| Bizzlllee a întrebat:

Heii, vreau sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri, acum 2 luni am avut ultimul act sexual neprotejat si tot atunci mi-am început viata sexuala. De atunci menstruatia mi-a venit dar in cantitati mici si doar de 3 zile înainte sa imi încep viata sexuala venea in cantitati mai mari si ma tinea 4 zile si vreau sa stiu daca are legătură cu vreo sarcina, ceva, chiar nu stiu. Sunt cam panicata de fel, daca poate sa imi dea cineva un raspuns, multumesc frumos.❤

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns concret dar mai ales corect se poate da/formula doar pe baza unor date precise privind : data de incepere a menstruatiei (adica a ciclului menstrual), data exacta la care a avut loc sexul, tipul ciclului menstrual adica regulat sau neregulat, si neaparat care este lungimea ciclului, daca sexul a fost protejat, daca sperma afost ejaculata in vagin sau in afara acesteia. Fara aceste informatii se pot formula doar pareri si/sau presupuneri cu totul subiective. Orice modificare care se produce in modul de de manifestare a sangerarii menstruale se poate datora unor modificari hormonale si de regula apar in primele luni de dupa inceperea vietii sexuale. Posibilitatea de a se fi format o sarcina si probabilitatea de a fi insarcinata pe baza "datelor" prezentate/descrise in intrebarea ta, teoretic este aproape imposibil de a fi evaluata si formulata. Existenta sau lipsa sarcinii se poate determina doar prin efectuarea unui test de sarcina, care se poate face dupa trecerea a minim 10 zile pe baza unei analize de sange efectuate intr-un laborator de analize medicale, sau dupa trecerea a minim 21 de zile poti face acasa un test de sarcina pe baza urinei. In acest moment poti efectua oricare dintre cele 2 teste de sarcina pentru linistea ta sufleteasca, insa pornirea celor 2 menstruatii teoretic exclud posibilitatea de a exista o sarcina. Sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Este foarte posibil. Insa cum nu are nimeni un glob de sticla, ai nevoie de un test de sarcina. Sau mai multe pentru a fi complet sigura.

| BibiMilano a răspuns:

Deci, prima iti faci 2 teste dimineata in prima urina ca sa fii sigura ca nu esti insarcinata daca e negativ inseamna ca ti so dereglat ciclu ....Cati ani ai?

| Durassica a răspuns:

Trebuie sa faci 2 teste de sarcina si o ecografie...
Mai bine intreab-o pe mama ta, ea va stii mai bine

| Durassica a răspuns:

Trebuie sa faci 2 teste de sarcina si o ecografie...
Mai bine intreab-o pe mama ta, ea va stii mai bine...