| eliza7943 a întrebat:

Cum trebuie sa imi calculez când sunt in perioada fertila?
Pe 12.06 mi-a venit și de obicei ma tine 4-5zile dar la a 5a nu mai am nimic

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Perioada fertila incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie si se termina cu 4-5 zile, dupa ovulatie.
Perioada fertila si ovulatia se poate calcula numai daca ai ciclul regulat, adica, care se succede la acelasi numar de zile, in fiecare luna.

In cazul tau, nu se poate calcula perioada fertila si nici ovulatia pentru ca nu stim toate datele tale:
- ai ciclul regulat, sau neregulat?
- la cate zile se succede ciclul tau?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna exlicatia; dar nu ar fi mai bun un termometru!?winking laughing

| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual devine posibila numai/doar in cazul in care ciclul menstrual are caracteristica de a fi REGULATA, adica de a avea mereu aceeasi lungime ca numar de zile intre prima zi a 2 menstruatii consecutive. Numarul zilelor de menstruatie (sangerare) NU are absolut nicio importanta/relevanta in aceasta determinare a perioadei fertile. Calcularea CORECTA a zilei de OVULATIE se face prin scaderea a 14 zile din data calculata de pornire a urmatoarei menstruatii. Pe baza zilei de OVULATIE astfel obtinute se determina PERIOADA FERTILA care reprezinta cele 4-5 zile situate de dinaintea zilei de ovulatie si a 1 sau 2 zile situata dupa ziua de ovulatie. Pentru a se putea determina perioada fertila a actualului tau ciclu menstrual ar trebui cunoscuta lungimea ciclului. Pentru a intelege cum se calculeaza in mod corect perioada fertila trebuie cunoscuta data la care va urma sa inceapa viitoarea menstruatie. Daca de ex. ciclul tau menstrual are constant lungimea de 30 de zile in acest caz viitoarea menstruatie va incepe in data de 12.07, data din care scazand 14 zile rezulta ovulatia se va produce in data de 28.06. Rezulta ca perioada fertila se va suprapune peste (23),24,25,26,27 + 28 + 29. (30) Iunie. Insa in cazul unui ciclu menstrual cu lungimea de 26 de zile, urmatoarea menstruatie ar urma sa inceapa in data de 09.07, data din care scazand 14 zile rezulta ovulatia se va produce in data de 25.06. In acest caz rezulta ca perioada fertila se va suprapune peste (20),21,22,23,24 + 25 + 26, (27) Iunie. In concluzie in functie de lungimea reala a ciclului tau menstrual, proceda asa cum s-a precizat, vei reus sa-ti stabilesti perioada fertila in mod corect. Succes! Multa sanatatE!

| Andrei258 a răspuns:

În perioada ferilă sunteți cu 3 - 4 zile inaintea fiecărui ciclu menstrual

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andrei258):

Zilele situate cu 3-4 zile inainte de momentul pornirii menstruatiei sunt situate in PERIOADA de INFERTILITATE A B S O L U T A a oricarui ciclu menstrual. Ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual fac parte din perioada precizata, cea in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA.

| Anonym27 a răspuns:

Exista aplicații pentru a-ți aduce aminte când îți vine menstruația și îți și arată de cand până când ești fertila
Credem este mult mai usor