| axelken a întrebat:

De cate feluri au fost obiectivele revolutiilor? ( revolutia de la 1848-1849 )

Răspuns Câştigător
| alyenstar a răspuns:

Progresele economiei capitaliste sunt frânate de revenirea la regimul absolutist;
criza alimentară, amplificată de seceta din 1847-1848;
creșterea excesivă a prețurilor;
cauzele socio-politice: nemulțumirea burgheziei, țărănimii, nobilimii liberale, muncitorimii datorită revenirii regimului absolutist și lipsei drepturilor democratice;
cauzele naționale: dominația străină, nevoia de unire a statelor farâmițate și independența tuturor statelor.

3 răspunsuri:
| 000Diddy000 a răspuns:

Politice: schimbarea regimului politic
sociale: emanciparea (eliberarea) taranilor dependenti; burghezia dorea legi noi care sa favorizeze dezvoltarea economiei caitaliste
nationale: independenta; unitate nationala.

| Gabriel_Andru_1998 a răspuns:

Cauzele socio-politice: nemulțumirea burgheziei, țărănimii, nobilimii liberale, muncitorimii datorită revenirii regimului absolutist și lipsei drepturilor democratice;
cauzele naționale: dominația străină, nevoia de unire a statelor farâmițate și independența tuturor statelor.

| Buciuscanu_Mariana_1972 a răspuns:

Care au fost obictivele revolutie din 1848