| lidia4you a întrebat:

E normal sa simt asta? cateodata familia lui sau in special sora lui e mai importanata decat mine.nu zic ca sunt geloasa pe familia lui dar de vreme ce noi suntem un cuplu de multi ani ar trebui ca eu sa fiu pe primul plan in viata lui, asa cum e el pentru mine si apoi familiile noastre. poate ma insel eu si poate sunt pe primul plan in viata lui dar de multe ori cred contrariul.nu i-am spus ca ma simt asa ca sa nu creada ca il pun sa aleaga intre mine si familie dar as vrea sa simt ca imi acorda mai multa importanta.cum ar trebui sa ma comport eu in situatia asta?

10 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Te inseli, nu poti compara iubirea de sora sau mama cu cea de iubita sau sotie, este imposibil. cand vei avea un copil iti vei da sema ca iti vei iubi atat sotul cat si copilul doar ca sunt iubiri diferite. nu fa greseala de a-l pune sa aleaga, deoarece chiar daca relatia este seriosa si va ramane cu tine va gandi ca esti egoista si ca nu te intereseaza sentimentele lui. nu ii poti interzice sa rupa relatia cu sora lui caci cu ea a cresut si au terecut prin rele si bune. de tine se poate desparti dar familia ramane aceiasi pentru toat viata. te sfatuiesc ceva din inima: daca il iubesti cu adevarat incearca sa ii acepti familia, gandeste-te in primul rand la el, in dragoste intoatdeauna se fac sacrificii.

| nobody_9468 a răspuns:

Si eu sunt geloasa pe sorsalaughing si intre noi chiar nu e nimic serios.
Uneori, noi, femeile cerem prea multe de la partener si la un moment dat ei se satura de "figurile" noastre si renunta la noi.
Fii mai apropiata de sora/familia lui, te va ajuta oricum pe viitor daca zici ca e ceva serios. Poate nu realizeaza ceea ce face sau poate e constrans de sora lui.
Posibilitati sunt multe, daca spui ca e o iubire inevitabila ar fi mai bine sa vorbesti deschis cu el, sau sa-l intelegi.

Bafta.

| Zady a răspuns:

De aici nu reiese daca sta inca cu familia daca sunteti majori si alte chestii...gandeste-te putin poate esti putin egoista cand te gandesti la chestia asta.in familie a crescut, in familie a facut totul incearca sa nu te pui singura pe primul plannu zic ca gresesti, poate gresesc eu dar faci cum crezi mai bine

| Miauti a răspuns:

Pai cum a spus bestiutza88, de unde sti ca peste cateva luni te desparti?

Oricum ambi veti fi o perioada scurta de timp pe primul loc (poate daca va faceti o familie) dar cand va fi si un copil la mijloc iar vei fi pe locul 2 si el la fel.
Pari ai fi putina geloasa!

| LittleDreamer a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa discutati.Altfel nu cred ca ai putea rezolva singura.
Bafta!

| yuuki a răspuns:

Cred ca e normal sa te simti asa... si eu ma simt uneori. Dar trebuie sa te gandesti ca familia inainte de toate trebuie sa fie pe primul plan.Pentru ca ei te vor ajuta indiferent de situatie.Esti sange din sangele lor.Gandeste`te ca e valabil si in cazul lui.Nu e nevoie sa fii pe primul plan ca sa fii importanta pentru el.La familie tine intr-un mod total diferit fata de cum tine la tine. E o altfel de iubire.

| bestiutza88 a răspuns:

De ce toate ganditi la fel. dar ia pune-ti problema ca el racesete relatia cu familia pentru tine si la un momentdat va despartiti...cand are nevoie de ajutor unde se va duce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant de acord cu tine. dar totusi mpe tine te-a dus la altar, si nu pe sora lui.cu tine e casatorit, cu tine se culca, la tine vine acasa. e buna o relatie stransa cu familia. dar sa nu afecteze relatia voastra de cuplu. poti sa-i spui temerile tale, fiindca problema trebuie discutata cu calm si intelegere, fara cearta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti deschis cu el despre aceasta situatie si sunt sigura ca se va rezolva. Nu cred ca e familia lui mai presus de tine dar ar fi bine sa-l lasi sa isi ajute si familia ca eu cred ca si familia este importanta. Pana la urma ei neau facut ei neau crescut ei ne-au fost aproape si la bine si la rau. Succes!

| lidia4you explică:

OK dar de vreme ce si noi suntem o familie sunt sigura a nu o sa ne despartim pentru ca ne iubim doar ca eu consider ca de vreme ce el e pe primul loc pentru mine si eu ma astept sa fiu la fel pentru el.ma poate acuza cineva ca sunt egoista? repet, nu vreau ca relatia lui cu familia sa se schimbe doar ca imi doresc ca intai sa fim noi pe primul loc, sa ne gandim noi la familia noastra si apoi la ceilalti