| mucea_4468 a întrebat:

Durerile de la dezvirginare apar si a 2-3 oara dupa actul sexual? adica ea a fost virgina, si dupa a 3-4 oara inca o mai doare putin la inceput (nu; la aceeasi intensitate ca prima oara); e ceva normal sau e posibil sa aiba himenul elastic?!? Multumesc!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, fiind la inceput, mai ales daca partenerul nu este foarte atent ca femeia sa fie foarte bine lubrefiata inainte de penetrare. Oricum, la primul consult ginecologic care are loc in prima luna de la inceperea vietii sexuale, sa discute si aceasta problema cu medicul.

| monyk a răspuns:

Buna, depinde de fiecare fata in parte, dar de obicei o cam doare si la primele contacte sexuale, dar nu la fel ca prima oara; incetul cu incetul nu va mai simti nicio durere, dar asa e cam la primele 3-4 contacte sexuale, nu e motiv de ingrijorare, e ceva firesc.

| catthshshshs a răspuns:

Sunt dureri mai mici la urmatoarele acte sexuale. Este ceva absolut normal.Sa nu uitam ca prima data s-a rupt himenul si e normal sa mai doara o perioada.

| Malvina24 a răspuns:

Mie asa mi s-a intamplat! m-a durut si a 2a oara si a 3-a oara! si ff putin a 4 a oara! trebuie sa fii suficient excitata, e normal sa te doara nu trebuie sa-ti faci griji!

identitate
| identitate a răspuns:

Daca o doare doar la inceput e pentru ca nu este excitata suficient si pentru ca vaginul ei e inca stramt.Prelungiti preludiul (sau ofera-i mai intai un orgasm prin sex oral) si misca-te mai incet cand intri si in primele momente dupa penetrare.La fel se intampla si in cazul fetelor cu experienta la schimbarea pozitiilor.Vaginul e elastic dar nici chiar asa.happy

| llllllllllll a răspuns:

E ceva normal. Dar se poate sa aiba si himenul elastic. De ex la mine s-a rupt a doua oara. La al doilea contact sexual. Se poate sa fie elastic si sa se rupa mai greu.

| doina_2123 a răspuns:

Poate sa aiba dureri ...doar daca la primul act sexual nu a fost penetrata pina la sfirsit., o domnisoara nu poate fi dezvirginata mereu de prima data, depinde de multe.