| callina a întrebat:

As dori sa stiu daca in cele 7 zile in care nu iei anticonceptionale, esti protejata? Si dupa cat timp de la utilizarea anticonceptionalelor poti face sex neprotejat fara sa ramai gravida?

2 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Pilulele le iei asa cum ti le-a recomandat medicul.De obicei, in primele 2 saptamani sau in prima luna de administrare trebuie sa folosesti o metoda de protectie, indicat ar fi prezervativul.
In cele 7 zile de pauza, da, esti protejata impotriva unei sarcini.

| Dark_8275 a răspuns:

Pai poti sa faci dar doar dupa 2 saptamani asta e prescris pentru cei care utilizeaza aticonceptionale