| Tinadragutza a întrebat:

Draga TPU am o prietena care s-a despartit de un baiat de fapt el de ea si acum vorbeste in truna de el plange si nu stiu cum sa fac sa ii zic ca m-am saturat sa o vad trista si sa imi vorbeasca in truna de el nu vreau si eu sa ii ranesc sentimentele caci eu sunt singura carei ii spune ce simte dar numai de el vorbin si incerc sa ii spun sa ma lase in pace dar ma tem ca o sa se supere.:-(( fundita

Răspuns Câştigător
| mikilaina a răspuns:

Buna Tina,
Poate ca ar trebuie sa ii spui verde in fata: draga mea vorbesti numai despre X, pe langa faptul ca X te-a parasit, deci nu te merita, s-a terminat, treci mai departe, tu imi vorbesti mie zilnic de el... poate ca nu va intereseaza acest X, dar ma intereseaza ceea ce se intampla cu tine. Nu stiu care este varsta prietenie tale, insa despartirile sunt intr-adevar evenimente destul de dureroase pe care cu greu pe faci fata. Poate ar fi util sa o indrumi si catre catre sedinte de consiliere psihologica. Iti recomand urmatorul articol, sper sa te ajute sa intelegi mai bine starea de spirit a prietenei tale. http://www.topexperti.ro/......-sufar_446

Va doresc multa liniste sufleteasca si armonie:)

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Spune-i ca,cu cat mai mult vorbeste despre el,cu atat mai greu il va uita!
Bineinteles ca sufera,dar daca nu vrea sa puna punct singura,tu n-o poti face pentru ea!
Va ramane inchisa in cercul asta vicios,inapoi nu-l poate avea si inainte nu poate sa mai mearga!
Sa isi regaseasca echilibrul,ca pierde zile si saptamani din viata cu dureri care oricum,trec!
Peste ani,va zambi la amintirea lor.
Te cred ca ti-e greu s-o vezi asa,scoate-o din casa,mergeti in parc,arata-i baieti draguti,mergeti prin magazine, abate-i atentia de la durerea ei.
Esti o foarte buna prietena, bravo!
Curaj.

| MMihai a răspuns:

Prezintă-i niște băieți, dacă ai de unde. ( Că nu prea am văzut în ultima vreme, câini cu băieți în coadă.)

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Mai simplu ar fi sa-i faci cunostintza cu alt baiatwinking

| lo a răspuns:

O sa fie destul de greu sa o faci sa inteleaga anumite lucruri, pana nu-i trece ei...Incearca sa o incurajezi cat mai mult, este prietena ta si trebuie sa ii stergi lacrimile.Schimba subiectul cand incepe sa vorbeasca de el si spune-i ca tot vorbind despre el nu o va ajuta cu nimic, faptul este consumat si trebuie sa mearga mai departe.Incerca sa o intelegi si sa o incurajezi!

| diiiiiiia a răspuns:

Da. stiuh cum te simti straight face
si eu am trecut prin din astea cu prietena mea cea mai buna
dar am simtit`o si eu pe propria piele.
si ar trebui sa o intelegi si tu.
si eu m`am desp de un baiat pe care
chiar il iubeam.inf nu eu m`am desp de el
ci el de mine oh go on.si tot asa ii ziceam prietenei mele
tot si mi-am dat seama la un moment dat ca se plictisea
si am incercat sa schimb subiectul
deci dai si tu de inteles prietenei tale ca te`ai cam plictisit sa
tot vb de el. oriqm asa nu o sa-l uite daca tot vb in continuu de el.
sper ca te-a ajutat
te pup :*

| Sadd a răspuns:

Combinate tu cu el "laughing

| elizabeth a răspuns:

Si eu trec prin asa ceva.mie imi place intr-un fel aceste lucruri.vai dar ce prietena mi-am gasit...

| M3rY a răspuns:

Ia`o cu frumosul si explica-i si incearca sa o ajuti sa depaseasca acest moment greu din viata eiwinkingFunda?

| ciocolata_5745 a răspuns:

Draga tina, parerea mea este sa ii spui ca te deranjeaza faptul ca
vorbeste mereu de acel baiat.
ii mai poti spune ca daca vorbeste mereu despre el cu siguranta nu il va uita si va suferi mult timp.
chiar daca esti tu o prietena buna asta nu inseamna ca trebuie sa suporti anuminte lucruri.Prietena prietena da nici chiar asa
pups:*:X