezeu.Nu pot sa scap.Ma puteti ajuta va rog? Eu chiar vreau sa nu ma mai masturbez. Dau fundita.Va imploor ajutati-ma crying

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

@alexxa18: ai dreptate pana la un anumit punct, inclusiv cand spui ca Dumnezeu vrea ca ea sa fie fericita, dar fericirea asta de care vorbesti tu e total diferita de placerea pe care o simte masturbandu-se. Fericirea de care se vorbeste in cartile religioase nu implica niciun factor sexual, ba chiar in unele se precizeaza relatia trupeasca dintre un barbat si o femeie este pentru perpetuarea speciei si nicidecum caderea in pacat.Si da, spun pacat, pentru ca intr-adevar este! Si nu din punctul de vedere crestin, ci mai degraba moral, fata de tine e un pacat.Masturbarea e... un fel de a face sex cu tine insuti, nu? Si daca nu poti rezista tentatiei, dorintei de a face asta, inseamna ca nu ai vointa, nu esti persuasiva, ambitioasa si astfel nu poti ajunge sa-ti implinesti idealurile.In plus, daca esti virgina (cel mai probabil, altfel nu ai mai fii intr-atat de tentata sa te masturbezi) risti sa-ti pierzi virginitatea, sau in momentul in care iti vei incepe viata sexuala nu te va mai satisface pe deplin partenerul, tu fiind obisnuita sa te satisfaci singura si foarte repede. Ce va rezulta? Va veti desparti, nu? Si acum, te mai intreb inca o data: e corect fata de TINE ceea ce faci?
Nu ai de ce sa-ti ceri scuze de la Dumnezeu. Ah, ba da, iti poti cere scuze pentru ca nu te poti infrana de la anumite "vicii" (mai mult sau mai putin "vicii"), ca nu ai vointa, ca nu iti explorezi corect corpul.
Sfat? Daca esti maricica, incearca sa-ti gasesti un prieten si vei putea renunta mai usor la masturbare.

50 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are 13 ani sau 14 nu poate face nimic acum sex ma refer pai... icearca in timpul in care faci 'asa'... sa iti tot repeti in gand cuvantul Dumnezeu Dumnezeu Dumnezeu Dumnezeu si cauta sa nu gasesti motive adica lucrurile care te excita cum ar fi poze cu persoane goale. no asteapta niciun iad ca altii care si-o trag toata ziua doar deplacere hnu se mai gandesc la Dumnezeu ea e constienta si ii pare rau nu iti face nimic Dumnezeu te asigur fa asa cum am spus eu si chiar daca nu e cea mai buna metoda din lume vei rezolva u ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te simti vinovat, cabd te gandesti sa o faci, mai bine te rogi la locul tau de rugaciune, pentru ajutor.sa stii ca a scapa de patimi sexuale, sau fumat, sau bautura, este o lupta grea cu tine insuti. daca reusesti esti invingator. daca nu esti rob al pacatului respectiv.lupta ca sa te invingi pe tine insuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper ca te am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@scumpikkk normal ca poate fi virgina. A te masturba nu inseama sa-ti introduci diverse obiecte in vagin, ci si a incerca sa te atingi in acel punct in timp ce privesti ceva excitant(un film porno).
Cat despre problema ta, eu nu cred ca este ceva rau in asta(atata timp cat o faci cam o data la 2 zile).
Doar cu autocontrol vei reusi! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te agiti si sa nu te enervezi.Asta iti va face mult mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un obicei negativ, de aceea
este normal ca dupa masturbare sa ai o stare de disconfort psihic si in aceasta ecuatie nu intra Dumnezeu.
Eu cred ca ai prea mult timp liber la dipozitie.
Fa-ti un program pe care sa'l urmezi cu strictete a doua zi!
In timpul liber iesi cu prietenii, nu sta in casa.
Sunt sigur ca vei reusi. Orce om poate deveni deosebit de puternic fizic si psihic prin utilizarea corecta a fortelor native. De la o zi la alta vei fi mai curajoasa, mai stapana pe vointa ta, mai sanatoasa.

Cronki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice sa treci pe la mine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau ca efectele religiei distrug mentalitati, oameni si generatii.

Intelege ca religia e facuta de om, dumnezeu nu exista in religie, dumnezeu nu are nevoie de religie, omul il are pe dumnezeu inauntru.

Dumnezeu ti-a dat corpul sa faci ce vrei cu el. Nu exista pacat, exista sentimente, iubire, frica, etc.

Daca te vei uita la documentarul Zeitgeist vei intelege ca religia este facuta de om si dumnezeu nu are nevoie de ritualuri, traditii, rugaciuni si alte porcarii. Iti garantez ca dumnezeu nu e de acord cu religia.

God has no religion (ghandi)

Toate astea sunt menite sa manipuleze si sa insclaveasca prin frica, fericirea e un sentiment pozitiv asemeni placerii, fa ceea ce simti.

Nu uita ca popii care il ''reprezinta'' pe dzeu pe pamant sunt cei mai perversi homosexuali, demni de orgii, etc. Pentru ca se abtin si astfel se imbolnavesc psihic incepand sa faca sex si cu o capra.

Asta este adevarul, nu iti fie rusine de ceea ce faci, pentru asta ai corpul, sa experimentezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te lua dupa toti care te critica, exista si intelegere pe lumea asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stramtoreaz-o, printr-o ocupatie constanta, prin o minima rugaciune cum poti ( de exemplu sa zici ce zici acum daca reusesti), sau prin trezitul dimineata, incearca la limita sa nu faci asta in anumite zile, daca ai cazut incearca sa nu cazi si mai rau, daca aproape faci asta nu te lasa sa crezi ca de fapt ai facut-o, mergi la biserica, spovedeste-te cum poti, cauta-ti un parinte care sa te inteleaga daca se poate, daca nu si asa, cand poti, desi cred ca e bine sa iti iei un duhovnic anume, pe cat poti."indrazniti, eu am biruit lumea" daca te simti neputincioasa e bine, e o cale spre mantuire, pacatele pot fi cale de indreptare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Striga draga mea din toata inima ta atunci cand ispita vine'' Doamne vezi ca nu pot ajuta neputintei mele '' cazi si te roaga iar EL va veni in cel mai frumos mod posibil. va fi greu caci nu e usor dar poti scapa caci nimic dar nimic nu e imposibil la Dumnezeu si ai incredere. sufletul meu se roaga acum pentru tine si e langa tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am gasit solutia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MULTUMESC mult si eu aveam aceasta problema dar datorita sfaturilor voastre am scapat multumesc mult "zambet" ca ai pus aceasta intrebare! MULTUMESC!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit mai in jos pe nebunul acela care spunea ca DUMNEZEU nuexista ila nu are frica de dumnezeu ca o sal pedepseasca foarte tare numa tot il lasa pana la un anumit punct. da este un pacat sa faci acel ucru roaga-te mult

| PastilutzaColorata a răspuns:

O.0 cred ca ma pis pe mine! XD daca esti crestin dc te-ai masturbat 0.o?

| didii a răspuns:

Zorialbi daca tu crezi ca masturbarea e un pacat...

Sa stii ca nu e adevarat

Eu ma masturbez aproape in fiecare saptamana

dar o fac pentru. ca am nevoie
nu trebuie sa iti ceri iertare

Dar daca tot vrei sa scapi de asta, evita vizualizarea pozelor obscene sau filme sau orice altceva de genul asta.

Poate te-ar ajuta daca ai face niste Yoga.
Eu fac, dar crede`ma ca ma face si mai mult sa ma masturbez, mai ales cand ma uit la...
... femeile alea cand se cracaneaza(scuze de limbaj )
pai ce sa zic.

Eu sper numai ca ti-a fost de ajutor raspunsul meu.
Pupici
DianaLove

P. S. bagamiash @#$%@! in capu tau zorialbi, nu le mai baga la oameni prosthii in cap.

Peace! Byee!

| Bogdan48 a răspuns:

Incearca sa faci mult sport.Dece? Pentru ca stapaneste hormoni si la adolescenta e ceva normal. Succesbig grin

| bwmer123_9688 a răspuns:

SA scapi de masturbare pai mu prea potii.

| anonim_3362 a răspuns:

Incredibi sunt fix in aceeasi situatie ca tin
sunt penticostal sunt adolescent si nu pot sa ma scap de aste
tot timpul dupa ce fac asta imi cer iertare
ma si pot sa ma tot incurajez eu sa nu fac si alta data ca tat
raspunde-mi si mie la niste intreb te rog
esti penticostal sau...
esti baiat nu? ca stiu si fete care fac
cati ani ai?
si te rog raspunde-mi

| anonim_3362 a răspuns:

Sunt fix fix in aceeasi situatie in legatura cu tot vorbesc serios
de parca eu asi fi scris asta
da-mi un id de mes sa vb
pls

| simpluom a răspuns:

Pai...casatoreste-te...big grin