| wannex01 a întrebat:

Daca la 7 zile de la Escapelle (pastila de a doua zii, care a fost luata la 30 min de la accident) are dureri de ovare (specific menstruatiei) si are menstruatie cam slabuta, nu ca de obicei, ce poate insemna? Menstuatia a venit cu intarziere de o zii.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Escapelle contine de 10x o concentratie mai mare decat un comprimat normal de contraceptiv si este normal sa manifesti anumite reactii adverse( mai ales ca hormonii tai sunt dati peste cap). Reactii adverse gastro-instestinale, o secretia mai anormala, menstruatie de scurta durata. In cazul durerii la ovare, nu stiu ce sa zic, uneori durerea in zona aia poate fi un semn de o infectie a tractului genito-urinar, inflamatie mai ales ca sexul favorizeaza infectiile. Daca ai dubii in privinta eficacitatii medicamentului poti sa iti faci un test de sarcina, daca totul este ok atunci au ramas varianatele pe care ti le-am spus sau altele. Fii atenta cu pastila de a doua zi, se administreaza maxim de 2 ori pe an altfel o sa manifesti diferite simptome datorita modificarii echilibrului tau hormonal.