| Lorena19 a întrebat:

Este bine sa-ti incepi viata sexuala la varsta de 15 ani? Altii spun ca varsta nu conteaza.

22 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Cum sa nu conteze varsta? Adica e ok si la 12-13?laughing Conteaza si varsta si relatia pe care o ai.

| Lorena19 explică (pentru Aasdfghj):

Pai, altele isi incep viata sexuala pe la 12-13 ani laughing de alea ce sa mai zici?

| RAY a răspuns:

E bine sa nu isi incepi viata sexuala la 15 ani, daca el tia propus asta e semn ca sta cu tine doar pentru sex atat

| mihai69 a răspuns:

Pentru cel care te va avea - va fi foarte bine. Pentru tine, în cazul cel mai fericit, va fi o chestie relativ tristă. Și cu multe urmări, nu neapărat neplăcute, dar cu siguranță stresante. (de exemplu, ce te faci dacă pe lângă sex primești și ceva infecție și trebuie să mergi la ginecolog - cum o să te simți când va trebui să-i spui asta mamei?)
Dacă nu-i panică, las-o pe mai târziu, lasă organismul (dar și mintea!) să se maturizeze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce atata graba?

| Emilian65 a răspuns:

La 15 ani este bine sa nu iti incepi viata sexuala. La varsta ta este bine sa te mai joci cu papusile, sa citesti, sa te plimbi cu prietenii si colegii de scoala, sa te pregatesti pentru sustinerea examenelor nationale care iti sta in fata, etc.

| pufulescu a răspuns:

Nu mai pune astfel de intrebari pe TPU ca ramai virgina pana la 60 de ani, fara gluma!
Astia de aici au fost in stare sa ii spuna unui baiat de 18 ani care punea aceeasi intrebare ca tine sa nu se mai gandeasca la sex fiindca... are bac-ul la vara! Pe acelasi principiu baiatul in cauza nu va face sex nici la 28 nici la 38 de ani fiindca trebuie sa mearga la munca, nu are rost sa piarda noptile calarind pe vreuna ca doar nu traieste din sex!
Cat despre tine, asa e, trebuie sa fii atenta, sa folosesti prezervativ, sa iti alegi cu grija partenerul dar partea proasta in sfaturile " multimii " de pe TPU e ca nu spun ca aceleasi sfaturi sunt valabile si la 25 si la 35 de ani!

| pufulescu a răspuns:

Nu pot sa le raspund la toti, dar asculta ce abereaza :
" nu fa sex ca poti sa ramai gravida "... daaa, la 25 de ani nu vei ramane gravida facand sex!
" nu fa sex ca poti sa iei BTS - uri " exact, cum nu m-am gandit, bolile fug ca de dracul de femeile de 35 de ani care fac sex!
" ar trebui sa te interseze scoala " aham! si la alte varste nu ar trebui sa te intereseze serviciul? cum sa faci sex daca a doua zi trebuie sa fii la munca, odihnita si fresh?
" apar dereglari hormonale, par pe fata " ia intreaba-l unde si-a luat diploma de medic, in Haiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of,asta da problema! Sigur ca este bine, ba, zic eu, este si putin cam tarziu...

| Lorena19 explică (pentru anonim_4396):

Este tarziu? laughing Eu nu prea cred, altii zic ca este inca prea devreme si sa stau linistita sa ma "joc cu papusile " cum s-ar zice.

| Artemisia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija.s-ar putea sa nu se prinda ca esti ironic..si apoi vai.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Artemisia):

Asta nu mai este problema mea, doamna draga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profund rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti in clasa a 9-a. Poti sa o incepi, poti sa nu.Vezi sa nu ramai gravida ca ai pus-o,in ambele sensuri laughing Incearca sa,iti asumi responsabilitatea,adica, chiar daca toti spun ca e bine, sau e rau, tu sa ai ultimul cuvant intotdeauna, in orice problema. O zi buna.

| NameHarris a răspuns:

Eu find baiat mi-am inceput viata sexuala la 14 ani, dar cunosc fete care au inceput la 14 ani happy Acuma depinde de tine daca esti pregatita happy

| justadream94 a răspuns:

Cel mai devreme la 18.

La 15 esti prea mica si multi profita de asta.

| justadream94 a răspuns:

Nu e ok

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Stau si ma gandesc la intrebari precum:
"Daca inghit raman insarcinata?"
"Daca am facut doar anal, mai sunt virgina?" si multe alte aberatii care ma fac sa cred ca acel "copil" a schimbat mult prea devreme lopetica cu vibratorul.
"La ce varsta sa iti incepi viata sexuala?"
Cand esti capabila sa accepti ori ce sonsecinta ale unui act sexual
Desigur, pentru asta trebui mai intai sa stii care sunt consecintele:
Afla parinitii, Sarcina, Boli cu transmisie sexuala, Dereglari hormonale (gen sa-ti apara par peste tot, inclusiv pe fata).
Deci, te bagi?

| Iwannabesmart a răspuns:

Normal ca nu este bine! este o varsta frageda, o varsta la care nu trebuie sa te intereseze asta, ci sa te intereseze scoala, sa te distrezi, sa te joci, ca sex ai tot timpul sa faci, insa lucrurile astea nu!
Acei oameni care spun ca varsta nu conteaza sunt niste inconstienti, nisteee...niste.
Offf, Doamnee -_-

| evelinna01 a răspuns:

Oho ba conteaza, pentru ca la 15 ani e posibil sa nu ai destula experietnta si daca te arunci cu capul inainte, ai putea regreta mai tarziu, caci ce-i facut e facut.

| gorgexxx a răspuns:

Dai până se rupe patul spor la treaba

| Gheorghe_Valentin_1993 a răspuns:

Daca ai cu ce faci de la orice varsta. E mai greu la fete, pentru ca sunt stramte.