| dulcica15 a întrebat:

Daca am facut sex in a doua zi de menstruatie pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabilitatea de a ramane insarcinata in cazul in care sexul este intretinut in a 2-a zi de menstruatie este extrem de mica, fiind doar de 1-3%, si aceasta posibilitate apare doar in cazul in care partenerul ejaculeaza sperma intentionat in vagin. Din acest motiv, teoretic posibilitatea de sarcina este apreciata ca fiind aproape 0 (zero) deoarece spermatozoidul ajuns din vagin in uter ar trebui sa supravietuiasca in mod obligatoriu minim 5 zile ceea ce in realitatea se intampla extrem de rar. Este determinat stiintific ca niciodata ovulatia nu se poate produce mai devreme de a 7-a zi a ciclului menstrual, iar acest lucru se intampla doar in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile. In concluzie teoretic aparitia unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Chiar nu va e scarba sa faceti sex cu scurgerile alea de sange? Ti- a facut si cunilingus? Exista sanse sa ramai. Putine dar exista.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poti ramane gravida.