| Als154 a întrebat:

De ce atunci când am făcut sex pentru prima data, când m-am dezvirginat, mi-a curs foarte puțin sânge și a doua zi s-a întâmplat la fel? Ar trebui sa îmi fac griji?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

''Pasarica'' ta a sangerat in momentul dezvirginarii si pe urma s-au mai produs mici sangerari si in urmatoarele ore, fiindca acea membrana numita HIMENUL pozitionata peste intrarea in vagin, in cazul tau a fost de tipul membranelor bine vascularizate.
Conform studiilor stiintifice si medicale s-a constatat ca :
-- doar in jur de 42% dintre femei se nasc cu un himen bine vascularizat, care poate sângera în momentul deflorării.
-- iar in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul lor este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu. la mult timp după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil,
-- în schimb în cazul unui procent de circa 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte."
Tu te afli printre cele care au avut himenul bine vascularizat. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti faci probleme. Asa se intampl in urma dezvirginarii.

| Anemonaani1920 a răspuns:

Nu, este ceva normal. Unor persoane nu le curge în momentul dezvirginării, altor persoane foarte puțin și tot așa. Probabil și după următorul act sexual să ți mai curgă puțin, depinde de himenul tău. Dar nu este un motiv de îngrijorare! :*