| anonim_4396 a întrebat:

Daca un barbat nu-si trateaza candida ce i se poate intampla? are simptome? eu am aflat de curand ca am candida si am facut sex cu el fara sa-i zic mi-a fost frica ca se va supara pe mine

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate sa aiba sau nu simptome (usturimi la urinare, rani pe capul penisului). De asemenea, infectia poate ajunge la prostata unde da simptome neplacute (dureri, imposibilitatea de a urina) si se trateaza extrem de greu. De asemenea, barbatul o va transmite partenerelor sale ulterioare (chiar si tie, dupa ce te vei trata si vindeca).
Este foarte urat ce ai facut tu, sa imbolnavesti un om si sa nici nu-i spui. Ce te-ai face daca si el ti-ar ascunde, de exemplu, ca e infectat cu HIV (asa, ca sa nu te superi).

Elianna
| Elianna a răspuns:

"In multe situatii candidoza la barbati este asimptomatica ori simptomele sunt destulde vagi astfel incat pacientul nu le ia in considerare si poate avea in continuare contacte sexuale neprotejate cu parenera. Frecventele candidoze ale partenerei ar trebui sa va ridicie suspiciuni cu privire la sanatatea voastra genitala si sa mergeti sa efectuati o analiza de secretie uretrala chiar daca nu observati niciun simptom." citat din"Candidoza la barbati":
http://healthy.kudika.ro/......nerul.html
Parte proasta este ca el, nestiind ca are asa ceva va infecta si alte femei si te va reinfecta si pe tine, chiar daca tu te vei trata si vei scapa de ea! Si va fi un cerc vicios!

| mihaa a răspuns:

Daca ai candida si nu i-ai zis partenerului tau o sa iei inapoi candida
atunci cand un partener are candida trebuie sa se trateze am2 obligatoriu
simptomele le va avea accelasii pe care le-ai avut si tu
adica mancarimii, etc
daca tot ai mintit, mergi ca minciuna mai departe zi dupa o saptamana ca ai candida si zii sa se trateze si el,

Răspuns utilizator avertizat
| ingerell a răspuns:

Daca tie frica ca se va supara, spune-i ca acum ai aflat si tu si sa va duceti impreuna sa va tratati
altfel, nu vei scapa de aceasta boala o vei lua tu de la el si el de la tine si asa mai departe
gandeste'te bine

| mariana_8211 a răspuns:

Nu se va supara, dar cu timpul va aparea iritatii si lui si tie, scurgeri, e bine sa o tratezi din timp, cu timpul vrei sa devi mama, atunci? netratata/?