| anonim_4396 a întrebat:

Deci am si eu o problema.
Nu mi-am inceput viata sexuala, i-am facut-o prietenului meu iar peste vreo 30 de minute mi-am bagat mana in vagin sau cel putin mai adanc putin. Stiu ca e putin ciudat dar mi-e frica ca nu cumva sa imi fi ramas cv pe mana si sa fi ramas insarcinata. Tin sa precizez ca am ciclu neregulat si inca nu mi-a venit. Sincer imi este teama. am auzit ca se poate ramane foarte usor insarcinata chiar daca esti inca virgina.
Rog seriozitate. funda

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu esti inca virgina, ai avut contacte sexuale, chiar daca fara penetrare, ai practica perversiuni sexuale. In cele 30 de minute, cu siguranta partenerul tau s-a spalat bine pe maini, doar nu s-a gandit sa te atinga nespalat (macar din cauza de igiena personala). Oricum, n-am auzit nici o femeie sa ramana insarcinata in urma unui contact sexual ca cel descris de tine, deci cred ca nu esti nici tu insarcinata. Nu mai sustine ca esti virgina, te faci de tot rasul.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Perversiuni sexuale? E doar sex. Nu-mi spune, o ții în gură doar cu două degete, nu cu toată mâna, nu?

| Mihailescuioana29 a răspuns (pentru Brigaela):

Cum adica nu e virgina: " Tu nu esti inca virgina, ai avut contacte sexuale, chiar daca fara penetrare". Contactul sexual presupune acest lucru, adica penetrarea, atata timp cat nu a "intrat" nu a existat contact sexual.

| trixiiie a răspuns (pentru Brigaela):

Prezența himenului spune că e virgină.
Depinde dacă pentru tine virginitatea reprezintă puritatea la nivel general sau doar himenul.
Medical, e virgină.

| Brigaela a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Cauta si tu definitiile inainte de a formula pareri ciudate. Contactul sexual poate fi cu sau fara penetrare. la contact sexual intra: contactul sexual oral, vaginal, anal si masturbarea reciproca. Iar virgina este doar o persoana care nu a avut nici un contact sexual. Prostituatele de etnie roma de pe centura care au facut sex oral si anal cu mii de barbati, dar vaginal cu nici unul (ca asa spune traditia lor, sa se marite cu himenul intact) sunt virgine?

| Brigaela a răspuns (pentru trixiiie):

Nu este adevarat. O femeie cu himen elastic va avea himenul prezent si integru pana la prima nastere vaginala. Iar daca anste prin cezariana poate avea 2-3 copii cu himenul intact. In DEX si in orice tratat de ginecologie vei gasi ca virgina este numai o femeie care nu a avut contact sexual. Femeile cu himenul intact sunt exact asta, femei cu himen intact, nu virgine (ele pot fi, asa cum am aratat mai sus, insarcinate, multipare, pot avea BTS, etc). Nu stiu cine te-a pacalit ca medical e virgina, dar poti discuta cu un medic si iti va spune ca nu e asa.

| trixiiie a răspuns (pentru Brigaela):

Himenul, oricât de elastic ar fi, se perforează. Poți să-l ai pe cel mai elastic, la examen ginecologic scrie perforat sau neperforat.
Am auzit de femeile care rămân cu himen până la naștere, dar să fiu sinceră nu am crezut.
Deși aici constat că ai dreptate, mi-aduc aminte că am citit într-o carte despre o raritate, fetițe născute fără himen.
Acum nu mai știu ce să cred, sunt puțin în ceață.

| Brigaela a răspuns (pentru trixiiie):

Exact, la examen ginecologic scrie himen perforat sau imperforat, nu scrie virgina. faptul ca tu nu ai crezut o realitate stiintifica care se intalneste la cam 1% din populatia feminina a globului arata cat de putin informata esti, nimic mai mult. Este adevarat, cam 1% din femei au himen elastic acre ramane absolut neatins pana la prima nastere vaginala, am vazut de multe ori in practica, chiar la femei insarcinate si, de doua ori, la femei in travaliu.
femeile nascute fara himen sunt mai rare, este o malformtie care afecteaza cam o femeie dintr-o mie, este altceva, nu are legatura cu himenul elastic (in cazul asta ginecologul va zice himen absent chirurgical fiindca lipseste si insertia acestuia, care se pastreaza la femeile care au himen la nastere.
Esti in ceata fiindca inainte de discutia asta nu ai discutat cu un medic, ai luat niste informatii dupa ureche, nu le-ai cercetat din surse stiintifice si le-ai inghitit pe nemestecate. Ignoranta ne face manipulabili, cand nu stim si nu putem sa aflam, ne multumim cu tot ce ni se ofera si exista oameni care vor profita de nestiinta noastra si ne vor prosti in fata. Asta ti s-a intamplat tie, iar cel mai rau este ca sustineai sus si tare ca esti foarte convinsa ca asta este adevarul si ca eu, ca medic, habar nu am. Stii, nu sut ginecoloaga, dar am lucrat cativa ani in urgenta, am asistat la vreo 20 de nasteri, am facut cu mana mea vreo 2-300 de tusee vaginale, nu vorbesc din povesti. Ci din experienta personala si din carti medicale.
Ginecologul nu-ti va spune niciodata daca esti virgina sau nu, ci doar daca ai himenul perforat sau nu si daca exista semne de ruptura recenta a acestuia. legistul iti av examina si orificiul anal si gura si va concluziona daca au existat semne de act sexual fortat la acest nivel sau de orice fel de act sexual vaginal sau anal. Dar nu va sustine ca esti virgina, chiar daca nu exista astfel de semne, va spune doar ca nu se poate stabili daca au existat sau nu contacte sexuale (daca gaseste semne va soune ca au fost, daca nu gaseste semne va spune ca nu stie daca au fost sau nu). Lucrurile sunt ceva mai complexe, e si asta o stiinta. Si sa stii ca niciodata in facultatea de medicina nu am invatat chestii acre sa contrazica DEX-ul. Iar o simpla verificare a sensului virgin in DEX te-ar fi lamurit. Nu e nimic rusinos sa consulti DEX-ul, fiecare dintre noi o face de milioane de ori in viata si e rusinos sa ajungi sa nu mai consulti DEX-ul.

| trixiiie a răspuns (pentru Brigaela):

De obicei îl consult.
Nu vreau să fiu neinformată și la o carieră în medicină visez și eu, tocmai de-aia am citit tot ce-am apucat, de pe unde am apucat. Am încurcat noțiunile și da, am crezut că am dreptate, apoi am concluzionat că n-am și am recunoscut.
Și în mod sigur nu contest ceea ce ai învățat de-a lungul carierei, doar m-am înșelat. Probabil e un lucru normal în învățăceii din spitale și cu atât mai normal în ăia care încă încearcă să-nvețe.
Totuși, e ok faptul că mi-ai spus, mi-am clarificat ceva ce nu știam sigur și sunt cu un pic mai informată. (oh, și nu-mi place să fiu făcută dezinformată doar pe baza unei chestii pe care n-o cunosc, pentru că am încurcat-o.)

| Brigaela a răspuns (pentru trixiiie):

Tu ai spus: medical, este virgina. Nu ai spus: cred, mi se pare, am citit dintr-o sursa pe care nu sunt 100% sigura, am citit dar nu am verificat. Indiferent daca iti place sau nu, va trebui sa accepti ca esti catalogata pe baza spuselor tale, trebuie sa ti le asumi. Nu ai spus mai sus ca ai cel mai mic dubiu, ba dimpotriva, ai afirmat extrem de categoric, aproape lasandu-i pe toti fara replica. Si daca intamplator nu citeam eu, neintelegerea ta s-ar fi perpetuat si altii ar fi luat de buna ce ai spus ducand greseala mai departe. Nu stiu daca iti dai seama, dar asta este o situatie destul de serioasa, daca visezi o cariera medicala va trebui sa inveti sa verifici de multe ori ceva si abia apoi sa sustii ferm. Iar daca ai chiar si 1 la un milion dubiu, fiindca nu ai vazut tu cu ochii tai, trebuie sa spui asta: cred ca, dar nu stiu sigur. Fiindca lumea trebuie sa se poata baza pe ce spui tu.
faci o mare greseala citind ce apuci, e cea mai buna cale sa-ti umpli mintea cu prostii scrise de semidocti si sa nu mai poti discerne adevarul de minciuna. Intotdeauna cand citesti ceva, inainte de a integra informatia verifica cu atentie cine a scris-o. Daca este emdic, daca inca practica, daca este specialist in domeniu. Vezi ca eu mi-am sustinut afirmatiile cu practica mea, pe care am recunoscut-o ca fiind extrem de limitata in domeniu. Asta ca sa poti verifica ce am zis, nu sa inghiti informatia ca si cum as fi vreo autoritate in domeniu.

| trixiiie a răspuns (pentru Brigaela):

Ai dreptate, mersi că mi-ai zis.
Și-mi pare rău că am fost categorică și încăpățânată, aici chiar nu e loc de așa ceva.

| Alcyon a răspuns:

Draga mea, virginitatea nu consta intr-un himen. Psihic, in mod sigur nu mai esti virgina. Si ca sa-ti raspund la intrebare: daca aveai sperma pe mana si ti-ai bagat degetul in vagin, da, e posibil sa ramai gravida. Spermatozoizii mor doar cand sperma se usuca. N-avem de unde sti, ce-ai facut tu, cu prietenul tau. E bine ca dupa astfel de joculete sa te speli pe maini.

| rozbombon a răspuns (pentru Alcyon):

Tin sa precizez ca m-am spalat pe maini dupa

Răspuns utilizator avertizat
| trixiiie a răspuns:

Sperma nu rezistă în exterior decât până la maxim 10 minute, am citit undeva. Și mâna ți-o mai miști etc, s-a șters cumva, stai liniștită.
Însărcinată și virgină da, se poate foarte bine. Dar în cazul ăsta, probabilitatea e micuță de tot.

| Roxanna112345 a răspuns:

100%n-ai cum sa fii, deoarece asta s-a intamplat dupa 30 min happy

| Pinky2000 a răspuns:

Nu pot spune 100% ca nu esti insarcinata, dar eu cred ca nu este posibil. Asa cum ai precizat, s-a intamplat dupa 30 de minute, deci orice ai fi avut pe mana, s-a sters de atunci. Eu zic sa stai linistita. Faza cu menstruatia neregulata poate fi de la o dereglare psihologica. Sper ca te-am ajutat!