| Anonima283 a întrebat:

Escapelle isi face efectul daca am luat-o in ziua ovulatiei?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Doar dacă ai luat-o în primele 48 de ore (preferabil, în primele 12...24) de la contactul sexual.

| Anonima283 explică (pentru mihai69):

Am luat-o in maxim 24 de ore. Dar am luat-o in ziua ovulatiei si de asta mi-e frica.

| mihai69 a răspuns (pentru Anonima283):

Nu are importanță ziua din cadrul ciclului când o iei - important e s-o iei cât mai repede după contactul neprotejat. Doar așa își va face efectul (atât cel dorit, cât și cele secundare, destul de neplăcute).

| Anonima283 explică (pentru mihai69):

Am luat-o la 22 de ore. Am luat-o de frica. Pot sa iti cer un sfat? Mie mi-a venit menstruatia luna asta pe 2. Joi pe data de 14, iubitul meu mi-a atins zona vaginala cu capul penisului, curgand acel lichid seminal, care din cate am auzit poate sa contina spermatozoizi. A doua zi, vineri seara am luat escapelle. Pot sa raman insarcinata daca am fost la ovulatie? Oare nu o sa isi face efectul? Mentionez ca eram virgina(fizic) si inca sunt.

| mihai69 a răspuns (pentru Anonima283):

Fii liniștită! nu pățești nimic. Cu excepția efctelor adverse de la escapelle, desigur.

6 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Sigur ca da daca ai luat o in timp util.

| Anonima283 explică (pentru HazelEyes77):

In 22 de ore. E bine?