| anonim_4396 a întrebat:

Hei buna! Am luat pastila in data de 23 in ziua ovulatiei.Ciclul mi-a venit in data de 3 cum imi vine de obicei, dar e deja sfarsitul zilei a 3-a, sa zicem a 4-a zi si deja nu-mi mai vine aproape nimic! Cum e posibil? Primele 2 zile scurgerea a fost tare abundenta! Tin sa mentionez ca am avut dureri de menstruatie inainte care m-au tinut 2 zile.De obicei nu am dureri si a doua zi.
Totodata ciclul meu dureaza aproximativ 6-7 zile! Niciodata nu a fost mai putin.
Stiu ca escapelle duce la dereglari de menstruatie dar, e cumva si acesta unul din cazuri? Are rost sa ma ingrijorez? Care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ti-ai administrat pastila de a 2-a zi in data la care s-a produs ovulatia, hormonii existenti in pastila contraceptiva au inhibat producerea normala a celor 2 hormoni feminini produsi in mod normal de organism. Din acest motiv endometrul existent in uterul tau la acel moment care era inca incomplet dezvoltat a ramas in continuare unul mic, subtire, anemic deoarece dezvoltarea endometrului a fost practic impiedicata de hormonii sintetici al caror rol a fost de a nu permite formarea unei sarcini. Fiindca menstra care este eliminata in timpul menstruatiei reprezinta resturile de endometru (mucoase, tesuturi, vase de sange, etc.) rezulta ca si cantitatea de menstra este direct proportionala cu dimensiunea endometrului format in ciclul menstrual anterior. In consecinta din cauza folosirii pastilei Escapelle, endometrul nu s-a mai dezvoltat, a ramas mic/anemic si din acest motiv si cantitatea de menstra rezultata din acest endometru este cantitativ putina ceea ce influenteaza si numarul zilelor necesare de a-l elimina. Este cat se poate de logic si de normal sa decurga in acest mod actuala menstruatie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Escapelle se ia in primele 24 de ore dupa sex, nu la ovulatie, nu inainte sau dupa ce manaci!
Escapelle este o bomba hormonala care are efect de inhibare a ovulatiei in procent de 85%. La unele femei este posibil sa nu functioneze.

| 2EXA a răspuns (pentru Violleta2022):

Escapelle se ia in primele 74 de ore dupa contactul sexual neprotejat, nu 24 happy.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 2EXA):

Ia-l tu la 74 de ore si sa vezi ca nu mai are nici un efect.

| 2EXA a răspuns (pentru Violleta2022):

L-am luat la 35 de ore si si-a facut efectul! O zi faina!