| anonim_2270 a întrebat:

DAU FUNDA! scuze ca pun o intrebare legataa de scoala dar maine am teza si am nevoie de ajutor numai voi ma puteti ajuta plzz.:*

-relieful Subcarpatilor Moldovei si relieful Subcarpatilor Getici, precizand trei asemanari intre ele;

-relieful Podisului Mehedinti si relieful Podisului Getic, precizand trei deosebiri intre ele. Deosebirile si asemanarile se pot referi la oricare dintre urmatoarele elemente de relief: modul de formare, tipuri de roci, altitudini, tipuri de relief, inclinare, fragmentare

multumescc dau funda si vot love struckx

3 răspunsuri:
| SweetGirl_1668 a răspuns:

Si eu am teza maine sad la romana. Succeees!

| EuDelia a răspuns:

Pai raspunsurile astea nu le puteai gasi in caiet sau in carte?
in loc sa inveti tu stai la calculatorstraight face

| Bondarel99 a răspuns:

Pai relieful Podisului Mehedinti si relieful Podisului Getic:
-P G e format din roci sedimentare, iar P M din sisturi cristaline si calcare(are un relief carstic bine reprezentat)
-P G are altitudini mai mari decat P M
-P G este impartit de catre raurile care il despart in mai multe platforme(podisuri), iar P M nu

astea ar fi deosebirile, asemanari nu imi mai aduc aminte ca nu am cartea la indemana(dar cred ca modul de formare ar fi una)

Si relieful Subcarpatilor Moldovei si relieful Subcarpatilor Getici:
-sunt alcatuiti din roci sedimentare
-sunt formati prin incretirea scoartei terestre
-sunt alcatuiti dintr-o alternanta de zone joase si zone inalte

Daca te-ai stradui putin ai rezolva si singura.si eu am dat teza saptamana trecuta si am luat 10 pentru ca imi place geografia.
Bafta la teza!