| anonim_4396 a întrebat:

Dacă nu ai reusit sa iti uiti un fost/fosta chiar daca au trecut 11, 12 ani de când v-ati despărțit si chiar ati mai reluat de câteva ori legatura la telefon sau pe internet exista posibilitatea ca acea persoana sa iti fie suflet pereche?
Dacă ai tendința chiar si dupa atatia ani sa ii urmărești postarile,pozele,sa vezi ce mai face, cum mai e, pe unde mai e si si acea persoana la rândul ei face același lucru ce poate sa însemne?
Tin sa mentionez ca fiecare din ei sunt cuplati, unu cu o relație stabilă de câțiva ani si altul cu o relație mai scurtă dar deja cu un copil.Varsta apropiată si o relație adolescentina acum multi ani dar care si-au pus amprenta atat de puternic incat timp de câțiva ani se relua legătură pe internet, telefon, video cu declaratii de dragoste vorbe frumoase apoi iar cearta si pa pa.In toti acesti ani fiecare facandu-si relații dar mereu simtind nevoia sa il caute pe celălalt.
Dacă doi oameni sunt asa, o sa fie pe deplin fericiti in alte relații? O sa poata uita unul de altul sau vor relua la nesfârșit legătură? Poate sa fie doar o dorință sexuală neîmplinită sau sa fie chiar iubire?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, exisat posibilitatea sa fii facut o obsesie pentru persoana aceea, de aceea nu poti sa treci peste despartirae respectiva.
Tendinta de a-l urmarii se cheama OBSESIE si este o problema psihica.
Impune-ti sa nu-l mai urmaresti si daca nu poti, blocheaza-i contul de FB, Instagram si restul si in felul asta, scapi de fantoma lui, facandu-te libera la viata, sa poti sa o traiesti in final, ca un om normal si sanatos.
Nu te mai amagii, ca nu asa arata iubirea, asta fiind doar o obsesie bolnavicioasa de a controla pe celalat, de a stii ce face samd.

| Osana254 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de mine.Si cealalta persoana face la fel,ii trimite cerere de prietenie,o roagă să îi accepte macar cererea fara sa vorbeasca cu el, ii urmărește postarile si pozele de pe messenger.Ea il mai vede pe el pe Facebook, dar el se interesează pe la prieteni, vecini sa vada ce mai face, cum mai e, cum se intelege cu actualul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Osana254):

Sincer, de ce faci o obsesie dince fac altii?
Nu crezi ca ar trebui sa-ti vezi de treaba si viata ta?
Asta este barfa si obsesie pentru altii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar nu și trupuri pereche.

| Drimmero a răspuns:

Parerea mea e ca el/ea nu pot trece de trecut, adica sunt oameni instabili si sunt mult prea visatori pentru viitor. Daca nu a fost sa fie in trecut, treci mai departe si gata, nu se termina lumea,, ba chiar incepe sa fie mai frumoasa.

| Emma30555 a răspuns:

Uneori când nu poți trece peste o relație după atâția ani, întradevar se poate numi obsesie mai ales dacă doar unul are sentimente iar celalalt nu, dar dacă amândoi simt la fel înseamnă că s au iubit dar nu s au înțeles pur și simplu, sunt iubiri care nu funcționează, poate la bătrânețe când devin mai înțelepți cine știe... Eu sincer as incerca sa trec peste, sa fiu fericita cu cineva cu care sa pot trai, e ușor sa iubești pe cineva din trecut fiindcă rămâne doar povestea, nu ți mai greșește iar cel din prezent inevitabil mai greșește, uneori se instalează rutina etc. Practic după 12 ani oamenii se schimba nu mai sunt aceeași, poate ei iubesc persoanele din trecut. Dacă erau suflete pereche în mod normal treceau peste obstacole

| Eteda a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin suflete pereche, definitia iubirii nu o poate descrie nimeni, pentru ca este diferita de la om la om. Dar ce concluzie am ajuns aici, nu puteti lasa trecutul in urma, sa nu mai zic ca unul din cei doi au deja un copil, acel copil ar trebui sa reprezinte tot, dupa parerea mea viata merge inainte, daca nu s au inteles atunci, cine spera ca va merge o relatie ca asta? Fiecare om are un destin, dar destinul ti-l mai faci si cu mana ta, gandindu-te la ce a fost sau ce ar fi putut fi. Nu o sa poata da drumul trecutului daca se tine scai de el... si singur nu poate avea nici viitor langa acea fata, pentru ca se iubesc si dupa se despart, si o iau iar de la capat.

| Osana254 a răspuns (pentru Eteda):

Acești doi oameni au avut divergențe si certuri de copii de grădiniță, el a vorbit urat despre ea ca sa se de-a in stambă in fata băieților si ea nu a mai putut trece peste si sa mai aiba incredere in el si au rupt legătură fiecare vazandusi de viata.Cand totusi au mai crescut el a tot cautat-o până asa s-a gandit sa ii mai dea o șansă cu gândul că el sa maturizat dar a gresit iar fata de ea si din nou si-au vazut de viețile lor dar de data asta cu gândul că vor rămâne totuși prieteni fara sa mai formeze o relație doar ca țineau unul la altul încă. Dupa pur si simplu au rupt iar legătură pentru ca ea si-a dat seama ca nu e ok ce se intampla, ca nu va putea rămâne prietena cu el in situatia dată si stiind ca inca mai are sentimente pentru el si atunci chiar ca fiecare si-a vazut de viata.Ea sa logodit cu o cunoștință comună de a lor iar el a plecat din țară găsind o fata ce a rămas în scurt timp însărcinată.El a mai căutat-o pe a ea si inainte ca prietena lui sa ramana însărcinată dar ea nu a mai vrut sa vorbeasca cu el, prietena lui a rămas însărcinată fara sa fie plănuit, el nu prea a vrut copilul dar până la urmă aia e.El sta acum cu o persoana pe care nu prea o place din obligatie ca are un copil si o urmărește pe ea pe retele de socializare, iar ea își iubește partenerul doar ca mai este nostalgică cu gândul la trecut și cu regretul că nu a spus sau facut ce a trebuit atunci cand a trebuit.
La faza cu sufletul pereche ma refeream ca exista posibilitatea ca ei sa se iubească sincer si ca ar trebui să fie impreuna?

| Eteda a răspuns (pentru Osana254):

Asta or sa afle numai daca reusesc sa fie iar impreuna, teoretic suna ca fiind suflete pereche, dar aici intervine si prima dragoste, toti stim ca prima dragoste nu se uita niciodata. Dar daca el o considera la fel, sufletul pereche, de ce a dat cu piciorul fiecarei sanse de a fi cu ea? Acum din punctul meu de vedere e mai complicata treaba, ea e logodita, probabil baiatul ala tine mult la ea, el are un copil, deci o responsabilitate pentru toata viata, daca ea e dispusa sa accepte asta, e o sansa. pana la urma iubirea invinge

| Osana254 a răspuns (pentru Eteda):

Cred ca nu au avut încredere unul in altul.Ei nu sau mai intalnit decat o dată de atunci ca erau mereu in locuri si situatii diferite,dar mereu se căutau si si-au plănuit si sa plece într-un sat unde sa dădeau case gratis. Vroiau sa se vada intr-o gara cu bagajul si sa plece,doar ca ea își punea problema ca daca nu o sa ii mai placa de ea,daca o sa se plictisească sau o sa vrea sa o lase si etc si cumva e de inteles pentru ca nu mai avea incredere in el.
El si-a ratat șansele pentru ca era foarte usor influentabil, cand si-a pus sufletul pe tava si a inceput sa vorbeasca ca vrea sa fie cu ea, ca ii e draga si etc era luat la mișto de prieteni si il făceau disperat ca numa de ea vorbeste si a simțit gustul penibilului si probabil involuntar sa răzbunat pe ea vorbind si comportanduse din nou aiurea probabil din neîncredere ca va reusi vreodată să își îndeplinească ce si-a propus având în vedere că si prietenii il descurajau. Asta daca privim dintr-o perspectivă drăguță, dar si ei multi iau spus sa isi puna problema si altfel, cum ca poate el vroia doar un trofeu cucerit pentru ca el era gen mai macho...
Dar te intreb pe tine ca poate sti mai bine. Poti sa umbli după o fata atâția ani fara sa ai sentimente pentru ea?