| sill1 a întrebat:

Este adevarat ca in primele 10 zile de la menstruatie riscul de a ramane insarcinata este mai mic sau chiar deloc?
menstruatia mi a intarziat 3 zile, am facut testul de sarcina azi, a iesit negativ, am simptome de venire a menstruatie, dar nu mi vine. voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| ● Ďعw a răspuns:

Calculeazati perioada in care esti fertila deoarece atunci daca nu ei anticonceptionale pilula sau nu fol prezervativul risti sa ramai insarcinata. daca nu stii cum sa calculezi perioada cauta pe net.eu una asa mi-am calculato. cel putin cu aproximatie. dar de obicei te afli in perioada fertila la mijlocul zilelor dintre menstruatii

pai testul de sarcina se face dupa 14 zile de la actul sexual. poate sa fie si o dereglare hormonalahappy de iti intarzie.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Sunt 10 zile pe luna cu risc minim (nu zero), dar acestea sunt primele 5 numarand din prima zi de sangerare si ultimele 5 inaintea unei noi sangerari. Asadar, sunt 10 zile consecutive, centrate de prima zi de sangerare.
Testul facut la doar 3 zile de intarziere are o siguranta de sub 80%. Asadar, nu poti sti daca esti sau nu insarcinata. Ca sa te poti baza pe testele de sarcina trebuie sa faci minim doua astfel: in ziua 7 si in ziua 10 de intarziere din prima urina de dimineata sau in ziua 9 zi in ziua 12 de intarziere din urina de peste zi.

| sofia_1672 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii dar am avut o verisoara care a patit la fel si a ramas insarcinata si acum are o fetita.primele saptamani a facut testul si a iesit negativ pana ce a mers la medic si a confirmat el ca avea deja 2 luni.bafta tie sa nu fie asa.

| sill1 explică:

Conceptia a avut loc in prima zi dupa menstruatie, menstruatia mi a venit vineri, iar cealalta vineri am facut.si azi am facut testul...deci dupa trei saptamani si 2 zile. a iesit negativ. sper sa fie si adevarat.am facut un tratament cu antibiotice si mi am inceput viata sexuala acum 3 saptamani dupa mult timp.ma gandesc ca poate de asta intarzie sau sunt insarcinata :-s.am folosit prezervativul dar a cazut si s'i l ' a pus la loc. el a zis ca nu era nimic pe el sa se prelinga.