| Elisabeta21 a întrebat:

Daca am avut un act sexual pe 5 noiembrie si luna trecuta menstruatia mi-a venit pe 9 octombrie, iar menstruatia fiind neregulata dar in ultimele 2 luni venind la 31 de zile, pe cat ar trebui sa imi vina menstruatia? S-a intamplat de cateva ori, 13, 14, 15 octombrie, putin si fara ejaculare,, 20, 26, 28 octombrie iar pe 26 am fost foarte excitata dar el nu a ejaculat, a fost neprotejat, dar nu a fost mult. A tinut cateva minute, nu cred ca mai mult de 5-6 minute. Deci? Nu exista sanse de sarcina?
Fara bataie de joc. Vreau toate detalile..Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in cazul in care se va mentine lungimea ultimelor 2 cicluri menstruale, cea de 31 de zile, rezulta ca menstruatia ar trebui sa se produca incepand cu data de 9 noiembrie. Bineinteles ca acest scenariu se poate produce doar in cazul in care s-ar fi reglat perfect ciclul tau menstrual. Intro astfel de situatie, ovulatia s-ar fi produs in data de 25(26) octombrie si in acest caz perioada fertila s-a situat in perioada 21-26(27) octombrie. Pe baza acestui calcul rezulta ca singurul contact sexual in urma caruia se putea forma o sarcina ar fi cea intretinuta in data de 26 octombrie care a fost intretinut in ziua posibilei ovulatii. Nu are nicio importanta durata actului sexual ca a fost de 1 minut sau 5-6, si nici gradul tau de excitatie, totul depinde de capacitatea partenerului tau sa-si coordoneze, controleze si sa-si retina perfect procesul de ejaculare a spermei. Restul contactelor sexuale nu se iau in calcul sau considerare deoarece au fost intretinute in zile considerate nefertile in care probabilitatea de formare a unei sarcini este nesemnificativa. In concluzie posibilitatea de a se forma o sarcina nu se poate exclude complet, in totalitate chiar daca partenerul sustine ca n-a ejaculat, fiindca nimeni nu stie/cunoaste cat este el de experimentat. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Cu siguranta sunt sanse mari de sarcina.

| stranger2 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti iei un test de sarcina si sa vezi rezultatul! happy