| anonim_2270 a întrebat:

DAU FUNDA! scuze ca pun o intrebare legataa de scoala dar maine am teza si am nevoie de ajutor numai voi ma puteti ajuta plzz.:*

-relieful Subcarpatilor Moldovei si relieful Subcarpatilor Getici, precizand trei asemanari intre ele;

-relieful Podisului Mehedinti si relieful Podisului Getic, precizand trei deosebiri intre ele. Deosebirile si asemanarile se pot referi la oricare dintre urmatoarele elemente de relief: modul de formare, tipuri de roci, altitudini, tipuri de relief, inclinare, fragmentare.

multumescc dau funda si vot love struck

1 răspuns:
| Gicone a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa iti ceri scuze ca pui o intrebare dintr-aceasta
Asemanari intre Subcarpatii Moldovei si Subcarpatii Getici:
-se afla in exteriorul Carpatilor
-sunt formati ca muntii prin incretirea scoartei terestre
-alcatuiti din roci sedimentare

Deosebiri intre Pod Mehedinti si Pod Getic
-Pod Mehedinti este mai inalt are inaltimea max de 885 metri (vf. Baia de Arama)
-Pod Mehedinti are caracter alpin
-Podisul Getic s-a firmat ci ajutorul apelor care au adus pietris, nisipuri, argile

P. S.: eu am dat teza la geografie si am luat 10! Mi-a dat tot asa!