| anonim_4396 a întrebat:

Daca faci sex neprotejat cu 6 zile inainte de menstruatie
(Fara ejaculare inauntru, si inainte sa o scot pentru ejaculare nu exista acel lichid pe penis se poate ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat atat stiintific cat si medical in mod cert/concret faptul ca OVULUL este dezvoltat, crescut, maturizat si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de ziua/data la care va incepe menstruatia, bineinteles ca in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Degeaba spui cu cate zile inainte de menstruatie daca nu spui si de cate zile are menstruatia, de cate zile are ciclu si daca e sau nu regulata. Daca s-a nimerit ttousi sa fie in perioada fertila iar tu aveai spermatozoizi pe canal din masturbare sau contact sexual anterior chiar daca n-ai ejaculat in ea tot sunt sanse sa ramana gravida.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu 6 zile inainte de menstruatie, fata nu mai este in perioada fertila, deci sexul se poate finaliza in vagin.
O fata/femei poate ramane insarcinata numai in perioada ei fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca fata nu mai era in perioada fertila.

| sofisis a răspuns:

Orice contact sexual neprotejat e cu risc! Sa va intre bine in cap!
Corpul femeii nu e o masinarie si sunt femei care raman si fix inainte de ciclu si fix dupa si au fost cazuri in care au ramas si cand erau pe stop. Asa ca...protejati-va! Mereu!

| Stef02A a răspuns:

Sunt șanse minime de a rămâne însărcinată, dar nu este imposibil. Poate rămâne însărcinată chiar dacă nu este in perioada fertila.