| anonim_4396 a întrebat:

Dragi fete și băieți, pe voi v-ar deranja dacă cel mei bun/cea mai bună prieten/prietenă s-ar cupla cu fostul/fosta vostru/voastră iubit/iubită, asta după ce voi v-ați cuplat deja cu altcineva și v-ați despărțit de fostul/fosta, anunțându-vă că a făcut asta?
Să zicem că știați de dinainte că bff-ul vostru îl/o place pe iubitul/iubita vostru/voastră dar s-a dat la o parte fără să se bage în relația voastră.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Cred ca m-ar deranja dar as incerca sa fiu rationala si sa nu pun capriciile mele in fata fericirii altora. Practic in momentul in care m-am despărțit de cineva poate fi cu oricine.

11 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Da, m-ar deranja, nu se fac lucruri de genul intre prieteni. De la foști n-ai mari asteptari, insa, de la prieteni, da.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu ma deranjeaza viata e scurta si fiecare are dreptul sa o traiasca exact dupa cum il taie capul

| Violleta2022 a răspuns:

Este o lege nescrisa a prieteniei, ca NICIODATA, dar absolut niciodata sa nu te dai la iubitul (sau fostul iubit) al prietenie tale.
Iar daca prietena ta face asta, atunci este clar ca nu-ti poate fii "cea mai buna prietena" ncii macar pritena, fiindca iti stie toate secretele si evident nu urmareste decat sa te sicaneze si sa-ti intoarca cutitul in inima, fiindca tu tocmai ai iesit din acea relatie.

| Mosotti a răspuns:

De ce sa ma deranjeze? Nu m-ar deranja deloc.
Nu vad de ce ar deranja.

| Hammurabi a răspuns:

Nu sunt convins că înțeleg bine întrebarea, dar dacă e vorba de FOSTA iubită, odată ce nu mai suntem împreună, e absolut liberă să facă ce vrea, nu mai e treaba mea.
Indiferent că eu sunt, sau nu, între timp cuplat cu altcineva.
E total aberant să crezi/să ai pretenția să fie o persoană "marcată" pe viață, și să aibă nu știu ce restricții idioate, doar pentru faptul că a fost o perioadă cu tine.
Când te-ai despărțit de o persoană, nu mai e absolut deloc treaba ta care mai e viața ei și persoanele care vor face parte pe viitor din viața ei, indiferent cine ar fi ele.
Dacă te mai deranjează relațiile ei sau ce face ea, DUPĂ ce v-ați despărțit, ești un tip/tipă vai mama ta. Un ratat total.

| Emma30555 a răspuns:

Da, m ar deranja. Dar m ar deranja fiindca s ar creea o situație ciudata, sa-l vad pe fostul cu cea mai bună prietenă, eu stiind cum este el, cum gândește, ne ar afecta prietenia, poate ea, prietena mea ar fi geloasă cand am fii cu toții si noi am vorbi, sau as râde la o gluma făcută de el dau invers el ar rade la o gluma de a mea. Ne ar afecta prietenia Sunt atatea fete si băieți nu cred ca fostul meu e dragostea vieții ei Dacă era, o alegea de la început,

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca te deranjeaza ca s-a cuplat cu el inseamna ca mai ai sentimente pentru el

| Crackman a răspuns:

Nu se fac din astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar fi ciudat laughing pai nu cred ca as avea prieteni de astea în primul rand, sa calce unde am scuipat eu, metaforic vorbind, am avut destui pseudo- prieteni, unul din ei îmi dorea chiar moartea, dar nici măcar ala nu ar face asa ceva, sa se cupleze cu fosta; asta ar însemna ca bff sa o cunoască pe fosta iubita, sa fim prieteni comuni, sa avem cunoștințe comune, ca să se ajungă la asa ceva trebuie sa fie un prieten de nădejde, nu un potențial inamic, ști și tu proverbul ca prietenul îți... Nu îl mai reproduc. Mai bine e ca fostul /fosta sa îți cunoască părinții, sau familia; un prieten azi îți e ca un frate, mâine cel mai mare dușman, se întâmplă des chestii de astea cu "prietenii" indiferent de clasa sociala, se întâmplă mereu lucrul de genul. Dar eu am răspuns subiectiv, am eu experientele mele, sunt trecut prin viata, știu cum merg lucrurile cu prietenii. Din fericire nu toți au întâlnit în viata lor specimene neandhertaliene.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Fostul meu s-a cuplat cu fosta cumnată ( fosta prietenă a fratelui meu geamăn cu care are și un copil). Practic, fostul imi crește nepotul. Și da, ne doare, indiferent că au trecut mulți ani. Este cel mai urât sentiment știind că acei oameni au stat la masă cândva ca și cumnați, iar acum dorm in același pat. Aia nu e prietenie, este lipsă de respect și de caracter, coloană vertebrală sau cum vrei să îi spui. Mai degrabă o răzbunare, dar oricât ai urî o persoana, nu se face așa ceva..mai ales fiindu-ți "prietenă".
Pei prietena aia mereu a râvnit la cel de lângă tine.

| Dariaa90 a răspuns:

Odată ce a făcut asta, nu o mai poți numi prietena, indiferent de situațiehappy însă poate sa ți rămână doar amica, clar, nimic mai mult.