| Believe9 a întrebat:

Dupa cat timp esti protejata de la utilizarea anticoncepționalelor YAZ?(menționez ca le-am luat din prima zi a menstruației)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul administrarii pastilelor anticonceptionale (AC) din prima zi de menstruatie, adica din prima zi a unui NOU ciclu menstrual, hormonii din compozitia acestora actioneaza instantaneu si se instaleaza protectia contraceptiva imediat, din acel moment. Unii medici recomanda ca in cazul folosirii pentru prima data a produselor AC, pentru a evita orice "surpriza" in primele 7 zile sa se foloseasca o metoda deprotectie suplimentara.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste urmatorul articol scris de Ruxandra Dumitrescu, de la Spitalul Clinic Dr. I. Cantacuzino, din Bucuresti. http://healthy.kudika.ro/......onale.html

| Nitunitu a răspuns:

Dupa a 8-a zi