| BruneTTe a întrebat:

Este orgasmul un ideal la care multi nu pot ajunge? Mie-mi este total strain. Am avut o relatie stabila de cativa ani, cu o viata sexuala activa, cu o persoana pe care o iubeam enorm si totusi nu am avut niciodata orgasm. Am mentionat ca a fost o relatie de lunga durata pentru ca mai mereu se spune ca totul e bine cand ai o legatura foarte puternica cu cel de langa tine, si noi aveam. El avea mereu, eu niciodata. Probleme de sanatate nu am. Acum am o alta relatie, cu al doilea baiat din viata mea sa spun asa si problema se repeta. Ma simt foarte bine in timpul actului, dar fara finalitate. Nu e totusi o problema pentru mine, m-am obisnuit, doar ca sunt curioasa daca mai sunt si alte persoane in situatia mea. O fi normal totusi? Multumesc!

6 răspunsuri:
| ladyMillion a răspuns:

Sunt femei care ajung sa aiba orgasm dupa ani, de la inceputul vietii sexuale. Ideea e ca fiecare are corpul sau, perceptia sa...si cu timpul ajungi sa iti cunosti punctele sensibile, pozitiile care te excita mai tare si cre te ajuta sa ajungi mai usor la orgasm. Oricum, netul e plin cu chestii care te ajuta sa inveti sa iti atingi mai usor orgasmul ( de exemplu sa iti antrenezi niste muschi si alte bla-bla uri de genu' ). Nu te ingrijora, o sa ajungi si la orgasmwinking

| EnvyU a răspuns:

Din cate stiu, chestia asta cu orgasmul feminin, se rezuma la psihologie. Totul este in mintea ta, e ca si cand tu nu iti dai voie sa te simti bine, sa ai orgasm. Este posibil sa ai blocaje mintale care iti spun ca esti urata sau grasa sau mai stiu eu ce defect si nu te poti simti eliberata in timpul actului? Ai incercat sa te masturbezi? S-ar putea sa te ajute, sa ai o zi libera, sa fi singura, sa te bagi in cada, sa faci atmosfera cu lumanarele parfumate, cu ceva solutie sa faci spuma si sa folosesti dusul. Sincer nu ma pricep pentru ca sunt baiat si nu am experienta in asa ceva, dar nu poate fi ceva rau sa te "destrabalezi" nitel.

| mihai69 a răspuns:

Cu siguranță mai sunt femei în situația asta - e plin internetul de mesajele lor.
Dar cauze sunt multe. Singură ai încercat vreodată? Dacă nu, cu siguranță e timpul s-o faci; abia după ce reușești să înveți singură să ajungi acolo vei putea să îi ceri amicului tău să facă în așa fel încât să reușiți și împreună.

| peperonies a răspuns:

Nu faci sex cu cine trebuie.

| PsihopatX3 a răspuns:

Ai nevoie de un preludiu mai lung, unele fete ajung la orgasm în timpul preludiului, vorbeşte cu iubitul tău, spune-i cam ce fantezii ai si poate ai norocul să meargă.