| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt intr-o relatie de 2 ani cu o persoana iar persoana respectiva nu are incredere in mine desi nu am gresit cu nimic dar imi spune ca ma iubeste, am putea sa continuam relatia asa fara incredere?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca tie iti place sa fii tratata ca o femeie usoara, nu se poate opune nimeni.

| cristi202 a răspuns:

Nu prea merge. Increderea e baza relatiei. Daca nu e, ceva va schiopata acolo. Si daca, fara motiv serios, exista si dupa doi ani, cel ce o are da dovada de probleme serioase, ori a a avut inainte o experienta de pe urma caruia a avut mult de suferit si peste care nu poate trece, ori a fost sau este ceva care sa determine un asemenea comportament dfin partea lui, desigur, ceva care e anormal, si va fi o povara serioasa pentru tine.
De regula, psihologia relatiilor spune ca pentru a ajunge la incredere deplina, pentru o relatie deplina, e nevoie de 1 an, un an si jumatate. E suficient un an si jumatate pentru a-l cunoaste pe cel de linga tine pentru a stii daca e vrednic de incredere sau nu. Banuiesc ca tie ti s-a intimplat deja asta. Problema e la el, de ce nu s-a intimplat si la el, atita timp cit nu i-ai gresit cu nimic. Sau poate ca, dupa cum am zis inainte, a avut de suferit de pe urma a ceva, si un gest al tau, un simplu si nevinovat gest poate sa ii aduca aminte de ce a fost si sa faca uitarea si revenirea la normal imposibila. Poate fi si asa ceva. Si nu poti stii decat observindu-l moment de moment, monitorizindu-i fiecare reactie la toate gesturile tale. Poti descoperi ca se comporta ciudat la anumite gesturi in cazul in care asa este.
Eu zic ca ar trebui sa discuti serios cu el. Sa vezi ce a fost in viata lui. Sa vezi ce il opreste sa aiba incredere in tine. Sau poate ca va mai trebui sa astepti un pic, desi e greu de crezut asta, sunt totusi doi ani. Eu cred ca daca incerci sa te zbati un pic pentru relatie, poti rezolva problema asta. Dar nu incerca sa mergi asa inainte, nu va merge prea bine. Vei avea de suferit, si exista si posibilitatea ca, atunci cand ti se va parea ca e mai bine, el sa isi ia zborul de la tine.

| Pool77 a răspuns:

Cum e sa fii carpa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In ce fel nu are incredere in tine?

| Fam590 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu pot sa ies nicaieri pentru ca daca as iesi m.ar suna din 5 in 5 minute, nu pot iesi cu oricine, nu m.ar crede unde m.am dus, adica nu are deloc incredere in mine desi el m-a inselat cu alta fata iar eu l.am iertat si ne.am impacat.

| Fam590 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pot iesi nicaieri, cu oricine, daca ma duc undeva cu prietenii ma suna din 5 in 5 minute si ma intreaba cu cine sunt, practic nu are deloc incredere in mine desi m-a inselat cu o fata acum cateva luni iar eu l.am iertat si ne.am impacat.Acum ma gandesc daca putem continua relatia avand in vedere ca el nu are incredere in mine.

| BryBard a răspuns (pentru Fam590):

Nu e imposibil sa iti continui viata langa o persoana ca aceasta, termenul relatie se bazeaza pe "incredere reciproca", ceea ce face el e obsesie, nu ai cum sa stai langa o persoana de acest fel, daca nu isi schimba comportamentul(ceea ce e foarte greu)+ca te face s-a te simti stanjenita s-a fi sunata de fiiecare daca cand esti cu prieteni sau vrei sa faci ceva si el te suna intruna.Ori vorbesti frumos si deschis cu el si ii spui sa se schimbe(ii spui ce te deranjeaza), ori il lasi si cauti pe altcineva. Oricum e chiar nesimtit dupa ce ca el a facut ce a facut(ca te-a inselat)mai are si tupeul s-a
te monitorizeze ce faci.Nu vad o relatie de durata la voi. Poti sa ii reprosezi chestia asta, ii spui eu pe tine nu te sunam din 5 in 5 min s-a vad ce faci, iti lasam "spatiu", pentru ca aveam incredere in tine si uite ca m-am inselat, asa ca nici tu nu ai dreptul sa imi ceri mie socoteala pentru ceea ce ai facut.Nu pot sa imi dau seama cum a tinut relaria voastra 2 ani de zile.

| anonim_4396 explică (pentru Fam590):

Aaah. Tipul asta de neincredere. Pai nu e bine, chiar deloc. Asta e o relatie foarte toxica, daca se poate numi macar relatie. Cauta si tu un baiat normal, sunt destui. Balta e plina de pesti. Trebuie sa ai rabdare doar pentru ceva mai bun. Si ce simte el pentru tine nu e iubire ci un sentiment de posesivitate mai mult. Nu e tot una cu iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Pentru ca e clar ca nu meriti ceva mai bun.Te-a inselat, l-ai iertat.Nu te lasa sa iesi din casa sau sa te intalnesti cu alte persoane, dar tu ai acceptat ca deh, e mai bine sa gandeasca si sa decida altcineva in locul tau.Intrebarea ta, in sine, denota o lipsa totala de judecata."Imi spune ca ma iubeste". Cauta "a minti"in dictionar, vezi ce inseamna, trage singura niste concluzii si nu mai pune intrebari tampite.