| mihaix a întrebat:

Destul de greu sa zic, cu toate ca sunt un barbat la 23 de ani, am avut o relatie de 6 ani care tocmai s-a terminat, motivul : nu se vede casatorita cu mine si in viata nu conteaza doar iubirea(tocmai ii cumparasem inel, a2a oara, si nu am apucat sa o cer, niciodata). Acum sa fiu sincer, am fost 3 ani impreuna, apoi ne-am despartit, pe buna dreptate, dadeam in ea, animal stiu, gelos, credeam ca e un obiect intr-un fel. Dar ne-am despartit, am obsedat, nu am lasat-o sa se mishte in oras, o urmaream, am facut urat rau 3 luni, apoi brusc am realizat si m-am schimbat si am plecat la fac, dupa alte 3 luni m-a sunat de ziua mea si din una in alta, ne-am impacat. Urmatorii 3 ani, f putine certuri, nici vb sa o mai ating, decat doar sa o mangai, plimbari, cadouri, absolut ce zicea eu am incercat sa ii ofer, absolut tot.Am muncit o vreme, firma proprie, problema mea a fost ca nu ma trezeam dim, mereu ma trezeam ff tarziu, ea s-a angajat, eu am mers cu firma, fiecare sta cu parintii, eu 23 ea 24, acum 8 luni am lesinat, am aflat ca am o problema grava cu inima si a inceput calvarul, presiuni asupra mea, reprosuri cum ca ce face cu mine, ce viitor are cu mine, dar imi zicea ca ma iubeste, si credeti-ma, o iubesc nespus, acum 5 saptamana ne-am despartit, 3 saptamana am trimis n sms`uri de dragoste, de 2 saptamana nu am mai cautato si vineri am inceput sa fiu sunat cu secret, presupun ca ea, i-am trimis sms sa o invit la un suc, de fapt mai multe sms`uri si nimic, de cand am lesinat a zis ca a vrut sa ne despartim. ce e drept am intrat in depresie, nu mai ieseam din casa, firma am lasat-o balta, o sufocasem intr-un fel, doar cu ea mai ma vedeam, dar odata cu despartirea m-am trezit si mi-am schimbat viata la 180 de grade, trezit numai dimineata, toata ziua munca, iesiri in oras, club, etc si as dorio alaturi de mine, refuz sa cred ca nu e iubirea totul in viata. sau ca dupa 6 ani nu mai simti nimic, ne-am despartit dupa ce am facut dragoste, 3 saptamana am facut si urat si frumos, multe acuze si reprosuri, cu toate ca din seara in care ne-am despartit, am stat si am meditat si am realizat ca are dreptate.eu mi`o doresc langa mine, vreau sa imi fie sotie, sa ii ofer totul, in ultimii 3 ani nu am inselat-o, nu beau alcool sa exagerez, fumatul e singurul meu viciu, cu gelozia mi-a trecut de mult, adica in ultimii 3 ani nu am mai facut prostiile din urma si totusi am ajuns tot acolo, in mom in care ma trezeam orice imi cerea eu zbarnaiam sa ii ofer, spuneti-mi si mie, cum sa o conving sa ne impacam sau ce am gresit, stiu ca nu i-am oferit acea stabilitate si acea speranta de viitor. dar acum sunt schimbat, adica, sincer nici eu nu stiu ce sa mai zic, va rog, incercati sa imi explicati si mie, ce sa fac, cum sa o conving, ca iubirea e ceva in viata, sau macar, spuneti-mi ce am gresit, sa stiu ca merit asta, mentionez ca mama ei are ceva cu mine, nu ma inghite deloc, si are o prietena, i-a placut mai mult decat ar trebui viata, ca sa zic asa, si ii da niste sfaturi proaste rau, in sensul ca nu mai vb nici cu fratele ei (eu ma am in continuare bine cu el si nu vad motiv sa ma cert cu el) deoarece ia bagat tipa aia in cap ca il manipulez eu...

Răspuns Câştigător
| Mya a răspuns:

Observ ca ai remuscari si cel putin ti-ai dat seama ca nu era absolut deloc bine ceea ce faceai si te-ai schimbat, asa ca nu-ti voi mai face si reprosuri. Cel mai probabil ca ea sa fie persoana care te suna cu nr ascuns, te iubeste insa nu indeajuns incat sa accepte un lenes.Acum sa fim sinceri, oricat am lasa "materialismul" deoparte, daca vezi ca cel de langa tine nu se straduieste suficient incat sa castige satisfacator, desigur ca ajungi sa te gandesti daca "ai avea un viitor asigurat", cum ti-a zis si ea de altfel.Acesta a fost motivul abandonului, nicidecum faptul ca ai avea probleme cu sanatatea, ori fiindca se lasa influentata, astea sunt scuzele pe care ti le cauti tu.Trebuie sa-i demonstrezi ca se poate baza pe tine, treci la fapte, apoi caut-o si arata-i schimbarile!winking

6 răspunsuri:
| julieta a răspuns:

Cateodata regretele si parerile de rau vin prea tarziu, cand simtitm nevoia sa le auzim nu o face nimeni.nu condam pe nici unul dintre voi pentru ca fiecare are partea sa de vina in toata perioada in care a-ti stat impreuna.sincer mie ca fata nu mi-ar placea ca prietenul meu sa faca cum ai facut tu, dar nici nu as putea sa-l las cand as observa ca are probleme de sanatate s. a poate ca fuge de responsabilitati la care, crede ca nu poate fata. undeva exista cineva si pentru tine, care te va schimba intr-o oarecare masura.iti doresc sa fi fericit si iubit! ai grija de tine

| SeNyS a răspuns:

Off, fata asta se lasa manipulata de toata lumea, prietena, mama, insa se pare ca nu te merita. Daca te iubea cu adevarat nu te parasea doar din cauza ca problema cu inima, din contra trebuia sa fie mai aproape de tine, esti tanar ai abia 23 ani, viata o ai inainte nu se opreste la ea, nu trebuie sa ramai cu o persoana de dragul anilor, asta e in viata ai parte si de esecuri de victorii. Sfatul meu este sa nu o mai cauti, sa lasi timpul sa treaca, sa te distrezi cu prietenii si sa cauti, pana vei gasi persoana ce te merita cu adevarat. Te pup:* si succes

| mihaix explică:

Chestia e, problema sthiam de ea, de 3 ani, dar nu era asa grava, stiu ca am si gresit, dar de fiecare data m-am schimbat, am invatat sa gandesc cu sufletu, am facut multe cand eram mic, eu am fost primul barbat din viata ei si sunt un romantic, adica cred in dragoste, si pentru ca o iubesc i-am inghitit absolut orice, mai ales ca sthiam ce am facut in trecut, si am devenit eu singur un pres, acum pur si simplu caut o solutie de impacare, sau macar sa imi stiu greselile sa nu le mai repet

| mihaix explică:

Crede`ma ca nu as accepta nici eu acum ca barbat, sa vad pe cineva molestand o femeie, as interveni clar, dar oricum nu am scuze pentru ce am facut, dar ea a trecut peste, si eu peste ceea ce m-a facut sa recurg la acele fapte, dar acum, precum am zis sunt sunat cu secret, si sunt mai mult ca sigur ca e ea, dar cand i-am trimis sms sa o invit la un suc nu mi-a raspuns nimic.Deci ce as putea crede? ca face asa ca sa imi faca rau? ca ie dor de mine dar nu are curaj? ce?

| mihaix explică:

Mda, mya, intr-adevar asta parca era raspunsul care doream sa il adu, intr-un fel, acu sa completez, eu am avut firma de import/export, f profitabila 2 ani, parintii au magazin si acum tragem sa facem fabrica, eu nu pot sa muncesc f mult, problema care o am implica operatie in timp, dar, corect, din octombrie am fost lenes (leguma), acum caut un job si am si cateva proiecte in plan, dar toate ar fi mai bune daca ar fi langa mine, oricum, merci pentru reply fi pentru realism, apreciez asta

| anonimat_6608 a răspuns:

Dragul meu, o relatie lunga sau scurta sta in picioare daca exista iubire si respect reciproc.atunci cand relatiile se rup inseamna ca iubirea s a pierdut undeva pe drum, fie si din cauza inexistentei respectului dintre cei doi.Este de preferat si frumos ca atunci cand esti parasit si te uiti in urma sa nu ai ce sa ti reprosezi.chiar daca ramai singur, ramai cu constiinta impacata ca ti ai dat toate silintela si te ai straduit sa fie bine si totusi nu a fost.Cand ai si tu partea ta de vina, mica sau mare e mai greu sa ai totusi o constiinta impacata.Mai trebuie stiut ca iubirea este doar un sentiment, capricios si schimbat-or, care este influentat de multi factori, si care, cu greu poti s o mentii mereu la aceeasi intensitate. Poate cel mai important lucru se lasa deoparte atunci cand iubim, uitam ca exusta si un Dumnezeu pe lumea asta, si ca n ar fi rau sa mai trecem si pragurile bisericilor, sa ne rugam unii pentru altii pentru a fi protejati de sus.Deci dragoste cu forta nu se poate. Daca ea nu mai vrea nu ai ce sa i mai faci. Nu dispera.Lupta chiar si de unul singur.Sa ai credinta si nadejde in DUMNEZEU si vei vedea ca totul va fi bine.Eu m am casatorit in 2006 si acum suntem in divort. Din 2006 si pana acum am lucrat si lucrez in Italia.Toti banii ce i am avut i am trimis sotiei care a facut intre timp facultatea la Cluj, si acum m i se spune ca si tie, NU TE MAI IUBESC. NU TE MAI VREAU.Si sa stii ca noi ne intelegeam bine totusi.Deci, vezi pe lumea asta sunt oameni care poate au suferinte mai mari ca ale tale.Mergi inainte cu fruntea sus, si nu te lasa biruit de necazuri. Ele vin, trec, dar tu trebuie sa ramai.Sa ai o viata cat mai usoara.