| IonelaMariaPop a întrebat:

De cateva zile am anumite nemultumiri fata de prietenul meu...Cu toate ca imi spune ca ma iubeste sau ca ii este dor de mine, eu nu pot sa-l cred pentru ca faptele lui arata defapt contrariul. De exemplu intr-o zi a ramas la mine si dimineata l-am rugat sa vina cu mine la cumparaturi pentru ca nu vroiam merg singura si el a spus ca nu are chef deoarece se uita la film, dupa nici o jumatate de ora il suna bunicul lui sa il roage sa il ajute cu ceva, iar pe dansul nu l-a refuzat. Pe mine mereu ma refuza, cand ii spun sa iesim zice ca e obosit ca nu are chef, dar daca il suna ai lui e la dispozitia lor in secunda doi.Acum imi spune ca vine la mine, iar peste o ora ma suna si imi spune ca e cu niste prieteni si nu stie daca mai vine(el sta intr-un sat cam la vreo 25 de km departare de orasul in care locuiesc eu). Uneori am impresia ca vine la mine doar pentru ca are treaba in oras sau ca sa nu mai conduca seara cand iese de la servici. Am vrut sa ma despart de el, dar nu pot. Mama a inceput sa ma certe si sa-mi spuna ca nu ma iubeste si ca el e prezent doar cu trupul si gandul insa sufletul lui nu e la mine. Chiar nu stiu ce ar trebui sa fac in aceasta situatie.

5 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Familia inainte de toate, iubitul tau gandeste bine. E normal sa-si ajute mama, tatal, frati, bunici - in primul rand din respect, nu ar trebui sa te ingrijoreze acest lucru.
Si e absolut normal sa stea si cu baieti sau sa prefere sa se uite la un film! Si iti spun si de ce, pentru ca baieti, uneori au nevoie de timpul lor. Nu mereu au chef de giugulit, de mers cu iubita undeva, pur si simplu au chef sa stea sa se uite la film, sa se joace, sa iasa la o bere ca baieti. Acest lucru e normal.Nu trebuie sa fi geloasa, trebuie sa-ti gasesti si tu alte ocupatii fara el, iar daca tu nu vei mai insista si nu vei mai fi geloasa, sa vezi ce dor ii se face de tine!

Chiar functioneaza asta, si iubitul meu ma mai suna ca nu mai vine la mine ca se duce cu baieti, dar nu ma supar, inteleg si il las sa stea cu ei fara sa-i fac gura, si daca vezi ce frumos se comporta cu mine dupa. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna Ionela, ca să scapi de îndoieli cel m ai bine este să porti o discutie serioasă cu el si el să i ti explice sentimentele lui pentru tine. Este un lucru frumos că i si ajută bunicul, părintii, dar din moment ce stă cu tine trebuie să te ajute la fel de mult cum îi ajută pe ei. Sau stă la tine doar pentru sex si mîncare (să îi gătesti).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste serios cu el. Spune-i exact ce ne-ai spus noua, iar daca va continua sa se comporte la fel, poate mama ta are dreptate...si cel mai bine e sa te desparti de el.

Afla de ce doar pe tine te refuza si de ce e atat de comod. Intr-o relatie e vorba de doi, nu de unul singur.
Purtati o discute foarte serioasa, fara sa va enervati. Ramaneti calmi si ajungeti la un punct comun. Pe urma, veti lua o decizie care sa fie in avantajul amandurora.

| Zabbyel a răspuns:

Esti cam paranoie laughing nu ii vad "faptele" ca mi te inseala happy
Ca merge sa-i ajute pe al lui e un respect fata de ei.
Omul iese de la serviciu seara obosit venind la tine. obosit si tu daca il ei cu ma inseli etc laughing ii faci capu calendar cum sa nu vrea sa se duca la ai lui sa-i ajute? decat sa-ti asculte o gelozie inutila happy etc

| Zendaya a răspuns:

Cel mai bine este sa discutati, e normal si foarte dragut sa isi ajute rudele, dar contezi si tu! Incearca sa il inviti cat mai des. Daca procedeaza mereu la fel te poti desparti de el, pentru ca clar nu mai are timp si pentru tine.