| Clara6478 a întrebat:

Daca am 15 ani si vreau sa ma dezvirginez e bine sau ar mai trebui sa astept?

Răspuns Câştigător
| fataciocolata a răspuns:

Daca esti pregatita o poti face acum,dar dacanu,atunci mai asteapta pana gasesti persoana potrivitita,sa nu regreti mai tarziu. Oricand ai facea-o, trebuie sa folosesti mijloace de protectie pentru eventualele neplaceri:boli cu trasmitere sexuala(sida, sifilis, hiv), o sarcina nedorita.NIciodata sa n-o faci doar pentru ca ti se pare cool sau pentru ca toti colegii din clasa ta au facut-o.
Sper ca te-am ajutat cu ceva, funda?

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Te grabesti si te grabesti inutil,oricum se va intampla.
Si pentru ca se va intampla o singura data in viata,nu te poti dezvirgina de doua ori,cauta sa faci sa conteze acest moment, oricum nu-l vei uita niciodata, indiferent cand se va intampla.
Dar, deocamdata, te grabesti.

| AlexanderAdrian a răspuns:

O varsta potrivita ar fi undeva dupa ce-ai implinit 16 ani. Si sub nici o forma s-o faci doar de dragul de-a nu mai fi virgina. Asteapta persoana potrivita si macar un an sau doi si va fi mult mai bine. Vei fi si mai dezvoltata, si mai maturizata si mai ales sper ca n-o vei face asa cu oricine altfel tare mi-e ca o sa regreti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să mai AŞTEPŢI vreo 3 ani :)

Dacă îţi începi viaţa sexuală de la această vârstă, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Mai asteapta putin si atunci cand o vei face, nu o face singura, apeleaza la un baiat care este capabil si stie ceea ce are de facut.

| Fatamuntilor a răspuns:

Una e sa vrei, alta e si poti!
DA ar trebui sa mai astepti, atunci cand organele tale genitale sunt dezvoltate.Cam doi ani jumatate.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal ar fi sa te dizvirginezi sau sa ti incepi viata sexuala atunci cand vei vrea cu adevarat acest lucru, sa ai o relatie stabila cu cineva, sa fii constienta de toate riscurile si mai ales cand corpul este pe deplin dezvoltat sa poata sa faca fata la asa ceva. In concluzie, de preferat ar fi dupa 18 ani:-)

| Happyjump a răspuns:

Mai așteaptă si tu vreo 2ani

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa astepti sa gasesti persoana cu care te vezi si peste 10 ani, chiar si cu un copil dupa voi. Daca te vezi in situatia asta cu o persoana pe care o cunosti de peste 1 an, fa-o.

| SeeDifference a răspuns:

Rau, asteapta!

| ElenaRomann a răspuns:

Daca nu vrei sa- ti distrugi familia de mai tarziu, asteapta pana te vei casstori.

| Waffen18 a răspuns:

Mai asteapta un an, doi

| Ella192 a răspuns:

Chestia cu ani chiar nu conteaza. Depinde de fiecare persoana, pentru mine 15 ani este prea devreme, la fel sunt si 18 ani. Trebuie sa faci cu persoana potrivita, la momentul potrivit ca sa nu regregreti dupa asta. Este o decizie foarte importanta, care nu necesita graba. Si plus la asta ca sa-ti demonstrezi iubirea fata de o persoana, nu este necesar sa te culci cu ea. Exista mii de lucruri prin care ii poti arata iubirea. Fericire iti doresc! Si gindeste-te bine ce faci si cu cine faci, si chiar daca merita.

| MyKkeyy a răspuns:

16-17

| iuliaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Ai mai putea astepta 1-2 ani, acuma tu faci ce vrei, e doar un sfat

| LuiLulubell a răspuns:

Asteapta! Esti inca un copil.Acum nu iti dai seama, dar poate mai tarziu o sa regreti.