| anonim_4396 a întrebat:

Dupa ce prietena mea a administrat pastila de urgenta Escapelle, la 6 zile de la pastila a inceput o sangerare cu urmatoarele specificatii ( Sangele curgea ca la o menstruatie normala,culoarea la sange era normala, crampe de stop si a durat 6 zile) aceasta sangerare a aparut cu aproximativ 10 zile inainte de urmatoarea menstruatie!
E posibil sa fie menstruatia sau altceva?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt efectele secundare ale pastilei de a doua zi.
Esacpelle este o bomba hormonala care are efecte secundare masive in corpul femeii, inclusiv modificarea menstruatiei si a ovulatiei pe o perioada de 6-12 luni.

| Dorin976 a răspuns (pentru Violleta2022):

Deci probabil aceasta a fost menstruația modificata din cauza pastilei?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dorin976):

Nu stim...
la numai 6 zile, este posibils a fie efectul secundar/advers al pastilei

| Dorin976 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îmi puteți Răspunde in privat sa ma lămuresc? va rog

| Dorin976 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma refer dacă e posibil sa fi fost menstruația

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dorin976):

Da, scrie-mi in privat si-ti voi raspunde.
Un pic de rabdare doar, ca sunt pe alt meridian, cu 9 ore inaintea Romaniei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dorin976):

Este dificil sa poata confirma cineva, daca asta este sau nu menstruatia, tocmai din cauza acestor efecte adverse ale pastilei Escapelle.
Banuiesc doar ca-i menstruatie, caz in care nu te astepta ca peste 10 zile sa-i vina din nou.
Dupa cum spuneam, urmatoraele menstruatii vor veni cand vor ele ci vor tie cat vor ele. Ovulatia si perioada fertila putand avea loc in date aleatoare, inclusiv imediat dupa menstra sau inainte de menstra.
De acum inainte, pentru ca nimic nu se mai poate controla, estima sau calcula, folositi numai prezervativul, la sex.

| Dorin976 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc foarte mult!????