| Ella192 a întrebat:

De ce persoanele care dau totul sunt ranite?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Explicatia nu prea e simpla.
Ca sa dai totul, fara sa te simti ranit, ar trebui sa nu astepti nimic.Si orice ai primi, ar fi o surpriza...placuta sau nu,nu se stie,depinde pe cine alegi.
Ca sa nu astepti nimic,ar trebui sa fii perfect echilibrata tu,ca persoana,ceea ce foarte putini reusesc...
Daca ai dat totul si acum esti ranita,inseamna ca ai sperat nebuneste,ai asteptat tremurand si ti-ai dorit enorm sa primesti ceva inapoi,chiar si mai putin,dar sa primesti si tu!
Nu e o dovada de persoana echilibrata.

Ca sa fiu prozaica e diferenta intre filantropie si plata.
Pentru ceva care ti-l doresti mult,o vila, un yaht, etc, ai prins ideea, va trebui sa platesti mult si vei avea satisfactia ca ai vila si yaht-ul tau, nu-i asa? Iti vor apartine.Ai platit pentru ele.Esti satisfacuta,ti-ai facut o placere.
Dar,daca in enorma ta generozitate,ai cumpara o vila, un yaht si le-ai darui unei case de copii?
Unde ar fi mai mare cantitatea de fericire si satisfactie?
Ai face atatea sufllete fericite,incat si fericirea ta ar izvori din fericirea lor.
Un act de filantropie...
Cam asta e diferenta.

Omul,traieste,sperand mereu,cautand o dragoste ideala,perfecta, asa cum o viseaza si o plasmuieste singur.
Si, in drumul lui, intalneste destui impostori, care seamana, aduc mult cu visele pe care ti le-ai facut...si asa, cazi in capcana si dai totul, convinsa fiind ca ai cui si nu gresesti.
Echilibreaza-te pe tine, initial, asa incat sa stii ca oferind, nu ai nimic de pierdut si atunci nu vei spera sa primesti nimic inapoi.Si nu te va putea rani nimic.
Iar ca o persoana echilibrata,foamea ta de dragoste va deveni mult mai constienta si mai clara,vei alege gresind mult mai putin si ai toate sansele sa dai peste o persoana la fel de echilibrata ca tine...
Ai daruit totul,sperand totul,dorindu-ti totul si n-ai primit nimic,ai nimerit un impostor,un escroc de suflete...
Ai avut asteptari prea mari,de la cine nu trebuia, ai platit de data asta.
Puterea de regenerare sufleteasca a omului e enorma, nimeni nu cred c-a stat sa o masoare, dar cu totii am gasit puterea pasarii Phoenix, sa ne renastem din propria cenusa si sa traim din nou.
La fel vei face si tu si experienta ta amara se va transforma in intelepciune, in generozitate si poate ca nu te va mai lasa sa gresesti.
Iti doresc sa devii o filantroapa...vei fi mult mai fericita!
happy

24 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Nu cred ca vei gasi vreodata raspunsul

| LikeARollingStone a răspuns:

Raspunsul se gaseste in intrebare. Ghici ciuperca, ce-i? "PENTRU CA DAU TOTUL!"
Nu e bine sa dai totul, mai pastreaza, macar o bucatica, si pentru tine. happy

| RAY a răspuns:

Sa inteleg ca faceati sex non stop si tu te-ai plictisit de asta sau? ce minune o fata sa iubeasca cu adevarat unde in sf povesti ala a saracit si acuma regreti timpul pierdut cu el

| Ella192 explică (pentru RAY):

Te rog..se vede ca nu stii ce insemna a fi sensibil.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pentru ca nu mai raman cu nimic. E matematica pura :->

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai să-ți spun de ce. Pentru că persoanele care dau totul sunt puține. Deci e greu să se găsească una pe alta așa că încep să dea totul altor persoane sperând că vor primi același lucru. Numai că acele persoane fac parte din categoria celor ce...nu dau totul. Așa că vom continua să fim răniți până găsim acea persoană care la rândul ei ne va oferi și ea totul. Rezistă colo. Va fi bine.

| Happyjump a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singura la întrebare, pentru ca dau tot

| ShadoWCrist a răspuns:

Fiindca le dau totul "pe tava" persoanelor pe care le iubesc. Daca l-ai tine un pic in "lesa" ar fi altfel.S-ar ruga sa fi buna cu el.winking

| Skilline2012 a răspuns:

Pentru ca sunt proastewinking Trebuie sa se lase cat mai greu cucerite.

| Ella192 explică (pentru Skilline2012):

Nu e vorba de cucerire, e vorba despre cit din tine dai intr-o relatie serioasa.

| darkwisper a răspuns:

Buna intrebare, dar hai sa-ti explic din propria experienta.
Cand dai mult, pierz mult, si in acest caz, doare mai mult.
Acum, cum a mai spus si altcineva, poate te simte naiva si profita de tine.
iti recomand sa citesti oamenii inainte si sa vezi cum se comporta.

Eu, dau putin cate putin, ca altfel dispare placerea. Acum sa nu crezi ca ma refer la ceva porcos, ci la tine propriu-zis.
Sunt ca o carte deschisa dar nu dau totul din prima ci pe parcurs, asa ca sa vad cum reactioneaza pers. respectiva.

Sa dau un exemplu, daca faci o vanzare si dai toate argumentele si omul respectiv iti da un alt contra argument, tu ce mai faci? Pierzi vanzarea pentru ca nu mai ai ce alt argument sa dai.

Sfatul meu este urmatorul:
1) Fii mai greu de abordat, si nu da totul din prima.
2) Citeste omul la comportament, limbaj (Adica texte, si argumente. Daca sunt replici de agatat luate dupa google, nu se merita) Vezi cat de sincer este.

Sper sa te ajute sfaturile mele si explicatiile mele sa fie ce-ti trebuie.

| Ella192 explică (pentru darkwisper):

1. Sunt greu de abordat si niciodata nu dau nimic din prima si nici dintr-a doua.
2. Pot citi omul, insa problema este ca cind pun la inima, atunci devin foarte sensibila.

| bbu2eugen a răspuns:

In cele mai multe cazuri iubesti de aia. Pui prea mult suflet in tot si dupa se duce tot pe apa sambetei.

| Ella192 explică (pentru bbu2eugen):

Dar cum sa iubesti si sa nu pui suflet? ori dai tot, ori nimic, nu?

| bbu2eugen a răspuns (pentru Ella192):

Da asa este dar poti iubi in sensul cuvantului mintind

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns:

Pentru ca sunt niste persoane mai sensibile dpdv sentimental din moment ce pun mult suflet si astfel ajung mai usor sa sufere dupa niste persoane pe care nu le merita avand in vedere cantitatea foarte mare de sentimente pe care au investit-o, dar asta e o calitate a florilor ce au ramas foarte rare in ziua de azi... happy

| Ioana011 a răspuns:

Deoarece asa sunt baietii din ziua de astazi... Vad ca fata lupta si isi doreste cu adevarat o relatie cu ei, iar ei profita la nesfarsit de lucrul asta pana-si gasesc pe alta. Deoarece nu gandesc cand fac lucrul asta si noi nu ne dam seama ca le dam satisfactie. Este total vina noastra, deoarece nu trebuie sa le dam importanta oricat i-am iubii, ci trebuie sa ne tinem sentimentele in frau, sa fiu orgolioase, indiferente si rautacioase chiar daca atunci cand suntem in preajma lor ne vine sa-i pupam non-stop, sa-i alintam.

| Ella192 explică (pentru Ioana011):

Fiind indiferenta, orgolioasa si rautacioasa tot ramii sensibila!

| Ioana011 a răspuns (pentru Ella192):

Trebuie sa inveti sa iti controlezi sentimentele fata de o persoana, deoarece ce este prea mult strica acea persoana si relatia dintre voi, iar ce este prea putin nu e indeajuns. Oricat ai iubii o persoana trebuie sa ii arati putin cate putin, nu deodata totul, sa-i oferi tot. ( parerea mea )

| Ella192 explică (pentru Ioana011):

Nu i-am oferit niciodata totul deodata, insa cu timpul dai tot mai mult si mai mult din tine, nu?

| Ioana011 a răspuns (pentru Ella192):

Da asa este, sunt de acord cu tine. Eu am o relatie de 2 ani si la inceput i-am fost foarte indiferenta si dadea el totul, cu timpul s-a schimbat situatia si am inceput eu sa-i arat cat il iubesc si normal ca " si-a luat-o in cap ". Ajunsesem dupa 1 an sa ne certam si de 4, 5 ori pe zi, certuri d-alea urate, acu ne desparteam, acu eram impreuna si am hotarat sa pun punct relatie si odata cu asta tot orgoliul meu si toata ambitia le-am strans si nu L-AM CAUTAT DELOOOOC. O saptamana a durat ca a inceput sa ma caute, sa-si ceara scuze, sa ne-mpacam. L-am tinut 2, 3 zile asa si i-am mai dat o sansa si adevarul este ca s-a schimbat de atunci, nu in totalitate, dar in mare parte si uite ca ne-a prins 2 ani si ne-ntelegem de minune, parca nu suntem noi laughing. Cateodata oricat de mult te-ar durea si ai suferi enorm, trebuie sa renunti la o persoana ca sa vezi cum este el fara tine, sa-i dai o lectie. ( parerea mea, tu decizi singura ce vrei sa faci cu viata ta )

| SergiuValentin a răspuns:

Deoarece majoritatea baietilro vor sa domine. Cand fata nu se opune acestui lucru si da tot automat sunt considerate niste persoane inferiore.

| AAAdEEE a răspuns:

Pentru ca sunt loate de fraiere si profita la nesfarsit de bunatate!