| anonim_4396 a întrebat:

Deci:...Am o "problema"... daca o pot numi asa... Stau cu un baiat de 4 luni si mi-a cerut sa o facem... Nu stiu ce sa fac, deci sunt sigura ca ma iubeste, eu il iubesc, dar totusi mi frica... si mi frica, ca se poate afla... Nu e vorba ca se afla de la el sau de la mine, ci pur si siplu daca mergi o data la un doctor s-ar putea afla... zic eu...ati putea sa ma ajutati cu catva sfaturi?[-o

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oricum, dupa ce faci sex prima data e absolut obligatoriu sa te duci la ginecolog, asa ca nu ai motiive sa te temi ca se va afla. Vei merge tu, de buna voie si vei spune. daca ai sub 18 ani, va trebui sa mergi cu un parinte, asa ca s-ar putea sa fie mai dificil, dar oricum ramane obligatoriu.
Ceea ce mi se pare mie ciudat este graba: la 4 luni de relatie mi se pare prea repede sa va incepeti relatia sexuala. Adica nu exista intimitate intre voi, inca relatia e la inceput, de-abia se construieste.
Daca ai sub 17 ani jumatate, ia in considerare ca inceperea vietii sexuale acum inseamna un mare handicap, fiindca iti va creste riscul de cancer de col uterin si toata viata vei fi obligata sa mergi la ginecolog la 6 luni, sa faci numeroase investigatii invazive, dureroase si scumpe.
Oricum, inainte de a va incepe viata sexuala trebuie sa va ganditi la mai multe aspecte:
1. alegerea unei metode de protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala. recomandat este prezervativul. Daca vreti sa renuntati la el, trebuie sa va duceti amandoi sa va faceti cateva analize: HIV, hepatite, sifilis. Acestea sunt boli care se pot lua de pe seringi, de la stomatolog, de la frizer, de la pedichiura. Nu puteti renunta la protectie pana nu va asigurati ca nu aveti aceste boli.
2. alegerea unei metode de contraceptie potrivite varstei voastre.
3. stabilirea conduitei in cazul aparitiei unei sarcino. Se stie ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura, asa ca va trebui sa va hotarati ce faceti daca intervine o sarcina. Cine plateste analizele tale, ecografiile, la cine vei locui dupa ce nasti, cine se va ocupa de cresterea si educatia copilului.

15 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, crede-ma ca ai destul timp si pentru asta, daca te iubeste, te asteapta si te intelege, eu de ex am stat cu un baiat un an si il cunosteam de 3... dar totusi nu am facut sex cu el, desi aveam o rel serioasa si ne iubeam, atunci ce sa zic de 4 luni... e ceva timp, dar totusi nu e nicio graba, sunt si alte lucrui mai importante... a iti incepe viata sexuala nu e chiar asa simplu, pentru ca trebuie sa ai mare grija la protectie, sa nu se afle in cazul tau, apoi ai grija sa fi sigura ca acel baiat chiar merita sa o faci cu el, bafta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cred ca nu e momentul, esti prea mica si nu esti pregatita pentru asa ceva, el trebuie sa inteleaga asta, sau si el e minor si atunci e si mai grav...

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Scumpa sincer 4 luni mi se pare putin tu il iubesti dar oare el te iubeste? asta numai el stie. daca vrea sa profite de tine nu te-ai gandit la asta
In primul rand pentru a face acest pas trebuie sa existe iubire reciproca 2 cel mai important sa fi tu pregatita
Daca nu esti pregatita spune-i sa vezi ce zice
Tu iei decizia ai grija :* puuup

| yuli10 a răspuns:

Din moment ce ti-e frica sa nu se afle, pot sa te intreb ce varsta ai? daca ar fi sa presupun esti minora, poate ai chiar mai putin de 16 ani si daca e asa, mai bine mai astepti pentru ca ai putea sa regreti daca iti incepi viata sexuala. gandeste-te bine si daca hotarasti ca esti pregatita nu uita sa te protejezi!

| yuli10 a răspuns:

@Tepes prin "stau cu un baiat" nu se refera ca locuieste cu el, se refera ca e intr-o relatie happy are un iubit de 4 luni.

| M.J. a răspuns:

Bineinteles ca daca mergi la un control ginecologic se poate afla. daca nu vrei sa se afle banuiesc ca esti cam mica pentru ati incepe viata sexuala si ca nu esti majora. daca prietenul tau te iubeste, stai de vb cu el si spune-i ca inca nu esti pregatita sa iti incepi viata sexula si ca ar fi bine sa te mai astepte. daca te iub cu adevarat o sa te inteleaga...si oricum dupa 4luni de relatie cu un baiat, e cam devreme sa te culci cu el, mai ales sa fie si primul

| Mihaic93 a răspuns:

De unde sti ca te iubeste? poate o zice doar ca s-o faceti si dupa sa-ti zica pa, nu mai are chef de tine. 4 luni e putin. daca era 1 an era altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Numai un control, ginecologic poate afirma sau infirma integritatea himenului tău. După ce îți începi viața sexuală, și mergi la control ginecologic, medicul păstrează confidențialitatea dialogului și controlului tău.
Nu înțeleg de ce te grăbești. Ai terminat cu școala, cu activitățile extrașcolare, copilărie, etc. de vrei să treci la categoria femei?
Gândește-te bine, sunt lucruri în viață care numai o dată le faci, nu de două ori.
Protecție, igienă și consult ginecologic stă la baza sănătății aparatului genital!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cine nu trebuie sa afle? ca eu am trei copii facuti cu sotia mea deci toata lumea stie ca o facem? ca doar copii nu se fac cu degetul? si mama ma iubeste si fiica ma iubeste si baietii mei ma iubesc. da eu o fac numai cu sotia mea. tu a cui sotie esti de nu vrei sa se afle?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pariu că după ce ți-o pune îți dă papucii? Ia să ne zici și câți ani ai...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La raspunsul @brigaelei, nu mai este de adaugat nimic; tine minte brigaela este medic si stie ce spune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt sotia nimanuilaughing...doar am zis ca stau de 4 luni cu un baiat...laughing...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si unde stai ma cu un baiat? si ce statut ai? sotie nu-i esti deci ce esti? ca ceva esti si eu nu vreau sa spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 16 ani... auzi Tepes... banuiesc ce vrei tu sa spui, dar mai bine abtine-te, pentru ca nu sunt ceea ce crezi, dar nalaughing... asta e mentalitatea ta si nu am ce sa iti fac... deci sunt foarte sigura ca ma iubeste, umbla dupa mine de forte mult timp, de cativa ani, si dupa ce faci un baiat cu ou si cu otet(l-am facu cu ou si cu otet, pentru ca nu voiam la momentul respectiv sa fim impreuna) si mi-am schimbt si numarul, dar a facut rost de el...si nu cred ca, daca nu ma iubea mai insista si scum... oh go onorikm mersi d sfaturi:*...

| coryna_3336 a răspuns:

Poti sa o faci cu el sa nu-ti fie frica dar sa isi puna prezervativul