| maryem a întrebat:

Daca primul contact sexual a fost neprotejat si a durat doar cateva minute, pot ramane gravida? Mentionez ca ciclul mentrual mi-a venit cu aproximativ 6 zile inainte de ziua la care trebuia sa-mi vina, curgand doar putin si fara dureri de burta, sani sau spate.

Răspuns Câştigător
| missme99 a răspuns:

Este posibil ca acea sangerare sa fii fost sangerarea de nidatie, are loc la instalarea sarcinii si de multe ori femeile o confunda cu menstra.
Pe de alta parte, odata cu inceperea vietii sexuale are loc o modificare in organism, inclusiv in ceea ce priveste menstruatia.
Fa-ti un test de sarcina.E cel mai sigur.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare a fi vorba de o menstruatie cam suspecta.Nu conteaza absolut deloc cat dureaza un sex mai ales daca este neprotejat. Ceea ce este important de stiut reprezinta data, adica momentul din perioada a ciclului menstrual la care s-a intamplat si anume daca a fost in perioada fertila sau nu.Asta doar tu stii sau ar fi trebuit sa o stii, deoarece altfel este posibil sa se fi instalat o sarcina.Pentru un raspuns corect sunt necesare niste date concrete referitoare la data producerii ultimei menstruatiei si data la care a avut loc sexul.

| Emilian65 a răspuns:

Nu conteaza cat a durat actul sexual, daca a fost neprotejat si a ejaculat in tine, cu siguranta esti gravida. Scurgerile de sange pe care le-ai avut cu 6 zile inainte de termen, sunt semne ca esti cu adevarat gravida.

| lpavel a răspuns:

Binenteles!

| SkyPilot a răspuns:

Daca au fost doar cateva picaturi, de culoare mai inchisa sau mai deschisa decat normal, la o distanta de 6-12 zile de la acel contact, cred ca ai o problema. Nu are nici o importanta cat a durat contactul, conteaza daca erai fertila si daca a terminat in tine (sau ai venit altfel in contact cu unul din lichidele lui care contin spermatozoizi).
Daca au trecut mai mult de 15 zile de la contact, fa un test de sarcina in laborator. Costa cam 40 lei, este foarte precis. Dar sa fi trecut 15+ zile de la contact (testul e relevant la 10 zile de la ovulatie, dar nu stii cand ai avut-o, mai adaugam cele maximum 5 zile cat rezista spermatozoizii in mucoasa vaginala; daca testul e negativ, nu are unde sa existe un ovul fecundat, deci nu esti gravida).