| jennifer a întrebat:

De ce am dureri in timpul actului sexual?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Numai un ginecolog iti poate spune cu certitudine. De multe ori dispareunia (durerea la actul sexual) se datoreaza doar lipsei de lubrefiere suficienta, dar uneori ea indica o leziune vaginala sau a colului uterin care poate fi chiar grava. Nu amana, mergi la ginecolog, sigur orice ar fi, se vindeca cu tratament.

8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De vreo ora si ceva am mai raspuns la ceva simiular! Preludiu=incalzire=excitatie+lubrifiere, Exista? Daca da, nu ai si altceva? Ambianta, igiena, confortul, securitatea,? Daca nu, invata ca astea sunt indispensabile pentru o functionare normala! Nu ai spus ce fel de dureri, localizate unde, ce intensitate au, cat si cand le percepi mai acut/intens, cat dureaza, etc... Revino cu detaliile astea, pentru o mai buna identificare a problemei! Mai poti intra si la mine sa vezi si celelalte raspunsuri, pe aceeasi tema!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poti fi mai multe motive. Incepand cu o lubrifiere insuficienta si terminand cu cauze psihologice... Sau e posibil ca partenerul tau sa fie prea "violent". Nu ai dat suficiente detalii despre ceea ce se intampla sa-ti putem da un raspuns mai concret.
Daca vrei trimite-mi un mesaj si o sa te sfatuiesc in masura in care pot. Daca vrei o varianta mai sigura... cea mai sigura este sa mergi la medic, iar el iti va spune daca problema ta e de natura fizica (poate fi o infectie, o ciuperca) sau de natura psihica si iti va recomanda un tratament adecvat.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de natura si felul dureri.
Mergi la un consult ginecologic, pana nu este tarziu!

| ada a răspuns:

Eu stiu ca e mai usor sa adresezi o intrebare pe acest site, dar pentru ca nici unul dintre noi nu cunoste toate datele exacte ale problemei nu iti poate da un raspuns concred. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog.Multa sanatate!

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa folosesti un lubrifiant.

| ingerash_6819 a răspuns:

Poti avea si un chist ovarian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti suferi de vaginism, o trauma psihica sau o ciuperca netratata la timp, mergi de urgenta la medic

| roxan2 a răspuns:

Poate ca nu va potriviti eu stiu