| Evelinmariaa a întrebat:

Dacă înainte cu 2 zile sa îmi vina menstruatia am facut sex, iar menstruatia mi-a venit, este posibil sa raman însărcinată? Mi-a întârziat luna următoarea 10 zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul IMPOSIBIL ca in urma unui act sexual intretinut in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual sa se poata forma sarcina. Exact din acest motiv dupa trecerea a 2 zile de la data intretinerii sexului a si pornit sangerarea menstruala, fiindca in uter NU s-a implantat si NU a existat nicio sarcina. Urmatorul ciclu menstrual a fost mai lung cu 10 zile fata de cel anterior, datorita faptului ca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT. Fiindca nu ai precizat absolul nimic in privinta modului in care s-a desfasurat menstruatia, care a fost durata in timp si cum s-a manifestat sangerarea. In astfel de situatii pentru a fi pe deplin linistita si lipsita de orice ingrijorare in privinta posibilitatii de a exista o sarcina chiar si ipotetica, este recomandat sa fie facut un test de sarcina al carui rezultat va fi valid, valabil si corect in proportie de 100%. Multa sanatate!

| Evelinmariaa explică (pentru corbulalbrosu):

Menstruatia durează de obicei 4 zile. Si nu întârzie. Cel mult 2 zile. Este regulată de ani de zile. De aici si îngrijorarea mea pentru faptul că deși mi-a venit dupa doua zile de la actul sexual, în următoarea luna mi-a întârziat 10 zile.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil tu ai ciclul de tip neregulat si nu ai habar cand iti vine, fiidnca un ciclu regulats e succede intotdaeuna la celasi numar de zile, luna de luna.
In cazul asta, avand un ciclu de tip NEREGULAT, nu se poaet vorbi de intarziere si nici de calculat ovulatie, perioada fertila sau urmatorul ciclu menstrual, fiindca-i imposibil.
Folositi prezervativul la absolut toate partidele sexuale si nu vei mai avea probleme si grijia, de sarcina.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ți-a venit menstruația nu ai cum să fii însărcinată.

| Donsavas a răspuns:

Dacă ramaneai insarcinata, nu mai aveai menstruatie acum

| Ely1234567 a răspuns:

Fa un test de sarcina