| Bizzlllee a întrebat:

Deci pe data de 8 septembrie am avut ultimul act sexual neprotejat fara ejaculare in vagin si de atunci mi-a venit menstruatia dar nu la fel ca înainte adica acum ma tine doar 3 zile iar înainte ma tinea 4 si imi venea in cantitati mai mari si acum nu mai vine in aceiaşi cantitate iar pe data de 23 noiembrie trebuia sa imi vina dar inca nici acum nu mi-a venit dar eu nu am o menstruatie regulata si vreau sa stiu daca e vorba de vreo posibila sarcina.Multumesc aştep răspunsuri.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba de un ciclu menstrual neregulat care se produce pe fondul unor dereglari hormonale care se datoreaza functionarii incorecte sau defectuoase a glandelor endocrine. Daca s-au produs deja probabil 2 menstruatii ulterioare sexului intretinut in data de 8 septembrie inseamna ca posibilitatea de a exista o sarcina se poate elimina/exclude complet. Faptul ca numarul de zile de sangerare a fost mai mic precum si aceea ca si cantitatea de menstra eliminata in ultimele menstruatii a fost scazuta fata de cele avute inainte de acel act sexual, se datoreaza pur si simplu dereglarilor hormonale intervenite in activitatea organismului tau. Lungimea ciclurilor menstruale neregulate nu poate fi preconizat sau prevazut fiindca nimeni nu este in stare sa determime/prevada gradul sau intensitatea dereglarilor hormonale. Incearca sa te linistesti, sa nu te mai impacientezi fiindca probabil este aproape 100% IMPOSIBIL sa existe chiar si o sarcina ipotetica, iar pentru linistea ta sufleteasca sa faci un test de sarcina pentru a te convinge ca rezultatul nu poate fi altul, decat cel NEGATIV. Multa sanatate!