| Anonim2002222 a întrebat:

Este normala culoarea alba lăptoasă abundentă la ovulatie?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normala

| Floridori a răspuns:

Secretia este de obicei alba, opaca si de o consistenta mai cremoasa sau mai cleioasa.

Dar in perioada fertila (deci si in ziua in care are loc ovulatia), aceasta devine mai fluida, mai elastica, lucioasa si tinde a fi transparenta.Se poate compara cu albusul de ou.

| Anonim2002222 explică (pentru Floridori):

Asta înspre final?

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2002222):

Ciclul menstrual are 4 etape:
1.sangerare menstruala;
2.perioada infertila;
3.perioada fertila (5 zile structurate astfel: 3 zile inainte de ovulatie+ziua ovulatiei+1 zi dupa ovulatie);
4.perioada infertila (12 zile inaintea urmatoarei sangerari, ovulatia avand loc cu 14 zile inaintea urmatoarei sangerari menstruale).

In perioada fertila, secretia este mai fluida, mai clara si mai elastica.
In celelalte perioade este mai consistenta, alba, opaca si mai cremoasa.

| Anonim2002222 explică (pentru Floridori):

La ea e transparentă inainte de ovulatie si mai alba la ovulatie
E normal?

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2002222):

laughing sincera sa fiu, chiar nu ma pricep sa explic mai bine decat am explicat mai sus...dar voi incerca...

Ovulatia se produce cu 14 zile inainte de urmatoarea sangerare menstruala.
In perioada fertila (notata mai sus cu 3), adica in ziua ovulatiei, 3-4 zile inainte si ziua de dupa ovulatie, secretia este mai fluida, transparenta si mai elastica, avand consistenta asemanatoare albusului de ou.
In perioadele infertile, adica dupa ce se termina sangerarea pana la fereastra fertila (notata mai sus cu 2) si acele 12 zile dupa ce s-a terminat perioada fertila pana la inceperea urmatoarei sangerari (notata mai sus cu 4), secretia este alba, opaca, cremoasa, consistenta.

Ma gandesc si la faptul ca nu si-a calculat ovulatia bine. Ovulatia are mereu loc cu 14 zile inainte de inceperea urmatoarei sangerari menstruale, indiferent de durata ciclului menstrual.
Sper ca ai inteles.

Are un ciclu menstrual regulat?

| Anonim2002222 explică (pentru Floridori):

E neregulat

| Floridori a răspuns (pentru Anonim2002222):

Pai din moment ce este neregulat, nu poate calcula cand va avea loc urmatoarea ovulatie.
Cel mult poate calcula cand a avut deja loc ultima ovulatie si asta doar dupa ce incepe sangerarea menstruala.
Dar pe urmatoarea, nu are cum sa o calculeze inainte si sa stie cand va avea loc.

Deci e mai mult ca sigur ca nu prea a calculat bine ovulatia...

| Lory37 a răspuns:

În general da, dar dacă are o consistenta mai groasa și miros urat este posibil sa fie de la altceva.

| Anonim2002222 explică (pentru Lory37):

Este la fel ca celelalte normala
E ok?

| Lory37 a răspuns (pentru Anonim2002222):

Da!