| anonim_4396 a întrebat:

De 4 ani sunt intr-o relatie serioasa cu un baiat si totul a mers foarte bine primii 2 ani...al treilea an a fost foarte greu pentru ca ne-am certat foarte mult iar anul asta a inceput bine dar nu ma mai simt cum ar trebui,nu ma mai simt iubita si apreciata,simt uneori ca nu mai are chef de mine, ca nu ma mai iubeste suficient, simt un gol imens si nu mai am chef de nimic.Tot timpul plang si sunt suparata si asta ma doare cel mai tare pentru ca eu nu am fost niciodata asa.Imi zice mereu ca ma iubeste si ca ii dor de mine si de relatia noastra care a fost la inceput dar nu il mai cred pentru ca nu ma mai saruta, ma pupa cand vine si pleaca, ma ia in brate tot cand vine si pleaca si cand e ziua mea sau vreo aniversare.Nu stiu ce sa mai fac. ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| XyYx a răspuns:

Relatia dintre voi s-a racit. Cred ca iti e greu, inteleg cum te simti, dar gandeste-te ca daca lucrurile nu mai functioneaza singura solutie este sa puneti punct. In 4 ani de zile a-ti ajuns sa va cunoasteti destul de bine, lucrurile nu mai sunt roz ca si la inceput, a aparut monotonia intre voi, obisnuinta.
Poate ati realizat ca nu mai sunteti compatibili, v-ati indepartat unul de celalalt. Incearca si vorbeste cu el spune-i ce te deranjeaza, la fel si tu asculta-l pe el, lasa-l sa spuna ce il deranjeaza, ce asteptari are de la aceasta relatie.
Incercati sa va salvati relatia, insa daca nu mai merge, incercati sa o luati pe drumuri separate deoarece va va fi mult mai greu pe viitor.
Ideea e ca daca va doriti sa mearga in continuare relatia trebuie sa lasati unul de la celalalt, luati-o de la inceput, ca si cum v-ati fi cunoscut abia acum. Bafta!

10 răspunsuri:
| anka89 a răspuns:

Se pare ca v-ati cam plictisit unul de celalalt si nu va mai regasiti.Nu ajunge niciodata doar sa spui "te iubesc", cel mai des trebuie sa ii si arati persoanei de tine, ca, chiar te intereseaza ea si relatia voastra. Certurile sunt peste tot si la toti, toate sunt bine dar mai sunt si rele.Eu zic sa luati o pauza.Nu mai intreb de viata sexuala, ca am aflat din faptul ca te saruta cand vine si pleaca.Ii normal sa te doara si sa te faca sa plangi ceva ce o data te facea fericita. Discutati pe tema asta, nu o lasati asa sa nu ajunga mai rau. Poate v-ati inchis prea mult in voi insiva si nu mai faceti nimic care sa va multumeascawinking

| mona a răspuns:

Cred ca s a plictisit intr-un fel sau altul sau poate el crede ca daca aveti ceva vechime nu este asa important sa se comporte ca la inceput, vorbeste cu el pe tema asta, posibil sa nu stie cat de rau te raneste indiferenta lui

| Seby90 a răspuns:

Ciorba incalzita nu mai are alt gust.

Acele certuri si-au pus amprenta asupra relatiei voastre. Ar fi buna o pauza intre voi, in felul asta dupa o perioada de timp realizati daca aveti nevoie unul de altul si nu de amintirile in care erati actorii principali.

In principal asta este o relatie moarta. Cam asa te simti dupa vreo 4-5 ani de casnicie, la voi s-a intamplat mai devreme din pacate.

| stark47 a răspuns:

Ai ajuns la rutina. uite, tu ai stat 4 ani cu prietenul tau si plangi ca nu e bine, ca nu asa cum ai vrea tu.eu am stat doar o luna si jumatate cu fosta/actuala logodnica.si ew plang ca nu o am aproape.ce ar fi ca voi doi sa va apreciati mai mult.ce ar fi ca voi doi sa redescoperiti de ce ati inceput sa fiti impreuna in primul rand si ce anume va tinut legati timp de 4 ani.

| Smileygirl23 a răspuns:

Cred ca aveti nevoie sa va despartiti, sa fiti din nou singuri, cel putin o perioada. Sa va redescoperiti pe voi insiva si sa reflectati la lucrurile care v-au atras unul la celalalt. Daca dragostea voastra e adevarata, atunci veti ajunge din nou impreuna. Daca nu, atunci veti gasi forta sa mergeti mai departe.

| ranita a răspuns (pentru Smileygirl23):

Am vb cu el de foarte multe ori sa ne despartim un timp, sa luam o pauza dar nu vrea sa auda de asa ceva...imi zc ca ma iubeste si nu vrea sa ne despartim...dar are un comportament asa de diferit.nu mai e cum a fost si eu simt foarte mult diferenta asta

| ranita a răspuns:

La asta m-am gandit si eu ca s-a plictisit de mine dar atunci nu inteleg de ce insista asa de mult pe temele legate de casatorie...tot timpul imi zice ca vrea sa fiu sotia lui dar nu ma face fericita nici acum dapoi atunci...

| ranita a răspuns:

De vorbit am vb foarte mult despre tot ce se poate vorbi, tot ce ma deranjeaza, ce nu imi place sa faca, si in ultimul timp am inceput sa ii bag de vina la orice face...parca nimic nu ma mai multumeste tot timpul vreau mai mult...si fac si comparatii cu alte cupluri.

| Sabinutza1332 a răspuns:

Incearca sa te retragi de la el ceva timp. happy Atunci o sa intelegi care-i problema. Daca el o sa-ti duca dorul atunci nu fi geloasa te iubeste si cred ca asa e perioda dar daca o sa fie paralel atunci... Sper ca te iubeste happyhappyhappyhappy

| CriSTi5676 a răspuns:

Hmmm....Cam greu. Ar trebuii sa incerci sa vorbesti cu el si daca nu merge da-i papuci si i-ati alt iubit. Ca daca nu vrea sa te asculte inseamna ca nu te mai iubeste. Funda?