| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de pacatul masturbarii? va rog frumos sa ma sfatuiti, nu sa radeti de mine, abis la cei care obisnuiesc sa faca asta pe acest forum.

am inceput prin adolescenta sa practic acest pacat, nu imi aduc aminte cum si cand, dar imi placea acea senzatie si o incercam tot mai des, chiar si de cateva ori pe zi (3-4). dupa aia mereu regretam si imi spuneam ca nu o mai fac.dar deja devenise o dependenta.m-a chinuit multi ani. apoi am reusit sa ma abtin foarte multi ani, vreo 9 ani sau 10, datorita faptului ca regretam enorm ceea ce facusem si nu puteam sa mai traiesc facand asa ceva. de cateva luni incoace am inceput iar sa ma masturbez, nu vreau sa mai continui asa. vreau sa ma opresc. dar ceea ce e diferit de cum eram in trecut, e ca nu prea regret, nu am sentimentul de vinovatie foarte mare, si asta ma face sa ma masturbez ori de cate ori imi vine in minte, dar stiu ca nu e bine ceea ce fac, si nici fata de Dumnezeu nu e bine.
am citit multe articole cu acest subiect pe net si multe sunt adevarate cum ca nu reusesti sa te concentrezi, iti perturba activitatile zilnice si ai probleme in viata sociala si cu prietenii. cat timp am fost abstinenta mi-am dezvoltat foarte mult personalitatea, imi placea mult de mine, caracterul meu.
am inceput sa citesc rugaciuni, sa ma rog, dar nu reusesc sa ma abtin nici asa. ce ar trebui sa fac? m-ar ajuta mult sentimentul de vinovatie, dar cum sa il cultiv?

7 răspunsuri:
| Defreyor20 a răspuns:

Nu poti s-a te opresti pentru ca in general pacatele sint foarte dulci.
Cei care au frica de Dumnezeu nu fac pacate.

| MishuD a răspuns (pentru Defreyor20):

La naiba, iar mi-a scazut glicemia. Asa'i ca ar fi dulce putina sodomizare pentru dumneata ma zelot cre(s)tin?

| Duucu a răspuns (pentru Defreyor20):

Cretinule.

| sexsimbol69 a răspuns:

Mergi la preotul si ii spui sa te bage sub patrafir.astept funda

| LegalizeWeeDs a răspuns:

Daca ai face sex regulat... Ai uita de masturbare.

| nykusor4u99 a răspuns:

Buna.Foarte simplu.Du-te pe afara, recreazate! Du-te la un suc cu felete/baietii/iubitul si incearca sa uiti de chestia asta.P.S.: ca faci de 3 ori pe luna e una dar cum zici u 3-4 ori pe zi nu e prea bine. Sper ca te-am ajutat. Funda?