| anonim2533 a întrebat:

Daca s-a spart prezervativul rau de tot, dar nu era absolut deloc sperma in el si a scos-o imediat ce s-a spart, exista risc de ceva?
Nu stiu daca conteaza asta, dar am fost diagnosticata cu ovare polichistice...

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ovarele tale sunt afectate de sindromul SOPC (ovare polichistice), probabilitatea de a fi in perioda ferila a ciclului menstrual este foarte foarte mica, insa nu este cu totul imposibil sa poata sa exista un ovul viabil. Insa in mod cert o astfel de posibilitate NU poate fi apreciata catusi de cat precis, si/sau exact. De asemenea fiindca nu a avut loc ejacularea si in aceasta situatie in prezervativul rupt NU a existat sperma, reiese ca acest fapt coroborat cu sindromul polichistic conduce la ideea ca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a putea forma o sarcina in aceste conditii este de la extrem de mica la aproape... imposibila. Multa sanatate!