| Elena19988 a întrebat:

Este in regula sa iti incepi viata sexuala la 16 ani?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu. Eu unul as zice ca trebuie inceputa la minim 17 ani si jumatate. Din considerente ce tin atat de partea fiziologica, medicala, cat si de partea psihica, de nivelul de discernamant si dorinta matura de informare dar si de un nivel de autoritate in fata parintilor in cazul in care ar afla.
Chiar daca poti spune pe moment ca nu se intampla nimic rau, urmele se vad in timp. Te poti trezi peste cativa ani ca iti dezvolti o repulsie fata de apropierea intima, din simplul fapt ca ai inceput prea devreme, dintr-o dorinta de a demonstra ca poti si tu.
Cazul roxanei e unul. Poate pentru ea a fost bine. Dar nu avem cum sa stim ce va simti ea peste 2-5-10-20 de ani vizavi de asta. Plus ca e mult mai probabil ca o fata sa regrete inceperea vietii sexuale prea devreme, cu un partener nepotrivit care nu s-a implicat afectiv suficient, fara minima informare.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ca mama de fata, iti zic ca nu este bine, dar degeaba zicem noi, ca voi faceti tocmai invers.
Daca tot te-ai hotarat sa faci acest pas, cel putin sa ai grija sa te protejezi si sa nu cazi prada ispitei de a face sex fara protectie ca doar asa doreste partenerul..doar asa eviti sarcina/bts-ul si stresul enorm.
O zi frumoasa sa aihappy

| wolder a răspuns:

Asteapta pana la 17-18

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Este total greșit.În caz că vrei să îți distrugi viața poți să o începi...dar ai grijă să nu regreți pe viitor.

| neutrino a răspuns:

Pentru a deveni femeie este putin cam devreme.

| Fatamuntilor a răspuns:

,,Graba strica treaba!
Unii nu sunt pregatiti (teoretic ) nici la 18 ani.
Eu zic sa te informezi mai bine!

| Mussette a răspuns:

E in regula cand esti pregatita.
Legal, dupa 18 ani.

| Elena19988 explică (pentru Mussette):

Legal este dupa 15 ani happy aici m-am informat! Asta e noua legehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, de ce nu? Vei fi doar una printre alte milioane. Cine sa bage de seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Deaorece tanarul din viata ta poate sa iti fie alaturi o luna/doua/trei, un an sau nu. Vei incepe sa ai necesitati sexuale care cer sa fie satisfacute, la varsta asta e posbil sa ai mai multi parteneri si risti sa te indragostesti de o persoana cu adevarat minunata dar care sa nu iti accepte trecutul si sa nu fiti impreuna datorita un impuls de moment. Sfatul meu este sa astepti pana imlinesti 18 ani, sa gasesti persoana potrivita din multe puncte de vedere. A-ti incepe viata sexuala nu e doar o viata sexjala si atat imllica mult mai mult cum ar fi iubirea intre parteneri de exemplu, maturitate etc. Esti inca o copila, mai copilareste inca 2 ani si nu o sa regreti. poate crezi ca il iubesti dar ai doar 16 ani, cu timpul vei constata diferenta de gandire si de decizii in ce priveste anumite situatii importante ein viata ta.
Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| elyfel a răspuns:

Nu prea.Corpul tau inca se dezvolta happy Dupa 18 e indicat.

| AlexandraCris a răspuns:

Puţin cam devreme...
Mai poţi aştepta măcar până la 17 ani...

| zahre a răspuns:

NU,NU E IN REGULA! Esti inca un copil! Trebuie sa te bucuri de copilarie, viata sexuala presupune o anumita maturitate, nu numai fizica.Gandeste-te,va veni vremea cand vei regreta amarnic ca ai facut-o de la varsta asta frageda!

| roxanaandreea a răspuns:

De ce nu? Sincer, eu am inceput la 15 si pot spune ca n-am regretat asta nici o secunda. M-am dezvoltat absolut normal in continuare, fara nici o problema! E ok oricand esti pregatita si cand stii ca poti avea destula incredere in persoana de langa tine. Succes!

| cosminelu87 a răspuns:

Este in regula sa-ti incepi viata sexuala oricand incepand cu pubertatea, atata timp cat esti pregatit atat fizic cat si psihic si te-ai documentat suficient in legatura cu riscurile la care te supui(BTS, protectie impotriva sarcinilor nedorite ).

| Ecaterina_Cozma_1999 a răspuns:

Daca simti ca esti pregatita si crezi ca n-o sa regreti apoi ...de ce nu