| slimms a întrebat:

Deci, ea mai are 10 zile pana la menstruatie, am facut-o azi cu prezervativ dar dupa ejaculare am continuat, apoi am realizat ca s-a scurs din el, daca ajuta la ceva ea era deasupra, sunt sanse sa ramana insarcinata?

11 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

laughing

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ai ejaculat in interior sunt sanse sa ramana bortoasa, trebu sa astepti 3 sapt sa isi faca test de sarcina, poate scapati de data asta, obisnuieste-te ca in momentul in care ai ejaculat in prezervativ URGENT te duci la baie il arunci si te speli daca mai continuati folosesti altul nou, asa previ musafirul nepoftit

| corbulalbrosu a răspuns:

Este unanim accepta regula ca ovulatia se produce cu fix 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Deci daca mai erau 10 zile pana la menstruatie inseamna ca sexul a avut loc la 4 zile dupa ovulatie si in acest caz ovulul nu mai era viabil, deci nu se mai putea produce fecundatia cu un ovul considerat "mort" d.p.d.v. al procreerii. Pe de alta parte in cazul in care ea era "calareata" si tu erai pe spate, la propriu laughing chiar si in situatia in care penisul tau s-a "dezumflat", sperma scursa printre prezervativ si penis s-a prelins IN JOS spre curul tau si nu IN SUS catre pasarica fetei, si ce este cel mai important aspect al problemei, consider ca fiind prea putin probabil ca se putea intampla ca sprma sa si intre in vagin. Scenariul este destul de greu de admis, insa nu se poate exclude total/100% si posibilitatea aparitiei unei sarcini. Ar fi indicat ca maine sa o consulte un medic ginecolog.

| neutrino a răspuns:

Vorbesti de sanse sau de risc? Exista un asemenea risc.

| Emilian65 a răspuns:

Daca s-a scurs sperma din prezervativ in vaginul ei, cu siguranta ca a ramas gravida, pentru ca era in perioada fertila.

| Alcyon a răspuns:

E bine de stiut ca prezervativul are si el niste reguli de utilizare care trebuie respectate. Si una din reguli spune sa nu mai continui actul sexual dupa finalizare. Logic, daca s-a scurs, prietena ta poate sa ramana gravida, mai ales ca era si in perioada cu risc.

Răspuns utilizator avertizat
| SomeRomanianGuy a răspuns:

Ai ceva banuti pusi deoparte s-o iei si de nevasta?big grin

| missme99 a răspuns:

Da, sunt sanse. Daca nu ai ciclu regulat nu poti calcula cu exactitate data la care ai avut ovulatia decat prin metode speciale. Asta una la mana.
Doi: pozitia sexuala NU are absolut nici o importanta.