| Chimbly a întrebat:

de la o vreme ma tot inebuneste ceva ce am citit pe internet... si vreau sa intreb sa vad daca stie cienva ceva sigur. Citisem pe net ca inainte de ejaculare normala la un barbat exista si un fel de "pre exjaculare" sau un anumit lichid secretat de penis inainte de ejaculare" si mai scria ca acest lichid contine 0.2% spermatozoizi activi, e adevarat?
(Daca fac sex neprotejat si desi nu ejaculez in ea, poate ramane gravida din aceasta cauza?)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este falsa si neadevarata aceasta afirmatie a unora sau altora fara cele mai elementare cunostinte medicale. Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale sau asa numitele glande Cowper. Asa cum este produs acest lichid de glandele respective este steril/curat fara spermatozoizi deoarece acestia sunt produsi in alte organe si glande de reproducere. lichidul se poate contamina prin amestecare cu resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare efectuata anterior, dar numai daca nu uretra nu a fost "spalata" de urina eliminata printr-o mictiune ulterioara ejacularii. In situatia in care nu a avut loc o ejaculare de sperma in ultimele ore, lichidul preejeculator este curat steril fara spermatozoizi. Iti recomand sa citesti materiale medicale privind aceasta problema. http://www.copilul.ro/dictionar-medical/Glandele-bulbouretrale-7910.html; http://www.mymed.ro/......le.html.In nici un material scris de un medic nu vei gasi aberatiile sustinute de niste ageamii. In concluzie poti fi ferm convins ca nu se poate produce o sarcina prin intermediul acestui lichid care in cazul a circa 25-30% dintre barbati nici nu se produce. Multa sanatate!

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, demonstrat stiintific. Daca faci sex neprotejat si nu ejaculezi, riscul de sarcina este cuprins intre 4 si 27% in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste ea. Metoda amintita de tine nu este o metoda de contraceptie (fiindca are eficienta mult prea mica), este o masura de scadere a probabilitatii de sarcina, folosita strict de cuplurile stabile, casatorite, la care o sarcina nu ar fi o mare problema. Tot stiintific s-a calculat ca un cuplu sanatos si fertil va obtine cu certitudine o sarcina in primii 2 ani de folosire a acestei metode.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

"27% in functie de perioada ciclului menstrual in care se gaseste ea."

27% nu e nici probabilitatea sa ramai insarcinata dupa un act sexual daca VREI sa ramai insarcinata si faci totul pentru a ramane.
Nu mai intru in detalii, dar, din fericire, nu se ramane insarcinata asa usor cum tinzi tu sa crezi. In plus, in cazul de fata, a explicat foarte clar @corbulalbrosu, lichidul acela e complet steril.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Steril = fara microbi. Despre ce vorbim?
Cat despre faptul ca, intr-un cuplu sanatos si fertil, sansa de sarcina cand vrei sa ramai insarcinata nu e 27%, asta este, asa cum banuiesc ca iti dai singur seama, o eroare de logica.

| Chimbly explică (pentru Brigaela):

Pai mai Brigaela daca tot comentezi inapoi de ce nu te si uiti in dex ce inseaman steril? Daca pentru tine steril inseamna numai fara microbi nu inseamna ca e la fel pentru toata lumea.

| Chimbly explică (pentru Brigaela):

Brigaela si ca sa nu te chinui sa mai cauti prin dex iti scriu eu:
STERÍL adj. v. ineficace, ineficient, infructuos, inutil, nefolositor, netrebuincios, neutil, van, zadarnic.

| Brigaela a răspuns (pentru Chimbly):

Vezi ca ai citit gresit DEX-ul. Steril, in sensul de sterp se refera la fiinte, pamant sau plante, in nici un caz la lichide. Pentru toata lumea steril inseamna acelasi lucru, nu e suficient sa citesti DEX-ul, trebuie sa iti pui putintel mintea la contributie si sa intelegi ce scrie acolo. Sau sa nu fii orbit de rautate.

| Brigaela a răspuns (pentru Chimbly):

Stii, ca nici unul dintre aceste adjective nu se potriveste in context, rezulta aberatii. Lasa rautatile deoparte, iti intuneca discernamantul si te fac sa cazi in penibil si e pacat. DEX-ul trebuie folosit cu inteligenta si discernamant, nu orbeste.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

STERÍL, -Ă, sterili, -e, adj. 1. (Despre ființe) Care nu poate procrea; (despre plante) care nu face roade sau semințe; sterp. ♦ (Despre pământ) Care nu este productiv, roditor, pe care nu pot crește (în bune condiții) plante. ◊ Pământ steril (și substantivat, n.) = partea nefolositoare dintr-un zăcământ sau dintr-un produs minier. 2. Fig. Care nu produce nimic, care nu duce la nimic, care nu dă niciun rezultat; care este fără folos, zadarnic; infructuos, sterp. 3. (Care a fost) sterilizat sau dezinfectat. – Din fr. stérile, lat. sterilis.

Despre asta am incheiat discutia, macar deschide un dictionar inainte sa deschizi gura, ca ne pierdem timpul.

In ceea ce priveste sansa de 27%, se referea la UN (1) contact sexual in care s-au luat toate masurile pentru a ramane gravida. Daca ai citi cu atentie n-am mai pierde timpul cu explicatii fara rost.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Multumesc ca ai dat textul exact din DEX care demonstreaza ca am dreptate.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Cu placere. Cunosc genul, stai linistita, mai sunt si altii care nu inteleg, sau se fac ca nu inteleg, nici cu textul in fata. Deja e pierdere de timp. Oricum, steril sau nu, balaria aia cu "intre 4 si 27%", de la are a pornit discutia ar trebui sa ti-o asumi. Oricum se pare ca si cel care a pus intrebarea s-a lamurit, asa ca discutia e incheiata.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Nu este balarie. Un contact sexual cu ejaculare, intr-un cuplu sanatos si fertil, in ziua ovulatiei, are sansa de sarcina de cam 98%. Fara ejaculare, riscul este de maxim 27%. repet, daca conctactul sexual are loc exact in ziua ovulatiei si ambii sunt sanatosi si fertili. Am citit mai demult un studiu stiintific care estima riscul de sarcina in diferite conditii si asta era riscul calculat pentru situatia data.

| Chimbly explică (pentru Brigaela):

Brigaela, pai bun tu ai citit, dar spui asta cuiva si il panichezi, bun daca stii ca e adevarat arata-mi de unde sti treaba asta, pe internet poate posta oricine si eu maine pot posta lucuriri de genul pe o paigna sau chiar pot crea una, daca ai citit spune-mi unde ai citit si cat de sigura e sursa.

| Brigaela a răspuns (pentru Chimbly):

Nu am din pacate cum sa iti arat, am citit intr-o carte, la biblioteca facultatii de medicina pe care am terminat-o. Era un studiu foarte stiintific, facut pe cateva mii de cupluri, de tip caz-control si cu o supraveghere de 10 ani. Valorile obtinute avea semnifiactie statistica si erau corect raportate.
Nu vad nici un motiv de panica, exista suficiente metode de contraceptie, si ieftine, si accesibile si lipsite de riscuri. Am fost si eu tanara si nemaritata, dar intotdeauna mi-am asumat faptele mele si m-am gandit la consecinte inainte de a face, nu dupa. Decizia de a face sex neprotejat cu un barbat este una foarte importanta pentru orice femeie, pe care o cantaresti indelung si pe care o iei in cunostinta de cauza. Nu e ceva la care te hotarasti peste noapte, iar daca o faci, atunci iti tii hotararea cu dintii, indiferent de ce urmeaza

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are de ce sa te inebuneasca asemenea explicatii dupa internet, sunt chestii normale si naturale, care se intampla la baieti si barbati, atunci cand incep sa-si foloseasca penisul la sex.

Da, intra-adevar penisul elimina un lichid seminal, in primele secunde cand este introdus in vagin, cu rol de lubrefiere in timpul actului sexual, lichidul acela contine si sperma si se elimina instataneu si involuntar, fiind similar cu umezirea vaginala a femeii, tot in scop de facilitare a frictiunii in timpul actului sexual.

Da, poti sa o lasi gravida, daca faci sex fara prezervativ si chiar daca nu ejaculezi in ea, singura conditie fiind ca ea sa fie in perioada fertila.

Mai multe aici:
http://www.csid.ro/......e-2741741/

| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun ca, o fata cu ciclul regulat poate sa afle cand are ovulatia si perioada fertila, puandu-si datele persoanle aici:

http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

Daca ciclul fetei este neregulat, singura masura de protectie impotriva unei sarcini, ramane prezervativul, pentru ca nu se poate calcula ovulatia si perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este adevarat ce ai citit pe net. Asa ca la fiecare contact sexual foloseste prezervativ ca sa nu ai surpriza sa lasi iubita gravida.

Răspuns utilizator avertizat
| Duma_Mihnea_1993 a răspuns:

Sunt sanse sa ramana, dar mai bine folosesti prezervativ sa fii sigur

| Chimbly explică (pentru Duma_Mihnea_1993):

Duma_Mihnea_1993, mai copile, tu ce mai cauti pe aici? Era o intrebare 100% serioasa si pentru oamenii care se pricep si stiu, ai citit de doua ori ce ai scris?