| reberyby a întrebat:

Am intretinut astazi un contact sexual neprotejat cu ejaculare inauntru, iar menstruatia trebuie sa imi vina peste doua zile. Am o menstruatie regulata de 28 de zile. Pot ramane insarcinata? Am inteles ca inainte sa iti vina menstruatia cu 5 zile nu poti ramane gravida, e adevarat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este regulat si verificat de atat de multa vreme, puteti face sex neprotejat iar partenerul tau isi poate permite sa ejaculeze in vagin fara nicio retinere. In aceasta situatie Instalarea unei sarcini este teoretic imposibila. Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic nu poti ramane insarcinata in ultimele 7-8 zile de dinainte de menstruatie, insa aceasta afirmatie este valabila doar in cazul in care ciclul tau menstrual este unul perfect reglat si l-ai testat pe parcursul a mimim 6-9 luni. In cazul in care intro perioada atat de lunga menstruatia se porneste/incepe intotdeauna la data exact preconizata, rezulta ca si data ovulatiei va fi intotdeauna cunoscuta deoarece aceasta adica ovulatia se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de data urmatoarei menstruatii.Este stabilit stiintific ca ovulul este viabil doar 12-24 de ore deci numai in aceasta extrem de scurta perioada a unui ciclu menstrual se poate produce fecundarea. In cazul in care ovulul nu a fost fecundat in aceste ore, acesta NU MAI POATE FI FECUNDAT ULTERIOR fiind considerat un ovul "mort" d.p.d.v.al procreerii. Deci in cazul unui ciclu menstrual perfect reglat probabilitatea instalarii unei sarcini este considerata ca fiind aproape imposibila teoretic si orice eventuala sarcina in aceasta perioada se poate produce cu totul accidental insa aceasta probabilitate este cu totul infima dar nu si imposibila.

| reberyby explică (pentru corbulalbrosu):

Am ciclul regulat de mai bine de un an de zile, vine mereu cand trebuie. Deci nu sunt insarcinata nu? Iti voi oferi fundita happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru reberyby):

In cazul in care ciclul tau menstrual este regulat si verificat de atat de multa vreme, puteti face sex neprotejat iar partenerul tau isi poate permite sa ejaculeze in vagin fara nicio retinere. In aceasta situatie Instalarea unei sarcini este teoretic imposibila. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Da, nu poti ramane gravida, pentru ca nu erai in perioada fertila.

| Sadop a răspuns:

Daca menstruatia iti este regulata si nu s-a produs nicio dereglare, teoretic sansele sa ramai insarcinata sunt minime.
Bafta!