| anonim_4396 a întrebat:

Dragilor, în urmă cu ceva timp, am cunoscut o fată. Era și este serioasă și la locul ei. Genul de fata, pe care o vrei pentru totdeauna.
Am avut o relație frumoasă, urmată de căsătorie.
După căsătorie, a început să facă destăinuiri referitoare la viața ei. A avut un trecut, de care nu era mândră. Știam ceva, dar cel mai important aspect, nu îl știam. Ce era mai grav, era ascuns și o măcina.
Când s-a văzut stabilă, adică cu mine lângă ea, trup și suflet și căsătoriți...
A spus că a trăit cu un bărbat însurat timp de doi ani. Respectivul, a mințit-o că nu este căsătorit. Dar de fapt era. A aflat după jumătate de an, că ăla era căsătorit. Și a continuat să se culce cu el încă un an și jumătate.
A rupt relația că a fost nevoita sa plece din acel loc.
Acel om, dacă poate fi numit așa, nu i-a spus măcar în glumă, un "Te iubesc!"... Și totuși au ajuns la sex.
Se cuplase cu el, în principiu doar pentru sex. Ascunzând față de oricine relația. Atunci, când a trăit în acea relație, nu avea nici un regret asupra acestui aspect.
Nu a dorit niciodată să îl despartă...
Și totuși, se gândea că nu e bine. El, un șarpe, că om nu poate fi numit, a manipalut-o, arătându-și la început niște sentimente paterne, de grijă și înțelegere.
Animalul era cu 10 ani mai învârstă de cât ea.
Problema...
De ce a ascuns acest lucru? Și nu a spus așa cum a spus celelalte relații din viața ei, înainte de căsătorie sau de a fi "oficial" împreună?
A spus de prima dragoste, care a fost doar din partea ei... Și a ajuns la sex. Aproape doi ani și atunci...
Relație încheiată cu dezamăgire și stima de sine scăzută, spre deloc.
Apoi a spus de ultima relație, dându-și șansa de a avea o relație normală, dar care nu a mers. Au ajuns foarte repede la sex.
Pe principiul dacă ai laptele gratuit, de ce trebuie să cumperi vaca?
Idiotul vorbea în viitor de căsătorie, cumpărase verighete... Dar nu era ea în plan.
Atunci a avut curajul de a întrerupe acea relație.
De ce nu a avut timp doi ani de zile, să cugete asupra faptei? Și anume, că ea, o păpușă de fată se culcă cu un martalog cu 10 ani mai mare ca ea?
Era conștientă, din moment ce toată relația a mers pe ascuns.
De ce a mărturisit aşa de târziu?
La întrebarea mea, de ce nu mi-a spus, a spus că am fost și sunt diferit de toți ceilalți. Că sunt bun și iubitor... înțelegător...
Și dacă ar fi spus, era conștientă că mă pierde.
Voi credeți acest lucru? Eu încă nu.
Ceia ce vreau să vă spun, este că, nu am putut trece peste așa ceva. Am tot sperat că pot să uit, să iert... Dar nu pot.
Anii au trecut, au apărut și copii... Și din când în când, durerea apare și îmi macină sufletul.
Durerea și sentimentele că am fost folosit, mințit, trădat...
În timp, dragostea pentru ea, s-a transformat în milă.
În fiecare clipă, cel puțin când nu sunt lângă ea, mă gândesc să o părăsesc. Dar încă nu am curajul și tăria de a o face... Pentru că sunt și copii la mijloc.
Nu este vorba despre o altă femeie în viața mea. Nu.
În toți anii aceștia de când suntem împreună, am fost fideli unul altuia. Și spune că niciodată nu ar mai face ce a făcut...
Dar cu sufletul meu cum rămâne? Cu durerea mea?
Cu viața mea?
Vă rog, cei care ați trecut prin așa ceva, sa spuneți cum ați trecut de această durere.

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Eu te inteleg, pentru ca si eu sunt unul dintre cei care cred ca trecutul este extrem de important si nu pot nici in ruptul capului sa trec peste anumite chestii. Pentru binele tau insa, trebuie sa mai faci si compromisuri in viata. Nu exista doar alb si negru, ci exista si multe nuante de gri. Anumite nuante de gri, daca nu sunt foarte intunecate, mai trebuie trecute si cu vederea.
Ok, ti-a ascuns anumite amanunte ale vietii ei de dinainte de a te cunoaste pe tine, dar totusi nu a fost prostituata sau ceva de genu'. A fost indragostita si a facut sex cu un barbat, care se intampla sa fie insurat. Daca n-ar fi fost insurat era mare diferenta? De ce ar fi? Adica stiai ca nu iei o virgina, nu? Sexul tot sex e, fie ca il face cu un barbat insurat sau unul neinsurat.
Greseala ei a fost ca ti-a spus. Daca nu stiai, erai fericit.
Acum gandeste-te ce se intampla daca te desparti de ea, o femeie care de cand e cu tine, a fost doar a ta si nu te-a tradat (dupa cum spui tu), o femeie care spui ca e frumoasa ca o papusa si care ti-a daruit si copii.
Pe cine crezi ca iei daca te desparti de ea? Crezi ca iei vreo virgina, crezi ca iei vreuna fara trecut? Nu fratioare. Vei lua una cu un trecut si mai bogat decat al ei, pentru ca acum tu esti acel "martalog" din povestea ta, esti un barbat care nu mai e chiar atat de tanar si ai si copii...deci vei avea semnificativ mai putine optiuni decat aveai atunci cand ai cunoscut-o pe ea.
Asadar, eu zic ca in loc sa te macine elementele negative ale povestii tale, sa te bucuri in schimb de ceea ce ai, si anume o femeie frumoasa care te iubeste. N-o mai privi cu mila. Iubeste-o!winking

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru wildthing):

În doi ani de zile, nu și-a dat seama că e într-o relație greșită. Doi ani.
Doi ani, care a ascuns relația.
După o grămadă de ani, martalogul îi cere prietenie pe Facebook...
A comunicat cu ea prin sms-uri.
Cei drept, ea încercat să îl domolească și să înțeleagă că totul s-a terminat. Dar omul insistă... Omul o vrea în viata lui după 20 ani.
Ea, nu ma lasă să îi aplic o corecție fizică, ceva gen soră cu moartea.
Știi de ce? Pentru că mă știe că uneori nu am limite. Și pot ajunge în pușcărie. Și e păcat de mine, un om cu nivel de pregătire și statut superior, să ajung în pușcărie.
Toți anii ăștia, a știut unde locuiește.
Toți anii ăștia, a știut că martalogul are o fată... Și nu a spus. Să nu fac și eu cu fi-sa ce a făcut ta-su.
Îl protejează.
Și dacă aș pleca, nu m-aș mai căsători niciodată. Jur. Voi fi singur pe veci.
Știi de ce a spus? Pentru că nu avea încrede în el.
Și firma în care aveam o funcție de conducere, făcuse obiectiv în orașul de unde este martalogul. De asta a spus. Nu că avea mustrări de conștiință... Nu.
Îi era teama, că dacă mă găsesc cu el (el mă știa, eu pe el nu), ar fi spus el mai multe decât ar fi fost cazul.
Pentru mine, e prea târziu.
O să fiu în continuare lângă ea, jucând rolul vieții mele. Și anume de a fi fericit. Dar nu îmi iese mereu.
Stau de dragul copiilor. Și cum îi văd câtuși de puțin pe picioarele lor... Voi pleca.
Sunt foarte rău de pagubă.
Consider că este țeapa vieții mele.
... Și totuși ea îmi cere, doar să o las să mă iubească.

| wildthing a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Sa nu te duci sa-l confrunti pe ala, pentru ca se poate ajunge la violenta fizica, ajungi la puscarie dintr-o prostie si iti lasi copiii sa creasca fara tata. Nu conteaza ce face el, conteaza ce face ea. Daca ea nu-l baga in seama, ti-e fidela tie si iti spune tot ce se intampla, tu trebuie sa fii doar un atent observator al situatiei, fara sa interactionezi cu el. Daca el incepe cumva sa o hartuiasca, atunci da, intervii, dar pe cale legala. Probabil ca el abia asteapta sa-l pocnesti, ca sa-ti faca plangere si sa ajungi sa ai probleme cu legea. Deci, nu-i da satisfactia asta si stai in banca ta.
E imbucurator totusi faptul ca te afecteaza aparitia aluia, pentru ca asta inseamna ca inca o iubesti. Accepta faptul ca o iubesti si atata vreme cat si ea te iubeste pe tine, "make the best of it".winking

44 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Eu in locul ei nu iti ziceam nimic. Eu nu spun la vreuna cu cate am fost sau cu cine si nici nu vreau sa aflu ce a facut ea. Ce conteaza? Important e ca e cu mine acum si eu cu ea, atat. A continuat sa ramana cu ala pentru ca futea bine si in viata ei inca nu aparuse cineva. La un moment dat si-a dat seama ca se ingroasa "gluma" si nu a mai vrut. Dar nu mai conteaza trecutul. Nu e ca si cum se prostitua, asa ca nu e mare lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Catalion):

Cred că atunci când a spus, de fapt ea a vrut să se laude.
A mințit privind profesia pulărăului.
Cică plurălăul nu o tufea bine.
Era scurt în pluă.
Și cică când era moartă, când era vie.
Primul orgasm la avut cu mine.
Și sa jurat cu nu a știut ce este ăla până la mine.
Și de atunci, îi tot dau, două sau trei ori de câte ori ne culcăm.
Îi place și îmi place enorm să facem dragoste. E ceva de vis.
Și se jură că nu a avut parte de asa ceva niciodată.
Eu fiind un pic mai dotat și felul cum acord atenție unei femei, a fost factorul determinat de a rămâne cu mine.
Mă iubea, până se se culce cu mine. Dar după ce m-am culcat cu ea, nu a mai vrut să mă scape. Eram ce și-a dorit toată viața.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Faptul ca v-ați căsătorit un înseamnă ca rămâneți pe veci împreună, așa ca nu văd logica fetei de ati spune asta după căsătorie. acum e cam nasol ca aveți copii și va încurcă...trebuia în secunda doi de când ți-a povestit aventura ei sa divorțezi dacă nu ți-a convenit trecutul ei. Fratele meu, femeile sunt în stare sa isi vândă familiile ca sa devină neveste. Calcă peste cadavre, se dau drept ceea ce nu sunt și fac pe plac bărbatului așa încât el sa fie vrăjit sa le ceara de neveste. După căsătorie femeia isi arata adevarata fata

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu m-aș pune semne de întrebare cum de nu a știut ea ca e însurat...aici nu bag mana foc ca a spus adevarul

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu a știut. Jigodia era pe vremea aia gardian public. Avea obiectivul în apropierea internatului de fete al celui mai prestigios liceu din acel oraș.
În cârdășie cu o femeie de la poartă, intra în turele de serviciu în curtea internatului.
Deci, era în cârdășie cu așa zis pedagogă. Ulterior soția mea a aflat că acesta ii cumpăra țigări nenorocitei de babe care era la poartă.
Ce să mai discutăm... Pentru om acolo era "bufet suedez de..."
Nu purta verigheta. Se purta frumos. Arata afecțiune ca și un tată. Era cu 10 ani mai învârstă și nu prea arata vârsta.
Sotia mea la văzut după aproximativ un an, cu soția lui pe stradă. Și atunci a aflat că este căsătorit.
Când au vorbit, el a venit cu vrajeala clasică că nu este fericit, bla bla.
Și totuși soția mea a mai continuat relația cu el, fără a avea intenția de a-l rupe de lângă nevastă.
Când a vrut să încheie relația, el a început subtil să o amenințe.
Că strada este periculoasă și cine știe ce i se poate întâmpla.
A rupt relația prin plecare din acel internat.
Referitor la faptul că ar face orice sa devină neveste. Așa este.
A pus ochii pe mine. Ia plăcut ce vede. Și mie mi-a plăcut și îmi place de ea. Era și este o păpușă de femeie. Am rupt oasele la mulți care doreau să se bage în seama cu ea. A fost sinceră și curată ca lacrima de când ne-am căsătorit.
Și oricine apărea în calea ei, cu intenții tâmpite m-îl sifona și eu le făceam o internare garantată la spital.
Citind toate comentariile, ai înțeles ce mă deranjează. Dacă era sinceră cu mine, înainte de a ne gândi la căsătorie, nu mai ajungeam să ne căsătorim.
Dar a fost șmechera. O inteligență nativă pe care o au femeile, de a pune mâna pe ce le place.
Din punct de vedere sexual, a spus și chiar a jurat în biserica, că am fost și sunt cel mai bun. Eu fiind dotat un pic peste medie.
Are momente de luciditate profundă și de sinceritate maximă.
Apar noaptea. Spune cu lacrimi în ochi, că nu trebuia să se grăbească.
Adică să accepte acei bărbați în viața ei și că trebuia să mă aștepte pe mine. Nu își poate ierta viața care a avut-o. Și pe mine mă vede prea bun, prea curat. Și că ea nu ma merită.
În urmă cu 5 ani, i-am făcut o petrecere surpriză. Căutând anumite lucruri, am găsit "recuzita" pentru a-și pune capăt zilelor. Nu e vrajeala. Chiar o făcea. Biletul de adio era adresat în special copilului cel mare.
Nu pot spune ce era acolo. Dar pot spune câtă durere și părere de rău avea pentru viața care a avut-o până a mă întâlni. Și nu se poate ierta.
Am ascuns acele obiecte.
Am pus un telefon ascuns în casă +plus camerele de supraveghere.
I-am spus băiatului. Copilul era terminat. Copilul nu a citit niciodată biletul.
Am supravegheat de la distanță.
Era îmbrăcată și machiata ca pentru ultima oară.
și când am văzut că caută a cea pungă, am intrat pe ușă cu alaiul de puțini prieteni pe care ii avem.
Nu se așteapta la o asemenea surpriza. A fost o petrecere frumoasa. Ea plângea acum de bucurie și doar eu știam ce dramă poartă în suflet.
Așa este. A forțat căsătoria. Pentru că nu vroia să mă pierdă. Mă iubea și mă iubește prea mult.
Câte o dată, îmi spune:
Lasă-mă să visez. Lasă-mă să mă mint că tu ai fost primul bărbat din viața mea.
De ce am stat toți anii ăștia lângă ea? O raneam imens dacă o părăseam. Și am făcut un compromis. Am stat în speranța că pot uita acel episod din viața ei.
Aproape îl uitasem. Dar nenorocitul, după mai bine de 20 de ani, a băgat bățul prin gard.
L-aș ucide cu mâinile goale.
Dar îmi rămân copii fără tată.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta ce a facut ea inainte de tine!
Daca o iubesti si o respecti si ea la fel, atunci viata voastra ar trebui sa fie frumoasa si vesnica, fiindca nu ti-a gresit cu nimic tie, totul a fost inaintea ta, inainte de promisiunea facuta in fata ofierului starii civile, inaintea protului, totul a fost cu mult inaintea sa te cunoasca si sa-ti jure tie, dragoste, respect si loialitate.

Durerea ta ti-o provoci singur, fara nici un fel de motiv, din gelozie, ca nu vrei sa accepti ca toti am avut un trecut inainte sa ne intalnim perechea, ca ea nu te-a inselat, nu a furat nimic, nu ti-a rupt nimic, deci nu ai nici un motiv sub soare sa fii frustrat si gelos in asa hal.
Daca iti iubesti familia, eu zic sa-ti bagi mintile in cap, ca femeia asta nu ti-a gresiti tie, personal cu nimic!

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și de ce a ascuns?
De ce sa complăcut în acea relație?
De ce a spus când s-a văzut cu sacii în car?
Este o zicala veche...Cum iti vei asterne, asa vei dormi. Dupa ce unii oameni fac toate relele lumii, vedem ca se pocaiesc subit si vor sa fie tratati ca Maica Precista. Observ ca le lipseste mereu, simtul responsabilitatii faptelor comise. La fel fac si criminalii si cer clementa dupa ce au facut crima, spunand ca e prima si ultima... Avem un creier si o educatie, dupa ce am coborat din copaci si trebuie sa suportam consecintele faptelor noastre.

| Violleta2022 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

De ce a ascuns?
De frica, de teama sa nu te piarda, de faptul ca ar fi vrut sa uite de acel trecut durreros. NU a mintit, doar a preferat sa taca si sa nu-ti spuna, ceea ce nu o face mincinoasa.

De ce s-a complacut in relatia aia?
Asa cum ai spus si tu in topic, nu a stiu la inceput ca-i insurat si ce intentii are, a crezut ca s-a indragostit de un om nromal, cinstit, care o iubeste...iar mai tarziu era deja prea tarziu, ca sa fuga, desi a facut-o, devenind singura si asa v-ati intalnit amandoi.

Cred ca ii cauti nod in papura cu orice chip, desi ea nu ti-a gresit tie cu nimic.
Ma rog, este viata ta si de vrei sa arunci la gunoi o casnicie si doia copilasi pe drumrui, atunci fa-ti ambitia prosteasca si divorteaza, daca atat vrei.
Mandria asta prosteasca iti va aduce numai nefericire in viata!
Daca ai avea cat de cat educatie ai intelege omeneste, ca ea nu ti-a gresit tie cu nimic si nici nu te-a inselat!
Nu are ce consecinte sa suporte, ca de ala s-a despartit, deci capitolul ala din viata ei este demult incheiat, cu mult inainte sa te cunoasca pe tine.

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe bune?
Și atunci hai sa luam toți centuriste și să le facem neveste...

| Violleta2022 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Tu ai fost virgin?

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu. Am avut două relații. În prima relație, de un an, nu am ajuns la sex. Nu am vrut eu. Surprinzător, nu?
Știi de ce? Pentru că o simțeam că nu este pe lungime de unda cu mine și dacă mă culcam cu ea, pierdea virginitatea. Îmi doream extrem de mult să fac sex cu ea, dar avem tot timpul creierul conectat la realitate.
A doua relație, a fost o relație fără implicare emoțională.
Aveam o bună reputație în oraș și ceva situație financiara.
Pe românește, am stabilit de la început, că nu va fi decât sex. Pentru că nu sunt pregătit de a avea o relație.
A acceptat. Ne întâlneam fix să ne rezolvam "problemele".
Am pus capăt relației imediat ce am văzut sentimente din partea ei.
O relație încheiată fără resentimente din nici o parte.
Poate ca as fi rămas cu ea... Dar avea o reputație foarte proastă.
O avuse foarte mulți bărbați din orașul meu. Și nu am acceptat așa ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar nu pot. De ce nu poți?
Dar cu sufletul meu cum rămâne? Cu durerea mea?
Cu viața mea?
Rămâne cum îl lași să rămână. Cu ce ți-a greșit? Chiar, cu ce?
Care este diferența între faptul că știi și dacă nu ai fi știut niciodată?

| mihai69 a răspuns:

Ce fwte pe tine grija cu cine și-o trăgea ea când nici nu apăruseși în calea ei?

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru mihai69):

Serios?
Atunci hai să luăm toți centuriste și să le facem neveste...
E bine?

| mihai69 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Din păcate nu sunt destule pentru "toți".
Și deși poate nu-ți place asta, adesea "centuristele" devin femei de casă foarte bune.

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru mihai69):

Hai să luăm toate centuristele, cu mii de kilometri... Și să le facem neveste.
Atunci când am cunoscut-o, am spus totul despre trecutul meu. Totul. Bun sau rău, e al meu. Dacă mă accepta, bine... De nu iarăși bine.
Referitor la ea, în doi ani de zile, nu îți dai seama ca greșești?
Că fetele de varsta ei, ieșia cu prieteni lor de mână... Și ea nu putea că domnul javra era însurat?
De faptul că nu am fost lăsat să mă apropii de el și să îi trag câțiva pumni în cap, ea protejandul?
Ce era să fac? Începusem alături de ea să plătesc apartamentul în care locuiesc. Am sperat că este cine se pretindea... Dar ea a fost o cățea, care și-a dat chiloții jos, fără să audă un "te iubesc"?
Și tot sunt de vină...
Că i-am făcut curte un an de zile și s-a culcat cu mine, după un an?
Poate că mi-am dorit altceva...
Dar nu mai puteam da înapoi.
Jumătate din mine o iubea, jumătate din mine, o ura.
Referitor la copii... Te culci doi, te trezești trei.
Asta este.
Consider că este țiapa vieții mele.

| Hyperion7 a răspuns:

"De ce a mărturisit aşa de târziu?"
Răspunsul e fix in întrebarea ta!
"Când s-a văzut stabilă, adică cu mine lângă ea, trup și suflet și căsătoriți..."
Fiind o chestie destul de nasoala,mai ales pentru ea,a omis acest aspect pentru a nu o crede femeie ușuratică și a optat să îți zică abia acum pentru că abia acum a căpătat încrederea suficientă sa îți mărturisească.

"Și dacă ar fi spus, era conștientă că mă pierde.
Voi credeți acest lucru?"
Cam ce zic și eu mai sus și eu cred asta pentru că a crezut că ceea ce a făcut e un lucru de neiertat.

Uite,nu o lua personal,dar ceea ce vei face tu,nu doar că o va strica și mai tare, pentru că nu va mai avea încredere în nimeni,dar te distrugi și pe tine și pe copii.
Cum ziceam,ea nu va mai avea încredere în alți bărbați vreodată,iar tu vei suferi profund pentru că în loc să discutați ce va macină,țineți în voi și cauzați și mai multă durere.
Da,așa e,e vina ei că a omis acest lucru,dar daca o iubești cu adevărat,de ce nu treci pur și simplu peste?
Folosit,trădat nu ai fost, pentru că nu au fost evenimente care te-au inclus și pe tine,e pur și simplu trecutul ei, daca chiar o iubești, accepta-i trecutul.
Iar mințit,nu ai fost mințit,chiar tu ai menționat faptul că ea a fost folosita doar pentru sex și atât,fara a primi puterea te a-și mărturisi ce are pe suflet,iar faptul că în prezența ta a avut acest curaj,denotă că ea chiar te iubește.
Așa că,din punctul meu de vedere,ar fi cred că cea mai buna solutie sa faceți terapie de cuplu pentru a putea sa vă vindecați,tu de sentimentele care te fac sa te simți folosit și trădat,iar ea să aibă mai multă încredere în tine și să își vindece traumele din copilărie care o macină și în viața adultă,iar din înțeleg eu e că a avut un tata absent.
"Dar cu sufletul meu cum rămâne? Cu durerea mea?
Cu viața mea?"
Te gândești la tine,dar pune-te o secundă în locul ei, tu daca ai fi făcut ce-a făcut ea, ai fi avut tăria de caracter sa ii spui verde-n fata ce s-a întâmplat?
Nu cred.
Viața merge înainte, din moment ce ți-a fost loială și tu ei, iar singura soluție pentru a va vindeca amândoi este doar terapia.
Sper să vă rezolvați amiabil problemele și să nu afectați viața copiilor, care suferă cel mai mult din toată ecuația asta!

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc pentru sfat!
Așa este! A avut parte de un tată absent. Fizic era... Dar era cam degeaba. Tatăl ei, a fost un om dominat de soția lui. A stat tot timpul sub papuc. Ne având curajul de a lua o decizie.
În schimb, mama ei, o femeie foarte rea. Soția mea nu a avut o comunicare bună cu ea.
Plecând de acasă, a scăpat din lanț... Și a făcut ce a făcut.
Părinții ei, nu au știut niciodată ce a făcut.
Problema se pune că ea încă suferă, ne fiind împăcată cu ce a făcut... Și plurălăul îl doare la bască. Și-a căsătorit copii. E fericit...
Și bașca, acum mai bagă și bățul prin gard. Îi cere prietenie pe Facebook... Îi dă mesaje sms.
Și ea, nu mă lasă să mă ating de el.

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Violenta nu este niciodata solutia.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

De obicei fetele când au țării absenți (in cazul de față, indisponibili emoționali),caută să umple golul pe care nu și l-au putut umple din relația cu acesta.
Pentru că fetele se formează emoțional in prezenta taților, iar băieții in prezenta mamelor.
Așa că daca relația cu părinții e una defectuoasă din copilărie, copilul devenit adult va încerca să facă exact ce a făcut.
Adică, concret, ea când și-a luat acest bărbat cu 10 ani mai mare decât ea și căsătorit, a văzut prin el, o figură paternă asemenea tatălui său (exact cum ai menționat și tu mai sus in întrebare)și el știind cum sa o corupă, a fost pur și simplu fara scrupule și a profitat.

Faptul că părinții nu știu, pai normal că nu știu, pentru că ar fi știut că ar fi fost arătat cu degetul și judecată de către ei (in condițiile in care maica sa e o scorpie).

Cat despre cel ce a profitat de ea, evident că nu manifesta vreo remușcare.Sunt sigur că ea nu e nici prima și nici ultima victima de pe lista lui, din păcate.
Și tot din păcate, uneori suntem nevoiți să trecem prin niste momente nașpa, doar pentru a ne trezi conștiința adormita, pentru a învăța ceva din tot ce se întâmplă și pentru a ne feri pe viitor, pentru că da, majoritatea oamenilor doar așa pot fi opriți din a greși.
Acest moment de trezire a conștiinței a fost activat în momentul în care a realizat ce va urma sa se întâmple între ei 2(căsătorie)…însă nu e suficient, daca nu ar fi învățat, ar fi fost 0 însă din moment ce ți-a fost loială și așa mai departe,cred eu că totuși tot a învațat ceva.
Cat despre individ,din nou, daca o hărțuiește in mod constant, n-ar fi o idee rea sa-l denunțați la poliție pentru hartuire, pentru că da, dreptatea cu propriile mâini nu e morală până la urmă.
Din nou, sper sa va rezolvați problemele și să nu ajungeți pe cai separate, nu neapărat doar din cauza copiilor, ci păcat să pierdeți o căsnicie doar pentru că nu comunicați eficient și nu va vindecați împreună sufletește!
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Mulțumesc! Cum pot sa întorc răul asupra acestui diavol?
Diavolul când era cu ea, făcea mișto de ea... Îi spunea că nu este așa că nu vrei să te măriți?
Cum a putut rabda Dumnezeu o asemenea faptă?
Cum de a avut acces într-un internat de fete, timp de doi ani de zile, fără să îi zică nimeni nimic?
Aș vrea cu orice preț să o răzbun. Să mă răzbun.
Am ajuns prin preoți și psihologi...
Toți, îmi spun să iert... Să iert acest călău. Care în mod cert a mai făcut victime.
Și acum, după atâția ani, bagă bățul prin gard.
Într-o discuție cu el, a spus că în cazul unei agresiuni, nu ar recunoaște că a luat legătura cu ea... Cu noi.
Se bazează că are relații...
Sincer? Aș fi avut șansa să o răzbun, dacă soția mi-ar fi spus că animalul are băiat și fată. Dar nu a spus.
A spus că are doar un băiat...
Și eu ce să mai înțeleg?
Aș fi făcut cu fi-sa ce a făcut el cu soția mea. I-o tufeam cu fundul în ușă. Pentru că așa ar fi meritat.
Animalul, nu are nici cea mai mică urmă de regret. A adus jigniri.
Eu l-am amenințat.
El a spus că nu credea că această curvă se va marita vreo dată...
Și că ne-a urmărit ani de zile profilele de Facebook.
Eu, din aproape în aproape, i-am descoperit 3 profile de Facebook.
Un nenorocit.
Cum pot sa îmi alung gândul de răzbunare? Că acest gând, mi-a cotropit mintea.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

Și totuși... A greșit timp de doi ani.
Cât ii trebuie unui om să realizeze că a greșit?
Nu a greșit. A știut tot timpul ce face. Și a încercat tot timpul să ascundă relația. Nu se afișa cu el. Totul se consuma în acel "prestigios" internat, al unui prestigios liceu. În care un polițist local, reușea și a reușit să intre timp de doi ani.
Nenorocitul, nu i-a oferit măcar o dată o floare.
La mișto o întreba, dacă are de gând să se mărite?
Întrebarea era la mișto, că nu era vorba de el. Un nenorocit.
Care după 23 de ani, a dat mesaje și i-a cerut cerere de prietenie pe Facebook...
Referitor la ea... A știut tot timpul ce face.

| Emma30555 a răspuns:

Astea nu sunt probleme sunt fleacuri. Aceasta femeie pe care nu o respecți, nu o iubești, nu o apreciezi pentru calitățile ei, ci te agăți obsesiv de o relație din trecutul ei, aceasta femeie este soția ta. Dacă știai de la început și nu te casatoreai cu ea, poate era mai bine pentru ea, poate întâlnea un bărbat care sa o iubească fără sa o judece, sa o iubească pentru sufletul ei, caracterul ei. Sa ști ca nu e nici prima nici ultima care a fost într o relație nepotrivita, nu e mare lucru, nu o face cu nimic diferita. Nu te afectează cu nimic relația ei din trecut. Dacă divorțați va fi pentru nimic dar poate ca și merita sa ramai fără ea și sa o lași sa găsească un bărbat care sa o aprecieze iar tu sa cauți vreo măicuța dacă e posibil cu care sa ramai. Faptul ca nu ți a spus e normal, eu nu am vorbit și nici nu am fost întrebata niciodată de fostele relații. Mi s ar părea lipsit de educație si lipsit de demnitate sa ma întrebe actualul detalii despre cum și cine a fost înainte, l as vedea ca pe un încuiat nu ca pe un bărbat cu încredere în sine. Din punctul meu de vedere nu avea rost sa ți mai spună nimic dar asta o face mai buna nu mai rea. Cat despre centuriste, dacă tu o compari pe mama copiilor tai cu asa ceva ești cai de capul tău. Și sa ști ca multe dame de companie, prostituate de lux au ajuns sa se căsătorească cu bărbați puternici și o duc bine mersi, nu le purta tu de grija. Spui ca s-a văzut cu sacii în căruță de parca căsătoria cu tine e vreo comoara găsită. Nu mai visa, ca nu cred ca i ai oferit luna de pe cer, cred ca tu te ai văzut cu sacii în căruță și acum faci mofturi de bărbat care vine din secolul 18. Probabil ca ea are stima de sine foarte joasa de a văzut în tine un partener de viata și nu a cautat un bărbat normal

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu este chiar așa.
Dar, ce te face pe tine ca femeie, să ai de exemplu 50 de parteneri și apoi sa te oprești la unul?
Ce încredere să aibă acel om, că nu îl pun tot timpul în balanță cu foști parteneri. În care este posibil să fi fost unul super wow și el să nu fie nici prin jumătate?
Și vii și spui că îl iubești.
Referitor la comparația cu centuristele.
Dacă tu ca femeie, vii după 10, 20, de parteneri.
Pe unii poate nici nu ai știut cum îi cheamă.
Mai poți fi de încredere?
Mă tem că nu.
Ce te-ar face să te oprești?
Stai un pic mai mult în acea căsătorie și când ți se pune, rupi lanțul.
Și fraierul rămâne cu viața distrusă.
Înșirați zeci de... Parteneri. Trăiți 10 de relații.
Și apoi vine "ginericul".
Care, bașca, este iubirea vieții voastre.
Nu vedeți ca în general voi femeile sunteți ipocrite?
Ce nu înțelegeti voi.
E că bărbatul vrea intangibilitate.
Adică nu vrea să tufă după prea mulți. E clar?

| Emma30555 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Eu cred ca o femeie cu oarecare experienta va ști sa iubească unul singur tocmai fiindcă a văzut toate părțile pozitive și negative și învata sa aprecieze calitățile unui bărbat o fata fără experienta dimpotrivă va avea curiozități sau se va gândi ca s-a oprit doar la unul. Nu poți ști evoluția fiecărei persoane. Omul cât trăiește experimentează, normal ca orice femeie care se respecta nu va fi cu oricine, dar nu înseamnă că dacă nu e virgina nu poate fi fidela. Într o relație se merge pe încredere, nu exista încrederea nu exista relația. Și o fata care se căsătorește virgina sau un bărbat virgin nu garantează acest lucru ca nu va înșela. Este și matematic dacă vrei. Dacă o fata găsește perechea pana la 22 de ani posibil sa rămână doar cu acela. Dar daca ea întâlnește perechea la 30 este cumva normal sa aibă și alte experiente înainte care din păcate nu au mers. Cu cât o fata este mai inocenta are șanse mai mari sa dea peste un profitor, tocmai ca nu are experienta.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Dumneavoastră spuneți să accept, că a devenit matură tocmai prin acele relații.
Bun... Dar sunt totuși doi ani de zile, în care ea a fost salteaua unui nenorocit însurat. Un nenorocit care nu i-a spus nici măcar în glumă, un "te iubesc". Un nenorocit care a reușit să o aibă foarte repede.
Ea avea 18 ani... Și a terminat la 20. Cât îi trebuie unui om să își dea seama că greșește?
A știut tot timpul ce face. A vrut ca totul să rămână acolo. Nu s-a afișat nici măcar o dată pe strada cu el.
Pentru a nu fi văzută. Nu s-a gândit ca prin dăruirea ei gratuită, îi face un imens beneficiu martalogului.
Mi-a ascuns că nenorocitul are fata. Mă jur, că dacă știam, vindeam mașina și casa și tot o făceam.
Și făceam în așa fel să fiu prins de nenorocit. Dar soția mea dragă... A ascuns. Pe motiv de gelozie.
Simt că vrea să îl protejeze.
Bașca să nu ajung eu în pușcărie.
Una peste asta, dacă aceste stări, nu reușesc să mă ucidă... Dumnezeu a pierdut un om. Adică pe mine.
Am să continui că mă fac că o iubesc. O sa fie rolul vieții mele.
Copii din păcate, simt răceala mea.
Inima mi-a devenit de gheață.
Vă întreb pe dumneavoastră.
Care este diferența dintre o femeie ușoară și o femeie care a avut mulți parteneri înainte de căsătorie?
Deci, femeie ușoară vs soție cu foarte mulți foști.
Vă rog să îmi dați un răspuns!

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai o femeie care face sex din dragoste nu este ușoară, cu atât mai mult dacă nu își înșeala partenerul atunci când e într o relație, nu o face din interes material, nu o face cu oricine decât cu iubitul ei, cu atât mai mult ca nu e iubit de o noapte sau de o zi. În plus o femeie cu clasa, cu educație se vede din atitudine, comportament, cum la fel o femeie ușoară se vede. Dar sa ști ca și o femeie asa zis ușoară se poate schimba sau poate acest termen e folosit mult prea ușor. Fiindcă o femeie libera, asumata, independenta va avea libertatea sa încerce pana găsește bărbatul potrivit pentru ea. O relație nu este garantat ca o sa tina oricât ți ai dori. Faptul ca ea s-a îndrăgostit la 18 ani de acel bărbat nu e un capăt de tara. Nici pe el nu ai de ce sa îl urăști, este treaba lui cum își gestionează relația, ce a simtit sau motivele pentru care a ales sa o cucereasca pe aceea fata de 18 ani. Nu e treaba ta ca el e însurat, ca are o fiica, e treaba lui și cel mult a familiei lui. El a plăcut o fata de 18 ani și ea l a plăcut pe el. Nu a comis nici o crima, nu a violat pe nimeni. Dacă el a mințit sau a profitat e păcatul lui de atunci și fix problema lui pentru care regreta sau nu. Tu nu ai de ce sa te consumi. Nu e nici primul nici ultimul bărbat însurat care își înșeala partenera, sa fim serioși nu cred ca trăiești în munți ca să te șocheze astfel de lucruri. Poate si el la aceea vreme a iubit o, sau a ținut la ea, poate era nefericit în casnicia lui,, poate e doar un afemeiat dar repet nu e treaba ta. Cum nu e treaba ta cu cine a avut relație actuala ta sotie. Nu o definește acest lucru, a fost demult când era foarte tânără și atunci tocmai ca era foarte tânăra s-a îndrăgostit, motiv pentru care i-a fost greu sa iasă din aceea relație imediat ce a aflat. Dar nu are legătură cu tine aceasta poveste. Nu mai judeca asa oamenii fiindcă nu e totul alb sau negru și nu e chiar asa grav cum pare. Tu ai niște norme ale moralității foarte ridicate dar sa ști ca și inchiziția spaniola a făcut multe atrocități în numele asa zisei moralități. Nu ai motive sa suferi tu acum și sa îți faci scenarii pentru o relație care s-a încheiat, nu ai pe ce sa te razbuni fiindcă tu nu existai atunci. Soția ta e doar logica când încearcă sa te tempereze. Trecutul e trecut oricum nu se poate schimba, dar repet nu e ceva care sa te facă sa suferi. Eu îți spun sincer, nu as sta cu un bărbat care este atât de gelos și nesigur, care judeca atât de mult niște păcate lumești. În loc sa te bucuri de dragostea voastră, de faptul ca ea te a ales pe tine, de faptul ca a ieșit din acea relație după doi ani și te a cunoscut pe tine, de faptul ca aveți o familie și de alte lucruri pozitive te axezi pe fapte irelevante. Tu crezi ca dacă tu nu o luai de nevasta ea nu își mai găsea alt partener cu care sa se căsătorească? Fi sigur ca își găsea. Nu te simții ca i ai făcut o favoare fiindcă nu cred ca ai salvat o de la nimic, dimpotrivă sunt convinsa ca ii mănânci ficații cu reproșuri zilnice, cu "scos ochii ", cu tocit nervii și creierii. Repet ea este slaba ca accepta aceasta hartuire permanenta, nu ai dreptul sa ii faci asta.

| iulia0514 a răspuns:

Chiar atât de mult îți urăști soția încât repeți întrebarea în speranța că poate cineva îți dă ți-e dreptate? Ce voiai să-ți spunem sa o lași pentru ca a avut o relație cu un om căsătorit înaintea sa te cunoască pe tine cel mai probabil în adolescență ca e o nesimțită ca nu ți-o zis ți-e imediat ce te-a cunoscute sa o judecam sa o punem la zid pentru o greșeală din trecut să-ți spunem sa o lași ca nu e de tine ca tu ești cel mai corect om din univers?

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru iulia0514):

Chiar sunt corect. Atunci când am cunoscut-o, am spus totul despre trecutul meu. Totul. Bun sau rău, e al meu. Dacă mă accepta, bine... De nu iarăși bine.
Referitor la ea, în doi ani de zile, nu îți dai seama ca greșești?
Că fetele de varsta ei, ieșia cu prieteni lor de mână... Și ea nu putea că domnul javra era însurat?
De faptul că nu am fost lăsat să mă apropii de el și să îi trag câțiva pumni în cap, ea protejandul?
Ce era să fac? Începusem alături de ea să plătesc apartamentul în care locuiesc. Am sperat că este cine se pretindea... Dar ea a fost o cățea, care și-a dat chiloții jos, fără să audă un "te iubesc"?
Și tot sunt de vină...
Că i-am făcut curte un an de zile și s-a culcat cu mine, după un an?
Poate că mi-am dorit altceva...
Dar nu mai puteam da înapoi.
Jumătate din mine o iubea, jumătate din mine, o ura.
Referitor la copii... Te culci doi, te trezești trei.
Asta este.
Consider că este țiapa vieții mele.

| iulia0514 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Ma nene tu nu ai auzit de prezervativ? Dacă o urăști atât de mult de ce te-ai culcat cu ea? Sincer mi-e mila de biata femeie ca a ținut un șarpe la san!
De ce pana mea nu ai divorțat dacă nu ți-o convenit? Ști de ce ca ai vrut sa o chinui pentru greșeala ei s-o pedepsești într-un fel. Sincer nu ea e jigodie ci tu ca ai ținut-o atâția ani legata de tine și ai profitat de încrederea pe care o avea în tine!

| WilliamQoilung2024 a răspuns (pentru iulia0514):

Ce să aud? Am tot sperat că pot trece și rănile se vor vindeca...
Și când eram pe punctul de a trece...
Fostul plurălău bagă bățul prin gard. Te rog să citești și celelalte răspunsuri ale mele, ca să înțelegi cum sta de fapt situația.

| Violleta2022 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Exista DIVORT baiete, desi judecatorul ii va da ei copii si dreptate, ca fata de tine nu are nici macar o vina, ti-a fost sotie iubitoare, mama buna de copilasi, femeie de casa, gospodina si tot ce vrei, doar ca te-ai saturat tu de ea si inventezi motive, din orgoliu prostesc.

| iulia0514 a răspuns (pentru WilliamQoilung2024):

Am citit tocmai din acest motiv îți spun ca din păcate nu vezi pădurea din cauza copacilor! Femeia nu pe ala îl proteja ci pe tine dar tu nu faci altceva decât s-o denigrezi și s-o faci în toate felurile!

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

De ce nu am divorțat?
Pentru că tot timpul am fost șantajat sentimental.
Tot timpul a spus, că dacă o părăsesc se sinucide.
Ce să fac, că în urmă cu câțiva ani, i-am găsit bilet de adio? Și avea planul de a se sinucide?
Ce să fac? Dacă ea are o teamă imensă de abandon?
Eu fiind singura ei rudă.
Am stat... Prefăcându-mă că sunt fericit... Și am tot sperat că pot uita, ierta.
Dar cel mai mult, mă chinuie dorința de a o răzbuna.
De a-l face pe acel animal, care a făcut-o să sufere, să sufere înzecit.
Animalul nu are nici cea mai mică urmă de remușcare. După ea, făcând în continuare victime.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ce ai rezolva dacă te-ai răzbuna? Ai distruge mai multe vieții inclusiv a ta și a copiilor tăi! Crezi ca ar merita sa distrugi viețile unor oameni nevinovați doar pentru a te răzbuna tu pentru ceva ce a fost în trecut?

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

De doua de ani, îmi pun și eu aceiași întrebare.
Dar cu rănile ei cum rămâne?
Dar faptul că animalul a mai făcut victime și acum omul este bine, fericit își crește nepoții, cum rămâne.
Oare nu ar trebui să plătească?
Am ținut în mine ani de zile această stare. În exterior nu era vizibilă.
Și totuși, în urmă cu 5 ani, soția a vrut să își pună capăt zilelor.
De ce? Pentru a sperat prea mult în răzbunarea divină asupra acestui nenerocit. Și acea răzbunare divină nu a venit și pare sa nu vină.
Nu am făcut niciodată reproș sau vreo presiune asupra ei.
Am tăcut. Am închis totul într-un colț al minții.
I-am oferit iubire și protecție. Protecție poate mai mult decât este normală.
Avea teamă de a mai ajunge în acel oraș. Am făcut-o să pășească cu încredere alături de mine.
A văzut în mine siguranța maximă.
Sunt un om cu constituie atletică, un mic mai masiv de cât media. Nu gras.
Am fost și sunt, pentru ea, totul.
Sunt soț, tată, mamă, prieten... Sunt dedicat ei și familiei mele.
Dar gândul ca un nenorocit a put să îi facă rău... Și rămâne ne pedepsit, mă doboară.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trăiește în viitor nu în trecut ca femeia nu ți-a greșit cu nimic! Tu nu ai avut nici o relație înainte de căsătorie? Ce crezi ca dacă era virgină era mai bine? Cunosc femei care s-au măritat virgine și au ajuns să-și însele soțul cu cine apucau doar din curiozitate sa vadă cum e cu altul asa ca mai bine te-ai concentra pe viitor ca de bine de rău femeia ți-a fost credinciosa ți-a dăruit copiii a avut grija de familie te iubește a fost sinceră cu tine nu a umblat din floare în floare!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu cred că-ți place să suferi! Te hrănești din suferință!
Ce-a fost înainte de tine e egal cu 0.
Femeia ți-a dat copii și-ai fi bine să-i pui înainte sufletului tău. Lasă prostiile și iubește-ți familia. Soția
și copii

| Xox0 a răspuns:

Spune-i sa il blocheze pe ăla. De ce il lasa sa o contacteze? E femeie maritata, s-au despartit de atatia ani, fiecare cu familia sa, ce mai e de vorbit?
Faptul ca o caută iti alimentează tie drama si suferi. Nenea ăla aparține in trecut. Deci, sa il blocheze peste tot, apoi tu cu soția va vedeți de ale voastre.
Pe tine te deranjeaza faptul ca ea ii raspunde sau ca încă il lasă sa o contacteze si asta iti arata controlul lui asupra ei. Asta e radacina problemei.

| anonim_4396 explică (pentru Xox0):

La blocat. A contactat-o, pe rand de pe 6 numere de telefon.
Am facut modificări de siguranță la Facebook. A șters din listă orice persoană suspectă.
Am schimbat numărul de telefon.
Când a fost contactată, a încercat să nu îmi spună. A vorbit în schimb cu copilul nostru și a făcut printscrean la discuții.
Nu are nici cea mai mică urmă de vină.
El este un obsedat, care cred că își caută călăul.

| KingOoO a răspuns:

Femeile in general nu au prea multa minte, ca daca ar avea nu ar fi casele de copii pline, Romania e plina de mame singure, batute, maltratate, sarace, vai de capu lor.

Stiu pe una care iubeste un badaran cu 5 clase de scoala si fara servici si fara viitor. Nu are bani gagiul, dar il iubeste.
Da, ai vazut bine, 5 clase ca si Garcea.

Cat despre tine, nu ai ce sa faci. Iti accepti prostia.

| Kazzi33 a răspuns:

Omule...
vrem ca bărbați să controlăm totul, inclusiv trecutul nu doar prezentul. M am căsătorit cu o femeie frumoasă care a mai avut o singură relație înaintea căsniciei, fără sex.Nu ai idee ce frământări aveam din cauza asta, eu fiind primul ei bărbat. Aș fi vrut ca acel bărbat să nu fi existat, acea dragoste anterioară să nu fi fost vreodată. Mă simțeam un mascul jignit. Voiam s-o controlez până în cel mai mic detaliu. Dacă continuam așa cu siguranță îmi distrugeam căsnicia.
Singurul motiv pentru care ar trebui să te îngrijorezi, ar fi ca ea să tânjească după acel bărbat, să aibă amintiri, să-i stârnească pasiuni, sau acel bărbat să-i dea târcoale; e singurul motiv.
Mereu am simțit un complex de inferioritate datorită frumuseții soției mele. Am vrut să știu tot, până la cel mai mic detaliu. O prostie... Arată cu 10 ani mai tânără și sunt bărbați care de față cu mine nu se sfiesc s-o privească. O vei pierde dacă continui așa, pentru că ea "VA SIMTI" că nu o mai stimez nu o mai iubești. Mi-am dat seama de geloziile mele și de faptul ca o dădeam și pe ea peste cap în realitate fiind geloziile mele. Dorința de control total.
Dacă o părăsești, ce femeie ii va lua locul? Una virgina și imaculată?
Mă străduiesc zilnic s-o surprind, s-au performer intim, s-o fac fericită.
Nu da un dram de fericire pe divorț, scandal și probleme psihice la voi că părinți și la copii.
Vorbesc ca unul care am mulți ani de căsnicie și copii, care sunt destul de mari.
Ai grija de tine ai de familia ta. Sacrifica-te! Dă-i fericită!