| anonim_4396 a întrebat:

Deci...
Am 15 ani si imi place foarte mult un baiat din viitoarea mea clasa. (de liceu, acum intru in clasa a9a)
El face parte dintr-o gasca "tare" din oras, gasca punkerilor. Si ei sunt cam "cu nasul pe sus", cel putin asa se spune. Dar am inteles ca el e diferit.
Sincer, nu am prea vorbit cu el, dar as vrea sa fiu cu el, sau macar sa incerc.
Dar nu am curaj.
Ceva sfaturi? Sau cum sa ii dau de inteles ca il plac? (nu vreau sa par insistenta si disperata)
Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| Slow a răspuns:

Nu trebuie sa pari insistenta sau disperata. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el si sa. i spui. Deseori "semnele" sunt interpretate gresit sau uneori nici macar nu sunt bagate in seama. Daca chiar e diferit de ceilalti, va fi serios cu tine, indiferent daca simte la fel sau nu. Daca incepe sa isi bata joc sau alte faze din astea urate e clar ca e la fel ca si gasca lui. E mai dificil cu cei care fac parte din "gastile tari", pentru ca de cele mai multe ori trebuie sa incerci sa intri si tu in gasca respectiva. Altfel gandeste. te, el isi va peterece marea amjoritate a timpului cu gasca, ca doar asa e "cool" si pentru tine nu ii va mai ramane mult timp. Daca simte la fel si chiar te vrea, va face tot posibilul ca si cei din gasca lui sa te placa. Daca nu va reusi, important e sa tineti voi unul la altul si sa nu va lasati indimidati de parerile rautacioase ale gastii. Bafta!