| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta paranoia si gelozia? ce credeti ca ar putea face o astfel de persoana si pana cat de departe ar putea sa mearga? stiti qmva care sunt kuzele paranoiei sau geloziei? spuneti ce stiti despre acestea douabig grin va multumescbig grin take care :*:*:*

4 răspunsuri:
| dragutza a răspuns:

Auzi prima data cand am citit cuv "paranoia" am zis paronimia! rolling on the floor e cu totul alceva, daca stiti ce inseamna veti vedea ca e diferit!

| crizantema a răspuns:

Kuzele? poate cauzele...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paranoia-supraestimare de sine, rigiditate psihica, erori de judecata prezumtii subiective, polarizari afective :gelozia iata un punct comun, in ambele situati (persoana bolnava de paranoia si persoana geloasa ) se poate ajunge la acte iresponsabile dn pacate.

| pui DE scorpion a răspuns:

Despre paranoia : Cand simti ca esti pe panta negativismului, opreste-te si alege sa te concentrezi asupra lucrurilor frumoase. Consilierea si exercitiile zilnice te pot face sa intorci lucrurile in favoarea ta.

Gelozia este o chimie a corpului tau, anumiti hormoni produsi de starea creata in timpul unei emotii are anumite influente asupra creierului tau, poti simti ca nu stii cum sa reactionezi candte alfli intr-o anumita situatie, iti imaginezi niste lucruri care de fapt ele nici nu se intampla, creierul tau este invadat de mai multe imagini care te sperie! Nu au limite, atat timp cat nu incerci sa iti controlezi emotiile si incearca sa traiesc in gand intai acele intamplari care provoaca aceste stari te va ajuta mult si gandeste-te cum ai putea reactiona. In speranta ca ti-am putut fi de ajutor, ofatawinking