| AndreeLili24 a întrebat:

Deci am o problemă, sunt de 2 ani cu iubitul meu, el mereu are grija de mine, imi vorbește frumos, se poarta exemplar cum s-ar spune, dar cand vine vorba de a face sex sau dragoste, el nu vrea sa mai faca asta, nu vine cu scuze, pur si simplu nu mai acționează si asta se intampla de vreo 6 luni. El sta cu mine, zice ca ma iubeste, ca sunt frumoasa, ma admira, dar indiferent de situație, fie ca ma imbrac provocator, fie ca merg goala pe langa el, el nu mai e atent la mine, sta cu ochii in telefon si nu zice nimic, am ajuns sa facem sex la 2 -3 saptamani si nici atunci nu prea. De arătat, arat bine, adica nu sunt vreo grasa sau ceva. Eu incerc,mai initiez,dar nimic. Acum fiind realista, el se excita, adica am observat de atatea ori,dar nu actioneaza. Plus ca am impresia ca se masturbează singur. Nu stiu ce sa fac. De vorbit nu pot sa vorbesc cu el, mi e rusine sa ii zic ca nu mi se pare ok pentru ca si sexul e parte din relație, ma face sa ma simt urata, plina de insecuritati. Nu stiu ce sa fac, cum sa ii zic. Va rog sa-mi dati un sfat! Mulțumesc!

22 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pai dacă tot nu și nu, îți cumperi fain frumos un vibrator și te pui lângă el în pat și-i dai bătaie. (Adică îl folosești pe tine, să nu se-nțeleagă cumva că trebuie" să-i dai cu el în cap!)
Simplu.

| Hammurabi a răspuns:

Posibil că l-ai sufocat.
E un sindrom.
Acum, n-ai spus cum e el și cum ești tu. Dacă tu ești genul sufocant care stă permanent pe capul lui, dacă ești genul care vrea absolut permanent și în orice moment atenție și afecțiune, e posibil să-l fi băgat deja în comă. laughing (afectiv)
Lucrurile astea toate își au rostul lor. Orice exagerare în sus, e la fel de nocivă ca orice exagerare în jos, dacă înțelegi ce vreau să-ți spun.
Încearcă să corectezi cumva situația, fi mai reținută și mai ponderată o perioadă, până îl readuci pe linia de plutire. Până îi revine inițiativa și se reâncălzește.
Apoi recalibrează-te după necesitățile lui afective. Nu-l mai sufoca, că-l strici de tot. laughing

| AndreeLili24 explică (pentru Hammurabi):

Deci ideea ar fi sa ii dau libertatea de care are nevoie?

| Hammurabi a răspuns (pentru AndreeLili24):

"Deci ideea ar fi sa ii dau libertatea de care are nevoie?"

Ideea ar fi, chiar dacă te chinui tu o perioadă, oprește orice inițiativă din partea ta.
Lasă-l pe el să se desfășoare cum simte el.
Ca să vezi despre ce e vorba. Orice bărbat simte nevoia de acțiune fizică. Dacă nu, nu pot fi prea multe motive.
Ori are probleme de natură medicală.
Ori el se "descarcă" în altă parte și tu nu știi.

| AndreeLili24 explică (pentru Hammurabi):

De înșelat știu ca nu ma înșela, deoarece stam împreuna mai tot timpul. Problema e ca din anumite puncte de vedere se poarta ca un iubit perfect, adica imi vorbește frumos, are grija de mine, imi spune ca ma iubeste, dar cand stau langa el poate mai indecent imbracata sa zic asa, corpul lui vrea cumva acțiune, dar el nu mai face nmc in sensul asta

| Hammurabi a răspuns (pentru AndreeLili24):

Atunci lasă-l o perioadă fără să mai ai tu nici o inițiativă.
Chiar ferește-te să te mai expui indecent sau provocator.
Trebuie să vezi cum reacționează. Ca să-ți dai seama dacă e suprasaturat de sex sau obosit psihic, sau chiar are vreo problemă de natură medicală și nu îndrăznește să-ți spună.

| Goete a răspuns:

Se intampla de vreo 6 luni, inteleg ca inainte faceati sex?

| AndreeLili24 explică (pentru Goete):

Faceam aproape in fiecare zi sau la doua zile

| Goete a răspuns (pentru AndreeLili24):

Sunt cupluri liberale care mentin scanteia zeci de ani, incearca sa -daca accepti - aduci in joc o peietena, astfel va iesi si el din rutina. Apoi poate fi din cand in cand un prieten, o alta pereche...

| anonimuIl a răspuns:

E normal să facă așa ce ai spus.

| AndreeLili24 explică (pentru anonimuIl):

Hei. Daca ma uraste si nu mai vrea sa fie cu mine, de ce crezi ca nu se desparte de mine? Aici e problema ca nu inteleg de ce e atent la ce nevoi am, mereu are grija de mine si imi ofera tot ce am nevoie, dar cand vine vb de latura asta, nu mai face nimic efectiv.

| anonimuIl a răspuns:

Și la alta dacă se duce tot s-ar culca cu tine măcar de 2 ori pe săptămână la vârsta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu iti recomand sa lasi rusinea si sa ii pui intrebarea la fel cum ai pus-o aici pe TPU. Stiu ca poate e greu, si iti este rusine, dar... e iubitul tau.
Eu am patit ceva similar (dar nu despre sex) cu o fata in trecut. Ceva ce daca mi-ar fi spus, as fi putut gestiona altfel situatia. La momentul respectivc pur si simplu nu aveam cum sa imi dau seama... Ulterior am aflat ce o deranja cand a fost prea tarziu si nu am mai putut salva nimic.
Stiu ca voi vreti ca noi barbatii sa stim ce si cum indiferent de situatie, dar nu e asa usor, ca nu citim ganduri, dorinte. Uneori pur si simplu esti prins in anumite situatii, stari, sau distras de "n" factori si nu iti dai seama efectiv.
Comunicarea e cheia. Spune-i direct, pune problema pe masa, iar abia apoi te hotaresti ce vrei sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate are probleme cu potența și de rușine nu vrea să-ți spună.

| AndreeLili24 explică (pentru anonim_4396):

Mai nu are, ca vad ca se excita. Adica corpul lui cere, el se opune

| timidu89 a răspuns:

Cred ca e impotent. Ori are libidoul foarte scăzut.

| Miruna333 a răspuns:

Buna. Eu as alege sa parasesc relatia in locul tau. Am fost in situatia asta acum cativa ani. Nu merita sa lupti pentru asa ceva, cand nu mai este sex, nu mai e nimic. Nu va aparea prin minune. Deja s-a stins scanteia. Unii barbati se cocolosesc in cuibul lor, se simt iubiti, iubesc la randul lor, dar, nu mai au acea pasiune, ca pe vremuri. Nu te injosi si mergi mai departe. La cineva care te va aprecia cu adevarat.
Ai primit sfaturi sa fii mai senzuala, sa te apleci peste el si tot asa, ok, o poti face, insa, cum te simti cand doar tu initiezi partidele de sex? Si nu vine absolut nimic din partea lui? Cat timp poti face asta? Luni-ani la rand? Gandeste-te foarte bine si analizeaza tot.

| AndreeLili24 explică (pentru Miruna333):

Si ai incercat sa vorbesti cu el? Cum se purta cu tine in perioada aceea? Avea grija de tine? Era acolo mereu pentru tine?

| Miruna333 a răspuns (pentru AndreeLili24):

Normal ca am vorbit cu el, de sute de ori cred, fara efect. Se purta foarte frumos, avea grija de mine, era acolo pentru mine, dar nu era de-ajuns. Nu poti compensa lipsa de sex cu nimic.

| Baby02bbbbb a răspuns:

Din experienta mea, cel mai bine e sa discutati deschis si sa incercati sa rezolvati problema. Eu cred ca inca te iubeste pentru ca vrea sa stea cu tine, dar e posibil sa ii fie frica ca nu te poate satisface, ca e impotent, nu ca nu ai mai fi atractiva. Cand barbatii nu mai iubesc sau nu mai vor sex pleaca. Cred ca ceva din ce ii faci in pat sau personalitatea ta il inhiba sau il sperie il preseaza

| Analyss77 a răspuns:

.

| Analyss77 a răspuns:

Gen stii ca s-ar putea sa aiba o problema el..gen si se gandeste ca s-ar putea sa nu ti placa si se simte rusinat din cauza ei, trebuie sa il intrebi si sa fi deschisa cu el si sa ii spui ca si tu il iubesti mult si ca toata lumea are probleme (vb daca are o problema, dar asta ar fi singura chestie din cate descrii tu)