| RazvanNestian a întrebat:

Este chiar atat de rau daca faci sex neprotejat?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este rau, este chiar minunat. dar trebuie sa tii cont de doua probleme: 1. se pot transmite boli, de aceea exista un set de anlize obligatorii in aceste stuatii si 2. partenerii trebuie sa isi doreasca o sarcina sau sa foloseasca o alta metoda contraceptiva (doar anticonceptionalele orale, luate corect, la indicatia ginecologului si steriletul ofera o protectie aproape la fel de buna ca prezervativul, in caz ca nu se doreste sarcina)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Brigaela):

Complet gresita afirmatia privind protectia oferita de prezervativ impotriva producerii unei sarcini, deoarece statistic pe plan mondial s-a constatat ca protectia "reala" oferita de prezervativ impotriva formarii unei sarcini nedorite este de doar 84-85% din cauza folosirii incorecte de catre foarte multi utilizatori a unor posibile defecte, a pastrarii incorecte, etc. Citind articole pe aceasta tema reiese si adevarul; "Stiai ca rata medie de protectie pe care o ofera prezervativul este de doar 83-85%? Rata de protectie de 96-98% inscrisa pe ambalaj este valabila doar in cazul utilizarii "perfecte" a prezervativului, dar practic s-a constatat prin studii si cercetari ca procentul de insucces pe care il are prezervativul pe plan mondial este de circa 15%." http://www.contraboli.ro/stiai-ca-siguranta-prezervativelor. Cea mai sigura metoda inventata pana in prezent este cea bazata pe produse hormonale, singurele care depaseste pragul de 99% protectie efectiva.

| Brigaela a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu ma refeream la folosirea corecta a prezervativului. te astepti ca o persoana care stie sa foloseasca internetul va sti sa foloseasca si un prezervativ corect, nu?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Brigaela):

Statistic 85% din populatie NU foloseste prezervativul sau o foloseste ocazional. Am serioase semne de intrebare cati tineri educati, scoliti si utilizatori de internet stiu sa foloseasca corect prezervativul? Dar in mediul rural oare care este proportia reala?

| Brigaela a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Din proprie experienta, contraceptivele hormonale sunt mult mai greu de folosit. Trebuie sa ai un ginecolog al tau, la care sa mergi regulat, trebuie sa le iei in fiecare zi la aceeasi ora, trebuie sa eviti consumul de alcool (ceea ce pentru un tratament cronic poate deveni o problema), trebuie sa eviti anumite medicamente si chiar consumul excesiv al unor chestii absolut banale (cum ar fi ceaiul de sunatoare). Cred ca sub 50% din femei pot folosi corect contraceptive orale. La noi in tara, protectia oferita de contraceptive este foarte proasta, mult sub ce scrie pe ambalaj, fiindca putine femei le pot folosi corect. pe cand protectia oferita de prezervativ este foarte buna. La un moment dat, prin natura meseriei, lucram cu fete care ramaneau din greseala gravide. Una singura din aproximativ 1000 spunea ca a folosit tot timpul prezervativ. Vreo 50 foloseau incorect contraceptive iar restul avusesera cel putin un contact sexual neprotejat fara ejaculare sau cu utilizarea calendarului. Este, desigur, un studiu empiric, fiindca nu pot sa fiu sigura ca fata respectiva nu mintea in legatura cu folosirea prezervativului si nici nu pot sa fac corelatii statistice, neavand un lot martor, dar este un studiu foarte graitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e rau... da te vezi schimband scutece peste 9 luni?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este cel mai rau!
Daca nu vrei sa o lasi insarcinata, folosesti prezervativ!
Daca nu vrei sa iei o boala cu transmitere sexuala, folosesti prezervativ!
Nu-i rau deloc sa pui prezervativ, costa foarte putin, nu musca, nu doare, nu irita si nu da dureroi de cap si boli care te pot omorai, sau sarcini nedorite.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din contra, este mult mai placut sexul care este intretinut cat mai natural, bineinteles cu conditia ca actul sexual sa aiba loc in zilele uneia dintre cele 2 perioade nefertile ale ciclului menstrual (regulat). big grin

| Emilian65 a răspuns:

Da, pentru ca risti ca dupa 9 luni sa devii tatic

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubita este ii perioada fertila, este foarte riscant sa faci sex neprotejat in aceasta perioada.

| mandrina a răspuns:

Nu poti sa uiti de bani casa si vise

| Yonutz_Edy_1990 a răspuns:

Daca nu ai 50de bani pentru prezervativ ii grav.

| kplm a răspuns:

Nu, e boring fra'. Nu ți se mai scoală dacă ți-l îmbraci.

| RazvanNestian explică:

Da dar femeile nu pot ramane asa de repede insarcinate... Nu trebuie sa fie pe ciclu ca sa ramana insarcinate? Adica daca faci sex in timp ce nu este pe ciclu nu va ramane insarcinata.Nu este asa?