| Adelinaa a întrebat:

Dau funditaaa :*:*:* Buna! De la 12 ani am inceput sa am o secretie vaginala destul de abundenta, fara miros, albicioasa. nu mi-am facut griji pentru ca nu ma ustura nimic. Apoi am intrebat-o pe mama si ea a zis atunci ca e ceva normal. Acum la 16 ani mi-am inceput viata sexuala si nimic nu s-a schimbat. Imi este rusine sa merg la ginecolog dar daca va fi nevoie voi merge. E ceva normal? pentru. a merge la ginecolog trebuie sa fiu insotita de un adult?

Răspuns Câştigător
| RXN a răspuns:

E ceva normal. E doar o secretie vaginala si are, in principiu, rolul de curatare.Atata timp cat nu-si schimba textura, mirosul si culoarea, si acest lucru se intampla atunci cand ai o infectie, nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca te deranjeaza, poarta un protejslip.happy
La ginecolog trebuie sa fii insotita de un parinte, intrucat esti inca minora.Sunt si ginecologi care consulta si minore neinsotite, dar daca fac asta poti oricand sa te indoiesti de abilitatile si cunostintele lor in domeniu...
>:d

4 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Cea albicioasă este secreţia vaginală şi atâta timp cât îşi păstrează culoarea şi nu miroase urât e totu' ok. Când astea se schimbă înseamnă că ai o infecţie.

Nu neapărat.

Secreţia vaginală apare între cicluri.
FantaSZy.

| JustMe a răspuns:

E doar secretia vaginala, e ceva normal asa ca nu iti face griji.

| Pympyke a răspuns:

Hey nu te stresa este ceva normal. inseamna ca trebuie sa iti vina ciclul menstrul si ca cresti, dar daca cumva chiar nut e simti bine sau daca mai apare si altceva atunci mai bine sa vorbesti cu mamica ta si te va ajuta ea mai mult si o sa te duca la un ginecolog daca chair este ceva in neregula

| Night a răspuns:

Stai linistita ca e normal atata timp cat nu-si modifica culoarea si nu miroase urat.Nu este nici o problema. Dar daca observi modificari ca cele pe care le-am mentionat mai sus mergi la ginecolog.